Мукачівець другий рік поспіль їздить на "грибні" заробітки у Фінляндію

Минулого літа у житті мешканця міста над Латорицею 42-­річного Володимира з’явилася чорна смуга. Найперше, одне за одним з інтервалом у три місяці ще зовсім нестарі повмирали батьки. Далі важко занедужала дружина Марта. На проведення двох підряд хірургічних втручань, а потім на реабілітацію довелося витратити все, що було припасено, ще й позичати гроші в банку. Зарплатня на підприємстві, де чоловік працював, складала до 1800 гривень. Спробуй виживи на них, коли ще й донька Ольга на четвертому курсі вишу у столиці навчається. Вихід залишався один – їхати на заробітки за кордон.

Мукачівець другий рік поспіль їздить на "грибні" заробітки у Фінляндію

В якійсь газеті донька вичитала, що одна російська фірма із міста Виборг набирає збирачів грибів у Фінляндію. Оплата відрядна, тобто скільки дарів лісів назбираєш, стільки тобі й заплатять.

«Я зателефонував туди, — розповідає пан Володимир, — там люди виявилися доволі порядними, почувши про мої проблеми, згодилися, що 400 євро за їхні послуги заплачу із першої платні, адже представник фірми їде із заробітчанами. Однак на дорогу та на візу гроші все ж довелося позичати. Правду в народі кажуть, що світ не без добрих людей, в цьому я впевнився, коли приїхав у Виборг. Там я ближче познайомився з 36-­річним Аркадієм із Петрозаводська, який мав свій власний УАЗ­469. На ньому й поїхали в сусідню державу. Звісно, що половину вартості бензину оплачував я».

Робота виявилася не з легких. Щодня доводилося долати десятки кілометрів по фінських хащах. За словами мукачівського заробітчанина, попервах увечері ноги та спина буквально гуділи, очі злипалися, він ледве доповзав до ліжка, та згодом втягнувся. Щоб не заблукати у лісі, видавали карти й рекомендували не відлучатися надто далеко. Та цього й не потрібно було робити, благо, грибів у фінів набагато більше, ніж у наших Карпатах чи на Поліссі. Платив господар Урхо по 5–6 євро за кілограм добірних боровиків. За день можна було назбирати кілограмів з десять, а інколи, коли поталанить, то й п’ятнадцять і більше, якщо потрапиш у грибні місця. Пробув там пан Володимир аж до першого снігу на початку листопада. Жили грибники у дерев’яних будиночках. За проживання господар вираховував 70 євро за тиждень. Однак там були всі належні умови.

«Щодня після роботи, — веде далі мукачівець, – ми мали можливість прийняти душ, приготувати собі поїсти. Щотижня нам міняли постільну білизну. Ми з Аркадієм купували у супермаркеті продукти й готували по черзі самі – так нам було вигідніше. Обід брали із собою».

За майже два місяці пан Володимир заробив 2200 євро. І це чистими, а ще ж вирахували за проживання. Та й харчування було не таким уже й дешевим.

«На продуктах ми не економили, — провадить далі заробітчанин, — купували і м’ясо, і м’ясопродукти, молоко, яйця, бо ж потрібно було набиратися сили, щоб ходити по лісах. Хочу наголосити, що більшість продуктів у Фінляндії коштує так само, як і в Україні. А ось екзотичні фрукти навіть дешевші».

Цього року через засуху осінній грибний сезон у Скандинавії почався значно пізніше. І, мабуть, він не буде таким довгим, як минулоріч. Та все одно заробити можна більше, ніж, скажімо, у тій же Польщі, де працедавці платять на дві третини менше.

«Дай Боже, щоб тільки зима скоро не прийшла, — мовить мукачівський грибар, — тоді більше можна буде заробити. Я телефонував своєму колезі Аркадію, то він казав, що боровиків зараз у Фінляндії дуже багато. Якщо платитиме господар так само, як і минулої осені, то за значно коротший період можна буде привезти додому ті ж самі гроші...».

Віталій Пумпинець

19 жовтня 2012р.

Теги: гриби, Фінляндія

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 21
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 10
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
» Всі новини