"Гуцульський Париж" — закарпатський Рахів

Там, де Чорна й Біла Тиси об’єднують свої води, щоб попрямувати далеко на південь і найбільшою притокою впасти в Дунай, у високогірній ніші між Чорногорою, Свидовцем і Марамороським масивом, там, де починаються і закінчуються багатоденні мандрівки до карпатських двотисячників, лежить оповите рікою, горами і легендами місто Рахів.

"Гуцульський Париж" — закарпатський РахівІСТОРІЯ — ГОЛОВНА ПРИНАДА

Що український (або угорський, польський, чеський чи, зрештою, будь-який інший) турист знає про Рахів, крім того, що тут традиційно проводяться щорічні етнокультурні дійства, як-от фестиваль-ярмарок "Гуцульська бринза" чи етнорок-фестиваль "Європа-Центр"? Можливо, ще те, що Рахів є найвищим по течії ріки Тиса містом, розташованим за 12 кілометрів від географічного центру Європи1. Та й цього вже цілком досить, щоб Рахів став обов’язковим пунктом призначення на "порядку денному" вашої відпустки.

Про те, що Рахів — старе місто, свідчить не лише його "солідний" вік (роком заснування вважається 1447-й, хоча перша згадка походить ще з Х століття), а й сліди впливу різних історичних епох...

Та все ж регіон є в першу чергу гуцульським. Про це свідчать промовисті назви — південніше Рахова, на українсько-румунському кордоні, лежать Гуцульські Альпи (локальна назва Рахівського гірського масиву по лівий бік Тиси), а в період входження Закарпаття до складу Чехословаччини Рахів називали "гуцульським Парижем". Саме в ті часи привабливість регіону для відпочиваючих помітно зросла, населені пункти Рахівщини перетворились на осередки туризму з багатьма готелями і гірськими притулками...
Екстремальний промисел

Тиса, на берегах якої розкинулося місто, приховує історію не менш цікаву, ніж легенди краю. В середині XVIII століття спеціальним указом Марії-Терезії (ерцгерцогині, а згодом імператриці Австрійської монархії) в Рахові та селищах уздовж Тиси й інших великих потоків Закарпаття було започатковано масштабний промисел — вирубку і сплав лісу на південь для потреб імперії. Так виникла надзвичайно прибуткова професія — бокораш. Щоб переправляти ліс Тисою, на ній зводилися гаті, або кляузи — дамби із шлюзами, через які транспортувалися зв’язані зі стовбурів дерев плоти, звані в той час дарабами. Троє умілих бокорашів, керуючи дарабою за допомогою весел в носовій частині, сплавлялися високогірними потоками на південь до самого Дунаю — в місто Сеґед Угорського королівства Австрійської імперії.

Спорудженням гатей, заготівлею і переправкою лісу займалося місцеве населення, навчене інженерами з Австрійської імперії. На початку ХХ століття на лісозаготівлі працювало близько ста чоловік. Цей небезпечний промисел щедро винагороджувався — за одну ходку можна було заробити грошей на корову... Подорож до Сеґеда й назад тривала цілий місяць: два тижні вниз рікою і ще два — назад залізницею.

До речі, йдеться про два міста-побратими: Рахів — перше, а Сеґед — останнє місто на Тисі. Угоду про партнерство було підписано в 1939 році. Рахів має також місто-побратим у Словаччині — Свіднік, що так само лежить біля злиття двох рік.
Місто в долині

Рахів, хоч і розташований у глибокій долині на берегах ріки Тиса, — найвисокогірніше місто України (середня висота становить 820 метрів над рівнем моря). Йому також належить інший унікальний рекорд в Україні — перепад висот між вулицями складає 600 метрів — від 400 до 1000 метрів.

Рахів залишається осередком пішохідного туризму в Карпатах, оскільки є точкою старту багатьох радіальних маршрутів по розкиданих довкола нього хребтах і масивах. Крім уже згаданих Гуцульських Альп (найвища точка — гора Піп-Іван Марамороський, 1937 метрів), з Рахова рукою подати до хребтів Свидовець з вершиною Близниця (1882 метри) і Чорногора з найвищою горою Карпат Говерлою (2061 метр). Гора Петрос (2020 метрів) лежить за 20 кілометрів на північний схід від міста. Отже, вибір є. Залишається спланувати маршрут.

Туристи, які стартують у Рахові, мають можливість помандрувати уже спроектованим і ознакованим маршрутом, що тягнеться з південного сходу Рахівського району від гори Піп-Іван Марамороський через Піп-Іван Чорногірський, Говерлу і Петрос до гори Близниця. І це — лише частина насправді набагато довшого маршруту, який називають Закарпатським Туристичним Шляхом. Він є водночас масштабною концепцією зі сприяння пішохідному і сільському зеленому туризму в Закарпатській області, реалізованою швейцарсько-українським проектом розвитку лісового господарства в Закарпатті FORZA...

Справжньою гордістю Рахівщини є Карпатський біосферний заповідник, нагороджений спеціальним дипломом Ради Європи і занесений до Міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Інформаційний еколого-освітній осередок заповідника — Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах (м. Рахів, вул. Червоне Плесо, 77). Комплекс складається з експозицій "Природа Карпат", "Природокористування в Українських Карпатах" та інформаційного центру.
"Карпати: туризм і відпочинок"
20 червня 2007р.

Теги:

Коментарі

Вуйко 2015-12-02 / 19:04:20
А головною достопримічательністю Рахова є ригго аннали Беркела Старий Микола і Беркела менший шо пластмасове серце має це вірні холуї Януковича

НОВИНИ: Соціо

19:00
/ 2
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 24
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 13
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
» Всі новини