У Кошицях презентували надруковану в Ужгороді монографію про українсько-словацькі відносини (РОЗШИРЕНО)

У цьому році минає 20 років від підписання Договору про добросусідство, дружні відносини та співробітництво між Україною та Словацькою Республікою, котру 29 червня 1993 року підписали тодішні президенти Міхал Ковач та Леонід Кравчук. Якраз оцей період аналізує монографія Тетяни Сергієнко «Українсько-словацькі відносини: формування системи міждержавного співробітництва», котра вийшла у 2012 році у Інформаційно-видавничому центрі ЗІППО в Ужгороді.

У Кошицях презентували надруковану в Ужгороді монографію про українсько-словацькі відносини (РОЗШИРЕНО)

Презентацію згадуваної монографії, яка відбулася 22 лютого 2012 в Культурно-освітньому центрі Державної наукової бібліотеки в Кошицях, зорганізувало Словацько-українське товариство, Кошиці. Співорганізаторами презентації були Інститут суспільних наук САН, Державна наукова бібліотека, Об’єднання слов’янської взаємності - регіон Кошиці та Регіональна рада Союзу русинів-українців СР, Кошиці.

Учасників презентації та її організаторів на домашній території привітав директор Державної наукової бібліотеки д-р Ян Ґашпар. Голова Словацько – українського товариства Іван Бача представив делегацію гостей з України, яку творили старші наукові співробітники Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики Ужгородського національного університету, кандидати історичних наук Тетяна Сергієнко та Тетяна Безега і голова Агенції досліджень регіонального соціуму «КАРПАТІЯ», кандидат історичних наук  доц. Маріан Токар.

У вступному слові д-р Маріан Гайдош, к.н., котрий був одним з рецензентів  згадуваної монографії та ініціатором презентації, позитивно оцінив довгорічну співпрацю різних інституцій  України та Словаччини, в результаті якої змінився до кращого погляд словацьких мас-медіа про ситуацію в Україні. Границя між Словаччиною та Україною нас об’єднує, але й розділює. Тому потрібно поширювати та поглиблювати всебічну співпрацю обох країн, щоб користь з неї була для обох сторін.

Авторка монографії Тетяна Сергієнко у своєму виступі розповіла  про свою роботу при збиранні матеріалів з центральних державних і відомчих архівів України та Словацької Республіки, насамперед міністерств закордонних справ, культури, економіки, міжнародних асоціацій, спеціалізованих і громадських організацій та об’єднань, культурно-національних товариств.  Свою увагу зосередила на проблеми перехідного періоду співробітництва та формування договірно-правової бази міждержавних стосунків двох незалежних країн після 1993 року, становлення системи взаємодії між основними державними інституціями України і СР – парламентами й урядами, главами держав і урядів, міністерствами та відомствами. В монографії розглядається також діяльність Міжурядової українсько-словацької комісії з питань торгово-економічного і науково-технічного співробітництва та Міжурядової українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури, взаємодія регіональних і місцевих органів державної влади та самоврядування України і СР, транскордонна співпраця регіонів двох країн, у тому числі в рамках Карпатського Єврорегіону. Вивчення процесу встановлення і розвитку взаємовідносин між Україною та СП дозволяє підсумувати не тільки позитиви співпраці, а й розкрити гальмуючі чинники двостороннього співробітництва.

Доц. Маріан Токар навів, що монографія Тетяни Сергієнко вийшла як шосте видання у серії „Studia Regionalistica“ і стисло характеризував інші видання наведеної серії.

На закінчення презентації представник Об’єднання слов’янської взаємності - регіон Кошиці Володимир Мезенцев підняв тост, в якому побажав дальших успіхів у розвитку співпраці між Україною та Словацькою Республікою та запросив всіх присутніх на неформальну дискусію при каві.

У монографії характеризовані основні дії, які вплинули на формування системи міждержавного співробітництва, визначені основні періоди становлення і розвитку українсько-словацьких відносин, формульовані завдання монографії, методологічні принципи дослідження і наведені джерела матеріалів, які стали предметом дослідження. Увага приділяється зовнішньополітичним відносинам, економічному співробітництву, зв’язкам і взаємовпливам у гуманітарній та духовно-культурній сферах, транскордонному і міжрегіональному співробітництву в системі міждержавних відносин України та СР. Складовою частиною монографії є широкий список неопублікованих (22 стор.) та опублікованих (26 стор.) джерел. В додатку наведений список матеріалів, які творять договірно-правову основу  Українсько-Словацького міждержавного співробітництва та  в вичерпний перечень акцій (25 стор.), які були в рамках культурного співробітництва України і Словаччини. 

Монографія Тетяни Сергієнко «Українсько-словацькі відносини: формування системи міждержавного співробітництва» може бути корисною для всіх, хто цікавиться історією Словаччини і становленням українсько-словацьких  відносин.

Іван Бача.  Фото:  Тетяна Безега

Тетянa Сергієнко розповідає про свою монографію. За столом зліва Володимир Мезенцев, Іван Бача, Маріан Ґайдош, Тетянa Сергієнко, Маріан Токар, Ян Ґашпар. 

Частина учасників презентації

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроєкти
28 лютого 2013р.

Теги: монографія, Словаччина, Кошиці

Коментарі

Музей української культури вже 60 років є перлиною міста Свидник у Словаччині
/ 22У Пряшеві за участі Глави УГКЦ відбулася архиєрейська хіротонія та інтронізація Глави Словацької греко-католицької церкви
/ 5Архиєпископом і митрополитом Пряшівським іменовано ігумена Святоуспенської Унівської лаври УГКЦ
На Пряшівщині втридцятьдруге пройшли туристично стежками будителя Олександра Павловича
Свято "перогів" пройшло у музеї української культури у Свиднику
Пласт відзначив 95-ту річницю перших гуртків на Пряшівщині таборуванням
Український народний хор із Кошиць завершив цикл різдвяних концертів
Через проблеми з фінансуванням у Пряшеві можуть закрити клас для українських дітей в місцевому дитсадку
Після річної перерви у Кошицях у рамках Днів України відбувся концерт хору "Карпати"
Табір "Карпати-2022" у Словаччині знов приніс дітям і молоді багато знань і забави
Музей української культури у Свиднику запрошує на "рекордні" та антивоєнні "Вишиті обійми"
У музеї української культури у Свиднику пройде День народних традицій зі змаганням у приготуванні вареників
У таборі Пласту "Карпати 2021" у Словаччині знов зустрілася майже сотня дітей і молоді
/ 2Микола Мушинка. Боротьба за "минуле"
/ 1Миколу Мушинку з Пряшівщини нагороджено найвищим орденом України
Після довгих місяців в Кошицях прозвучав традиційний концерт хору "Карпати"
/ 1На Пряшівщині на 89 році життя відійшов у вічність професор Юрій Бача
Ювілей визначного україніста. До 90-ліття Михайла Романа з Пряшівщини
/ 1Перший лемко, творчість якого визнали в Європейському Союзі
/ 335 років відзначає хор "Карпати" у Кошицях
У Кошицях вітали з ювілеєм Левка Довговича
/ 3Левко Довгович – "Заслужений діяч мистецтва України" та лауреат "Премії Пам’яті народа"
/ 2Зеленський зустрівся з українською громадою Словаччини
Українці Словаччини зберуться на День народних традицій та "Пероги-2020"
У Кошицях молодь знову зустрілася на ювілейному 25-му літньому таборі "Карпати 2020"
» Всі записи