Різники-гентеші демонструють свою майстерність на фестивалі у Гечі (ФОТО, ВІДЕО)

У селі Геча Берегівського району триває шостий Міжнародний фестиваль різників свиней (по-закарпатськи – гентешів). Традиційно на нього з’їжджаються не тільки професійні різники, щоб показати свою майстерність, але й любителі всіляких смаколиків із свинини.

Різники-гентеші демонструють свою майстерність на фестивалі у Гечі (ФОТО, ВІДЕО)

Фестиваль є унікальною можливістю побачити національні традиції, пов’язані із різанням свиней (а це цілий ритуал) та приготуванням м’ясних страв. А оскільки у конкурсі беруть участь місцеві, угорські та сербські команди, то це хороша нагода дізнатися про тонкощі роботи гентешів принаймні трьох країн.

Виявляється, що зарізати  свиню – тільки пів справи, треба ще зуміти швиденько розібрати тушу і зробити із неї різноманітні наїдки: гурку, кров’янку, шовдарь (окіст), шойт (зельц), шкварки, копчене та варене зі спеціями сало та ін. Саме оцю всю майстерність у сукупності і оцінюватиме журі.

А поки гентеші працюють – гості завзято дегустують вже готові страви під запальну музику, що нарівні із глінтвейном зігріває душу і тіло  зимового дня.

Оксана Чужа, для Закарпаття онлайн. Фото автора та Марини Попович

28 січня 2012р.

Теги: гентеш, різник, Геча, фестиваль

Коментарі

Володимир 2013-01-29 / 14:28:38
Я був на фесті в 2010 і був цього року. Хочу сказати що масштаб значно виріс - за селом значно більше місця; машин та автобусів не порахуєш!!! Всім праведникам м"якосердечним котрих нудить від відрізаної свинячої голови хочу порадити ставати реалістами - свиня для того і годується щоби бути зарізаною!!! Не спадає вам на думку закривати ферми і розпускати свиней по полях??? Або може м"ясокомбінати закриємо???

BoB 2013-01-22 / 23:03:27
Люди, ви що говорите? яке там варварство? це частина культури угорської діаспори, яка (на жаль) частина цьої !"?;" країни. Я, як угорець підніму слово за наші люди, за наші традиції. Так держати. ЗАКАРПАТТЯ форевааа !!!

Ирина 2012-02-03 / 12:03:09
Це просто ганьба для області. Всі їдять мясо, але робити з цього фестивалі, виставляти голови свинок і робити фото з ними,це жахливо. Можливо додумаються зробити фестиваль паталогоанатомів. Прошу вибачення за різкість, але це жахливо, іншого слова не знаходжу, деякі коментарі вражають не менше.

Ірина К. 2012-02-02 / 17:19:14
Іван сказав: "Дикість і варварство... У організаторів відсутнє елементарне почуття суспільної моральності, присутні ознаки садизму... Радує те, що цей живодерчий фестиваль організували не українці... Слава Богу, ми іще не докотились до такого рівня, щоб проводити фестивалі твариноубиства..." СУЦІЛЬНА ПОДВІЙНА МОРАЛЬ! Аж бридко! Що, в українській кухні немає страв із м'яса?!! І українці ніколи не полювали чи рибу не ловили? Чи їмо лише те, що саме здохло? Які ж ми святі!!! Тоді давайте змінювати ВСЮ систему, а не займатися ЧИСТОПЛЮЙСТВОМ!

мишка 2012-02-02 / 10:35:00
хороше свято
я кожний рік таке свято маю у дворі тільки немаю стільки гостів

Hungi 2012-02-02 / 08:51:01
... ця датська традиція - це спадщина варварства вікінгів ...

О.Д. 2012-02-01 / 01:15:32

Я в шоці з цих фото з "цивілізованої" країни... :((((

веган 2012-02-01 / 00:28:54

гентешів фестиваль це рідний брат дійству в данії де масово дельфінів вбивають http://censor.net.ua/photo_news/189217/massovoe_ubiyistvo_delfinov_v_danii_fotoreportaj

Alex 2012-01-30 / 13:43:15
Группа мужиков, человек 5-6
"Хильнув" для храбрости по стакану сливового самогона.
Вытаскивает животное из загона, валит на землю.
Один из мужиков, надрезает яремную вену визжащему и сопротивляющемуся животному.
кровь брызгает во все стороны, свинья извивается и визжит в предсмертных муках.
Она медленно истекает кровью... А мужики собирают кровь в тазик, на колбаску.
Это яркое действо продолжается 20-40 минут.
Истекшее кровью животное начинает умирать, взирая невинными глазами на своих мучителей.
В это время толпа "страждущих", подогретых алкоголем танцует и веселится. Вместе с детьми, ждут лакомства, от уже не визжащего, а хрипящего захлебываясь кровью животного.
.
Хороший праздник, добрый.

Ковач 2012-01-30 / 12:46:48
Ба ци думали свинчата што такый резонас учинят. Шкода же фистивал у Гечи попадат пуд час форума в Давосі инак бы учасникы ай гості годні были не лем на свинь а и на "FEMEN" поникатися. Айбо ни миригуйтеся позад сього приходїт нанагуд "FEMEN" из протештами точно будудут.:)

свої 5 копійок 2012-01-30 / 11:31:36
Проблема у фокусі. Свято «Діснотор» яке має вікові традиції і по суті є святом для тих, хто професійно займається заготівлею свинини та приготуванням страв із неї трансформувалося у "фестиваль гентешів" з якого, в українському перекладі вийшов "фестиваль різників".

Ось у цих "різниках" вся проблема. Не зовсім вдала назва що зміщує акцент із суто кулінарного дійства у площину етики/естетики і т.п., призводить до коментів типу - не була/не бачила, але не одобряю (sandra 2012-01-29 / 14:25:26) Ще один проблемний момент наразі - візуальний фокус. Практично кожен фоторепортаж має хоч одну світлину з відрізаною головою свині. Така сама голова м"ясному відділі супермаркету сприймається цілком нормально, але варто підвісити її поруч з самим гентешем, що хвацько вправляється з м"ясом гострющим ножем, і сприйняття моментально стає негативним. Масла у вогонь додають різні "прикраси" - кочани кукурудзи, яблука, цигарки у пащі забитої тварини.
Гадаю, аби акценти змістилися саме на гастрономію, вправність гентешів у роботі з м"ясом, стравами (та сама вправніть роботи з тушею вітається і високо цінується серед мисливців), на самі страви та настрій, критичних коментів було б у рази менше.

Igor Melika 2012-01-30 / 10:13:44
Ще кілька світлин з фестивалю:
http://igormelika.com.ua/moi-karpati/zhittya-buttya/festival-genteshiv-riznikiv-svinej-2012

Istvan 2012-01-30 / 08:24:00
Я что-то не вижу никакого ужаса на лицах присутствующих.

1958 2012-01-30 / 00:23:54
2Микола Лишь бы написать чего! Бокс не смотрите пожайлуста, еще вам плохо станет.

Іван 2012-01-30 / 00:22:07
Радує те, що цей живодерчий фестиваль організували не українці... Слава Богу, ми іще не докотились до такого рівня, щоб проводити фестивалі твариноубиства...

Микола 2012-01-30 / 00:19:45
До чого ми дожились... Що на очах балдіючої людської толпи, вже проводимо так звані фестевалі убиства і кровопускання... Нехай навіть і свиней... Невже ця процедура може викликати радісне захоплення ???
До такого могли додуматись тільки ... відверті садисти ...
І чим хвалиться влада ???

1958 2012-01-30 / 00:14:06
Надоели тупые комменты о варварстве и дикости! Вы хоть читали анонсы по фестивалю? Начало для посетителей, если хорошо помню, 12.00, для участников 7.00. Какого, уважаемые, вы приперлись раньше? Пожрать свежей свининки небось любители, а нелегкий труд гентешев не уважаете! Без них, дорогие мои, будете кушать паприку без мяса. На здоровье!

Istvan 2012-01-29 / 22:21:04
Не гентеш, а боллер (böllér)

миша 2012-01-29 / 21:03:46
Фестиваль супер, організаторам респект, а кому не подобається, як каже Іштван, ідіть на .... фестиваль паприки.....