День нотаріату. На Закарпатті працюють 15 державних нотаріусів і 159 приватних

Початок створення нотаріату має давні витоки. В слові «нотаріус» міститься дієслово «нотувати» (записувати, атестувати), тобто з давніх давен під словом «нотаріус» мався на увазі писар. Передвісники нотаріусів з’явилися в Стародавньому Римі.

День нотаріату. На Закарпатті працюють 15 державних нотаріусів і 159 приватних

Приблизно у 720 році до нашої ери (в період Нового царства) договірне право зазнало карколомних змін. З цього моменту документ містить дату, природу здійснюваної юридичної операції, перелік свідків (фіксуються їхні прізвища, походження, сімейні зв'язки, сфера діяльності) і головне - підписи сторін і тієї особи, кого сьогодні ми називаємо нотаріусом.

21 лютого 1945 року Народною Радою Закарпатської України було прийнято Постанову про організацію державних нотаріаль¬них контор та затверджено Положення про Державний Но¬таріат Закарпатської України.
Цією Постановою було покладено початок організації нотаріальної справи на Закарпатті в нових умовах: спочатку в умовах специфічного державного утворення перехідного періоду - Закарпатської України, а потім в умовах включен¬ня Закарпаття до складу УРСР.

Таким чином, з 28 лютого 1945 року на Закарпатті став діяти єдиний державний нотаріат.

2 вересня 1993 р., рівно 18 років назад в Україні був прийнятий Закон України "Про нотаріат".


Зараз на території області функціонують 15 державних нотаріальних контор, штат яких складає 31 державний нотаріус та 20 консультантів. Крім того, функціонує Закарпатський обласний державний нотаріальний архів зі штатною чисельністю 2 державні нотаріуси та 2 консультанти.

Також зареєстровано 159 приватних нотаріусів. Всі нотаріальні округи області забезпечені послугами приватних нотаріусів, найменше нотаріусів у Воловецькому районному нотаріальному окрузі – 1 приватний нотаріус, а найбільше – в Ужгороді – 69 нотаріусів та Мукачеві – 30 приватних нотаріусів.
 
1 жовтня 2008 року внесено зміни до Закону України "Про нотаріат", якими урівняно в правах приватних та державних нотаріусів щодо вчинення нотаріальних дій.

Так, приватні нотаріуси допущені до вчинення нотаріальних дій щодо оформлення спадщини, яка відкрилася з 1 червня 2009 року, за місцем відкриття спадщини в межах нотаріального округу.

Таким чином нотаріусами області за перше півріччя 2011 року відкрито 3 026 спадкових справ, з них державними – 2 186 та приватними – 840. Як свідчить практика, більшість громадян звертаються за оформленням спадщини до державних нотаріальних контор. Нотаріусами видано свідоцтв про право на спадщину 3 553, з яких державними – 2 642 та приватними – 911.

За перше півріччя 2011 року державними та приватними нотаріусами вчинено 214 885 нотаріальних дій. Із загальної кількості вчинених нотаріальних дій, державними нотаріусами вчинено 22 753 нотаріальні дії та приватними 192 132 нотаріальні дії.
 
Середнє навантаження на одного державного нотаріуса складає 813, на одного приватного — 1 208 нотаріальних дій.

Всього надано нотаріальних послуг 171 393 особам, при цьому більшість – 147 424 особи користувалися послугами приватних нотаріусів. У тих випадках, коли громадяни не могли через фізичні вади звернутися до нотаріуса, нотаріуси надавали послуги з виїздом за межі робочого місця нотаріуса. Внаслідок чого на виїздах вчинено 1 113 нотаріальних дій, з них 50 - державними нотаріусами та 1 063 приватними нотаріусами.

За вчинені нотаріальні дії державними нотаріусами області стягнуто 241 111 грн. державного мита.

З 1 січня 2010 року набрали чинності зміни до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", відповідно до яких за видачу свідоцтва про право на спадщину справляється фіксоване державне мито у розмірі 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 грн.), у зв'язку з чим сума стягнутого державного мита значно зменшилася.
 
Приватними нотаріусами отримано плати за вчинення нотаріальних дій у сумі 7  345 046 грн., сплачено до бюджету податків 348 353 грн., сплачено до Пенсійного фонду 634 544 грн.

Протягом першого півріччя 2011 року державними та приватними нотаріусами області здійснено 60 публікацій у пресі.

Згідно наказу Міністерства юстиції України від 30.05.2008 року № 914/5 "Про поліпшення роботи з надання нотаріальних послуг населенню" працюють виїзні громадські приймальні у віддалених населених пунктах. До роботи виїзних громадських приймалень залучено і приватних нотаріусів, про що проінформовано населення, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, а також засоби масової інформації.

Відповідно до затверджених графіків роботи виїзних громадських приймалень виїзди здійснюються в основному двічі на місяць у віддаленні населені пункти. Всього протягом першого півріччя 2011 року здійснено 117 таких виїздів.

При Головному управлінні юстиції у Закарпатській області створена та дія Методична рада з питань нотаріату, до складу якої входять найбільш кваліфіковані нотаріуси області. Методичною радою двічі на рік випускається Бюлетень в якому публікуються методичні рекомендації, узагальнення нотаріальної практики, новини в законодавстві.

Більшість нотаріусів області входять до складу Закарпатського обласного відділення Української нотаріальної палати, це громадська організація нотаріусів, яка зареєстрована 28.02.1994 року.

Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" від 18 травня 2010 року визначено, що нотаріуси, адвокати, аудитори, аудиторські фірми, фізичні особи - підприємці, які надають послуги з бухгалтерського обліку, суб'єкти господарювання, що надають юридичні послуги є суб'єктами первинного фінансового моніторингу, якщо вони беруть участь у підготовці і здійсненні правочину щодо:

- купівлі-продажу нерухомості;
- управління активами клієнта;
- управління банківським рахунком або рахунком у цінних паперах;
- залучення коштів для утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності та управління ними;
- утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності чи управління ними, а також купівлі-продажу юридичних осіб.

Наказом Міністерства юстиції України від 24.12.2010 року затверджено Концепцію реформування органів нотаріату в Україні, згідно якої для реформування органів нотаріату встановлено перехідний період, упродовж якого відбуватиметься поступовий перехід до єдиного нотаріату. Загалом реалізація положень Концепції буде здійснюватися в декілька етапів і процес реформування триватиме приблизно 5 років.

З моменту прийняття Закону України "Про нотаріат" пройшло вже 18 років, однак тільки того року Указом Президента України від 22 лютого 2010 року за № 211/2010 установлено в Україні професійне свято – День нотаріату, яке відзначається щорічно 2 вересня.

Щиро вітаю весь нотаріальний корпус Закарпаття з нагоди професійного свята - Дня нотаріату.

Перед нотаріусами стоїть непросте завдання з подальшого зміцнення інституту нотаріату, підвищення його авторитету і значущості на новому етапі побудови правової держави. 
 
У цей святковий день бажаю всім міцного здоров'я, щастя і нових звершень у повсякденній нотаріальній діяльності, плідної роботи та подальших успіхів у зміцненні законності та правопорядку на благо народу України!


Заступник начальника Головного управління юстиції у Закарпатській області – начальник відділу нотаріату та контролю за наданням правничих послуг Микола Дан 

02 вересня 2011р.

Теги: нотаріус, нотаріат

НОВИНИ: Соціо

11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 8
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини