Закарпатські комуністи хочуть урочисто відзначити 110-річчя від дня народження першого компартійного лідера Закарпаття І. Туряниці

Про це йдеться в тексті заяви, що її адресовано голові Закарпатської облдержадміністрації Олександру Ледиді.

Закарпатські комуністи хочуть урочисто відзначити 110-річчя від дня народження першого компартійного лідера Закарпаття І. Туряниці

Голові
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ
АДМІНІСТРАЦІЇ
п. Ледиді О.О.

Про відзначення 110-річчя від дня
народження І.І. Туряниці.

25 травня цього року виповнюється 110 років від дня народження Івана Івановича Туряниці – видатного державного і громадсько-політичного діяча, активного учасника Великої Вітчизняної війни, організатора народно-демократичних і соціалістиних перетворень на Закарпатті.

Народився І.І. Туряниця 25 травня 1901 року в м. Мукачеві, у робітничій сім'ї. У 12 літ став на самостійний трудовий шлях. В 1919 р. був бійцем Русинської дивізії, що захищала радянську владу в Угорщині, до якої тоді входила Підкарпатська Русь. За прогресивну діяльність буржуазна влада неодноразово кидала його до в'язниць і концтаборів. Послідовний захисник інтересів трудящих, І.І. Туряниця обирався головою профспілок, керівником організацій КПЧ. З початком Другої світової війни вимушений емігрувати до СРСР, добровільно вступив до лав Радянської Армії. Служив офіцером у чехословацькому з'єднанні під командуванням Л. Свободи, брав участь у визволені України від гітлерівських окупантів. Відіграв провідну роль у підготовці та проведенні 26 листопада 1944 році у Мукачеві Першого з'їзду Народних Комітетів, возз'єднанні Закарпаття з Радянською Україною у складі СРСР.

Працюючи головою Народної Ради і першим секретарем ЦК Компартії Закарпатської України, І.І. Туряниця організовував допомогу Радянській Армії на завершальному етапі розгрому німецького фашизму, розв'язання соціально-економічних проблем, зміцнення народної влади у краї.

Після створення у січні 1946 р. Закарпатської області працював головою облвиконкому і першим секретарем обкому КП(б)У, обирався депутатом Верховної Ради СРСР, членом Президії Верховної Ради України. На довіру трудящих і партії відповідав самовідданою працею. Всю свою енергію і сили, знання і досвід віддавав відбудові зруйнованого війною народного господарства, створенню потужної промисловості, товарного сільськогосподарського виробництва, розвитку інфраструктури, розв'язанню соціальних проблем, піднесенню культурно-освітнього рівня населення, утвердженню радянської влади.

І.І. Туряниця від фізичного виснаження і важких хвороб передчасно, 27 березня 1955 року пішов із життя. Його активна участь у підготовці та організації возз'єднання Закарпаття з Україною, проведенні ефективних соціально-економічних перетворень відповідали насущним інтересам трудящих, створили передумови для подальшого поліпшення їх  добробуту, піднесення культури. Виконанням історичної місії І.І. Туряниця значно посприяв об'єднанню українських земель у єдиній державі, зміцненню її могутності й міжнародного авторитету, здійсненню одвічних прагнень закарпатців.

Враховуючи видатні заслуги І.І. Туряниці перед Україною, на відзнаку 110-річчя від дня його народження,

п р о п о н у є м о:

провести протягом травня цього року в містах і селах області сесії місцевих рад, урочисті збори громадськості, а в трудових колективах і навчальних закладах – тематичні культурно-освітні заходи;
рекомендувати засобам масової інформації широко висвітлити державотворчу діяльність І.І. Туряниці, спрямовану на визнання його заслуг перед Україною та Закарпаттям;
доручити обласній ТРК "Тиса-1" підготувати документальний фільм, провести цикл теле- і радіопередач про його героїчну боротьбу і творчу діяльність;
рекомендувати місцевим радам упорядкувати вулиці і будівлі, пов'язанні з життям і працею І.І. Туряниці;
встановити іменну стипендію студентам УжНУ за високі успіхи в навчанні, науково-дослідній і громадсько-корисній діяльності;
увійти з клопотанням до Президента України В.Ф. Януковича про присвоєння І.І. Туряниці (посмертно)  звання Героя України.
 

Вважаємо за доцільно визначити і здійснити також інші заходи у зв'язку з наступним ювілеєм І.І.Туряниці – патріотична діяльність, видатні заслуги якого перед Україною та Закарпаттям служать прикладом виховання підростаючого покоління і варті гідного поцінування.

Сподіваємося на порозуміння і підтримку обласної ради з порушеного питання, що має важливе суспільно-політичне та морально-виховне значення. Просимо розглянути.
 
В. Алексій

27 квітня 2011р.

Теги: Туряниця, соціалістичний, Компартія, возз’єднання

Коментарі

Закарпатець - корінний 2011-05-08 / 08:58:00

Коментар видалено через порушення "Правил коментування". Адмін

василь 2011-05-04 / 12:12:00
Та немає ніякої парадоксальної ситуації. Закарпаття і до цих подій неодноразово заявляло про своє бажання жити у одній державі з українцями - і у 1919-му, і у 1939-му. Заявило б і раніше - просто не було української держави. І справа тут зовсім не у туряниці. сталінський режим використвував любий привід для розширення російської імперії, ось і використав події 1939-го

цензор 2011-04-30 / 22:04:00
Парадоксальная ситуация получается. По идее, националисты должны его канонизировать, ведь если бы не он, то событий 26 ноября 1944 года в Мукачеве могло бы и не быть, и тогда где и с кем было бы Закарпатье - большой вопрос.

гентош 2011-04-29 / 13:52:00

Коментар видалено через порушення "Правил комнентування". Адмін

тарас 2011-04-29 / 13:21:00
відзначати ювілей Туряниці, під керівництвом якого справді знищувалися десятки тисяч українців, угорців, німців, ліквідована греко-католицька церква, піддалися репресіям православна та протестантські церкви, закривалися монастиріі т. ін. - це справді дебілізм. Цих червоних вже треба наказувати

Hungi 2011-04-28 / 20:34:00
Magyar Ember, 28.04.2011 17:21

2 Hungi, 28.04.2011 14:59

Будь добрий Hungi, не веди з ним ніякого діалогу. Це все пусте. Хорошо, не буду. ( я почувствовал в нём нотку просветления, но потом понял, что ошибаюсь ... )

Magyar Ember 2011-04-28 / 17:21:00

2 Hungi, 28.04.2011 14:59

Будь добрий Hungi, не веди з ним ніякого діалогу. Це все пусте.

Злий дядько 2011-04-28 / 16:25:00
2Hungi,
Напочаток прочитай твір Василя Гренджі-Донського під заг. “Нова орда прийшла”.


Хочеш конкретики?? Прізвища?? Ок. Невдовзі сподіваюсь щі прізвища допоможуть розставити всі крапки над "і".::
Це із спогадів очевидців тих страшних років:

"...Дня 23 березня місцеві мадяри замордували директора школи Остапчука (родина Остапчуків походила з Галичини, в 1920 році вони поселилися в Страбичеві на Закарпатті, зробивши великий вклад для Карпатської України в освідомленні місцевих українців, - прим. автора). Його так били, що йому повилазили очі. Прикінці дорізали його в одного селянина на гної. Замордував його мадярський терорист Вереш, який дістав від мадярського уряду титул “герой” за мордування українців. Після замордування Остапчка загарбав собі його маєток в Страбичеві біля Мукачева. В тому же часі, подібно як у випадку Остапчука, замордовано в Бичкові інж. Литвицького, учителя і кооперативного діяча на Карпатській Україні....."

Далі....

Ось склад “Мадярської Народної Ради” в Хусті. Головою її був адвокат С. Будай, членами були: реформатський пастор Бейла Сабов, греко-католицький парох о. Іван Бокшай, православний москвофіл священик о. Георгій Станканинець та один селянин, прихильник мадярів.
- ці суки вночі виносили смертні вироки українцям !!!!!

Якщо вже дуже тобі цікаво - то прізвищ винних мадярів є багато, повір!!! -їхні нащадки тут жити не зможуть. Час прийде. Так само як і москалі-комуняки заплотять за все.

Hungi 2011-04-28 / 14:59:00
Злий дядько, 28.04.2011 14:15 "Чому ви тоді не хочете нас зрозуміти (українців Закарпаття)?? Адже у свій час НАШІ пращури поневірялись як от від таких ТУРяниць, так в свою чергу і від мадярської корони." Якщо ви помітили ми висловлюємо ( наприклад тепер ) негатив не в адресу всіх українців, а в адресу конкретної особи. Ви також висловлюйтеся в адресу конкретного угорця ( часів угорької корони ), який щось робив неправильно ( а не постійно в адресу цілої угорьскої нації, типу : «УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДЕ!
Я, син Твій, подаю скаргу перед Тобою на народ мадярів...» - і тоді ніколи не буде непорозумінь. Час розуміти, що не народ винуватий в чомусь, а конкретні ( погані чи непогані ) люди. Угорці українців ні вчому не звинувачують ... ім не довподоби реакційне ставлення ( певної категорії серед українців ) до ( ні в чому не винних ) конкретних людей. ... В часи мадярської корони ( в нашому краї ) були багаті ( любої національності - угорці, серби, русини, німці, хорвати, волохи і т.д. ) та бідні ( тих же різних національностей ). Тому ніяк не можна казати, що якрав вашого пращура гнобив угорець ! Розберіться - це дуже цікаве питання...

Hungi 2011-04-28 / 14:29:00
Многие даже не вдумываются в тот факт, что "изолирование" мужского населения ( от 18 до 50 лет, а на самом деле всех подряд, кто под руки попадался т.е. от 16-ти до 60-ти и говорил по-венгерски ... ) привело к тому, что венгерское, немецкое, местное население просто вымерло, т.к. не было кому детей зачинать ! в 44-м году остались только женщины ... Это не геноцид ?! Уничтожение национальности ... И после это торжественно отмечать юбилей причастных к массовым убийствам ?! Очень несправедливо ...

Злий дядько 2011-04-28 / 14:15:00
:))))
Гии, мадяре:) -хоч я вас і "люблю", але мене тішить коли в чомусь наші думки сходяться. Ось видите!!! -як тільки зайшла мова про пригноблених мадяр -то й вам це не сподобалось. Чому ви тоді не хочете нас зрозуміти (українців Закарпаття)?? Адже у свій час НАШІ пращури поневірялись як от від таких ТУРяниць, так в свою чергу і від мадярської корони.
Ну а з приводу звернення отих плЄшивих пенсіонерів-комуняк - то читав -і плакав:))) спочатку :ПРОПОНУЄМО -а потім РЕКОМЕНДУЄМО,,,, привикли все чужими руками робити , сиділи б вже собі на сраці та Богу молились, маразм одним словом.....

блеф 2011-04-28 / 13:54:00
Палачем був.Ганьба за таких.

Hungi 2011-04-28 / 13:21:00
Моих обоих дедушек - простых, добрых, работящих гражданских лиц под конвоем увели в лагеря под предлогом "маленькой" 3-х дневной работы и ни один из них не вернулся из-за непосильного труда, голода и лишений. А всё потому, что 11-го ноября 1944-го года Иван Туряница предложил военному совету группы войск 4-го украинского фронта «временное изолирование ( !!!!! ) лиц не внушающих доверие закарпатскому народу». А 19-го ноября в Мукачве под его председательством было проведёно заседание новосоздающейся Коммунистической Партии после «изоляции» ( !!!! ) всего венгерского и немецкого мужского населения Подкарпатья !!!! Так ( мягко говоря бессовестно ) можно голосовать ... Как минимум - просто забыть надо об этом человеке ! НЕ СТОИТ ВОРОШИТЬ НАРОДНОЕ ГОРЕ !!

Ember Zoltán 2011-04-28 / 10:16:00
Відіграв провідну роль у підготовці та проведенні 26 листопада 1944 році у Мукачеві Першого з'їзду Народних Комітетів, возз'єднанні Закарпаття з Радянською Україною у складі СРСР.


Только за это он заслужвает полнейшего презирения. А если добавим, что был одним из организаторов т.н. "малеьнкой работы", когда в конце 44-го г. буквально всех венгров мужиков, немцов мужиков и женшчин от 18-и до 50-и забрали в коммунистические концлагеря, откуда десятки тысяч(!) не вернулись никогда, минимальное наказание: забыть про него навсегда!

Magyar Ember 2011-04-27 / 23:13:00

Давно покойный Шони-бачи Теллингер, в прошлом кочегар на Спиртном заводе у Schönborn_a в Мunkacs_e в 50-ые годы мне рассказывал, что однажды Туряница и Борканюк пришли к нему на Körötziutca 42 (ныне ул. Мира) потому, что их разыскивала полиция, они оба ограбили были бухгалтера какой- то фабрики. Так Туряница спрятался в колодец, что находился в огороде, а Борканюк зарылся в пласт из картошки.

Rusyn Val 2011-04-27 / 21:31:00
Абы Туряниці дали героя не комуністы мают старатися а націоналісты.Силно сись дезертир із корпусу Л.Свободы потрудився, абы мы были "навхтема в ракаши" з УРСР.

володимир 2011-04-27 / 20:50:00
убийца,прислужник КГБ

1111111 2011-04-27 / 14:30:00

мммм, як чудово Ледида з маленької літери.... дослужився :)


Виправили. ) Адмін

НОВИНИ: Політика

11:15
На Закарпатті викрили підприємця з Харкова, який хотів вивезти пшеницю в ЄС без ліцензування
11:15
На Закарпатті клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні, постане перед судом
17:18
/ 1
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
11:22
В Ужгороді у неділю відбудеться благодійний забіг під сакурами
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ