Чи варто прагнути демократії…

Політична нестабільність – одне з найтяжчих випробувань, яке може трапитись з державою в перехідний період. Відтак, найпершим індикатором нестабільності в державі є стан протистояння між політичними елітами, яке виноситься на публіку, а відтак сигналізує про кризовий стан в суспільстві.

Чи варто прагнути демократії…АЛГОРИТМ КРИЗИ ЕЛІТ

Політична нестабільність має ще одне важливе коріння всіх проблем. Україна відчуває кризу еліт, яка має історичне походження. В першу чергу, в Україні є традиційним економічний та партійний елітизм, останній потроху відходить за своєю впливовістю, насамперед за давністю строків. Економічний елітизм зародився не так давно, приблизно з 80-х років ХХ століття, коли розпочалася так звана «відлига», або економічна свобода. Бурхливі 90-ті підсилили вплив економічної еліти завдяки підтримці радянським партогейноссе, які зайняли ключові керівні пости в пострадянських державах. Поки вибудовувалась пострадянська вертикаль управління державою, економічною елітною накопичувались первинні капітали, які пізніше дозволять змінити партійну еліту на державних посадах.

Іншими словами, причини виникнення політичної нестабільності коріняться саме в зміні політичних еліт на Україні. Тому можна заперечити той факт, що політична еліта є достатньо замкненою формацією в Україні. Саме рух та зміна між елітами спричиняє те, що ми розглядаємо як політичну нестабільність.

Іншою стороною медалі є питання про долю держави в цьому процесі. Криза еліт впливає на стан демократії у подвійний спосіб: з одного боку, криза дестабілізує ситуацію у самому суспільстві. Несформоване громадянське суспільство прагне впливати на прийняття рішень у державі в той, час коли відбувається зміна еліт. Іншими словами, громадянське суспільство прагне зайняти свою нішу, яка ще не звільнилась, проте прагне перейти на вищий щабель влади.

З іншого боку, криза еліт може означати оновлення: внаслідок цього відбувається капіталізація економіки, яка в майбутньому остаточно поставить крапку в детінізації, та створення ринкової економіки. А також відбувається оновлення владної команди, що є основним предметом критики з боку громадянського суспільства.

Проте наразі ми маємо вирішити загальніше питання:

чИ ВАРТА ДЕМОКРАТІЯ НАС?

Уявімо державу без протистоянь. Така держава можлива лише у декількох випадках: вона є авторитарною (тоталітарною), або громадяни держави байдуже ставляться до політики, яка особливо не відображається на їхньому способі життя.

Тепер уявімо державу, в якій постійно точаться суперечки навколо значущих політичних подій. Так відбувається в більшості демократичних країн із стабільною економічною ситуацією. Для таких країн (Франція, Німеччина) звичайною є ситуація, коли президент та прем’єр належать до різних партій. Яким же чином відбувається така взаємодія: поєднання, на перший погляд, не поєднаного?

По-перше, таким чином реалізується принцип балансу гілок влади, адже для реалізації програми уряду та стратегії президента потрібно весь час проводити в консультаціях.

По-друге, зберігається принцип підтримки громадянської думки, який полягає у тому, що обидва представника влади змушені «підтримувати» свій імідж «очільників» інтересів суспільства. За недотримання цього принципу послідує неминуча відповідальність перед виборцями.

Тоді у цих термінах політична нестабільність розуміється як ситуація неспроможності представників політикуму домовитися між собою.

Повернемось до України, де на нас чекає невирішена проблема: яку роль у становленні демократії в Україні відіграє політична нестабільність?

Звичайно, перше, що спадає на думку, політична нестабільність шкідлива для економіки України. Це правда. Іншими словами, політична нестабільність дестабілізує прийняття економічних рішень (наприклад, бюджету), а також фінансову політику держави.

Проте згадаймо класичну демократію, яка народжувалась у протистоянні Півдня та Півночі. Врешті-решт, протистояння Південь-Північ призвело до територіального та духовного об’єднання США. Для Америки це пройдений етап, в якому прийнята славнозвісна Конституція, в якому почали об’єднуватись штати в одну державу (чим вам не нинішня регіоналізація України?). Проте Україна має це зараз. І у нас є певні переваги перед Америкою, оскільки маємо алгоритм об’єднання країни.
Тарас ПЕТРІВ, "Трибуна"
17 квітня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

20:41
/ 1
Захищаючи Україну від московської орди, поліг Ярослав Багрій з Камʼянського Берегівського району
10:49
Жителю Сюрте на Ужгородщині, що переправляв "ухилянтів" до Словаччини, повідомили про підозру та "запобіжно" присудили домашній арешт
10:57
В Ужгороді "безправний" водій незаконно обладнав свій Opel проблисковими маячками
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 24
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
11:14
У Глибокому на Ужгородщині, поки господар поїхав до Ужгорода, в його дворі вигоріла надвірна споруда
11:00
Закарпатські поліцейські зібрали зібрали 2,5 млн грн і закупили 133 FPV-дрони для штурмової бригади "Лють"
19:56
/ 6
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
» Всі новини