Внаслідок підприємницьких спекуляцій на Закарпатті дорожчають продукти

Ужгородці почали масово скуповувати продукти оптом і заповнювати різноманітними запасами полиці у своїх коморах «на чорний день». Дійсно, блукаючи місцевими ринками, супермаркетами «у пошуках дешевшого» ми бачимо щоразу нові цінники з новими цінами на овочі, фрукти, крупи, макаронні вироби, хліб, яйця, тощо.

Внаслідок підприємницьких спекуляцій на Закарпатті дорожчають продукти

На питання: "Чому ціни ростуть мов гриби після дощу?" продавці відповідають стандартно: "Неврожай". Але ж ми знаємо, що буквально все цього року не могло не вродити, щось таки мало б. Ціни йдуть по зростаючій і обіцяють не зупинятись. Ми провели деяке дослідження стосовно зростання цін і отримали наступні результати:

За оперативними даними моніторнигу цін на підприємствах торгівлі Закарпатської області станом на 30.08.2010 середні ціни на споживну продукцію були такими:
- Хліб з пшеничного борошна 1 сорту – 3, 54 грн.
- Хліб з пшеничного борошна вищого сорту – 4, 03 грн.
- Борошно пшеничне вищого сорту – 3,14 грн. за 1 кг.
- Макаронні вироби  - 4,61 грн. за 1 кг.
- Крупи гречані – 9,62 грн. за 1 кг.
- Рис – 9,62 грн. за 1 кг.
- Яйця курячі – 3,8 грн. за десяток.
- Цукор – 8,73 грн. за 1 кг.
- Олія соняшникова – 10,86 грн. за 1 літр.
- Сіль – 1,36 грн. за 1 кг.
- Картопля – 3,0 грн. за 1 кг.

У результаті ми бачимо на сьогоднішній день (9 вересня 2010 року) наступні ціни на ті ж самі продукти на ринках і в магазинах міста.

- Хліб з пшеничного борошна 1 сорту – 3, 65 грн.;
- Хліб з пшеничного борошна вищого сорту – 4, 03 грн.; 3, 90 грн. (Слов'янський хліб); 4, 05 грн. (Цегольнянський хліб).
- Борошно пшеничне вищого сорту – 4,0 - 4,65  грн. за 1 кг.
- Макаронні вироби  - 5,0  грн. за 1 кг.
- Крупи гречані – 13,0 - 14,0  грн. за 1 кг.
- Рис – 9,5 - 12,0 грн. за 1 кг.
- Яйця курячі – 8,0 – 8,5 грн. за десяток.
- Цукор – 8,7 – 9,0 грн. за 1 кг.
- Олія соняшникова – 10,5 – 12,0  грн. за 1 літр.
- Сіль – 1,5 – 1,8 грн. за 1 кг.
- Картопля – 3,5 – 4,0 - 4,5 – 5,0 грн. за 1 кг.
- Цибуля – 5,7 грн. за 1 кг.
- Капуста – 4,0 – 4,5 грн. за 1 кг.
- Помідори – 5,0 грн. за 1 кг.

На овочі (картопля, капуста, цибуля тощо) ціни змінюються найбільше і коливаються усюди по-різному. Причому, в магазинах ціни значно менші ніж на ринках. Якщо на ринку (Зелений ринок, Ринок на Бєлінського, ринок Краснодонців) картопля коштує 4,5 – 5,0 гривень, то в супермаркетах ("Вопак", "Сільпо") її ще можна купити за 3,5-4,0 гривень за кілограм. В чому різниця? На ринки Ужгорода картоплю постачають з села Сторожниці (Ужгородського району)  і продавці запевняють, що станом на 8 вересня оптова ціна на неї була 4,5 гривень, а на 9 вересня всі 5,0 гривень. Пояснюють це тим, що цього року в Закарпатті на картоплю поганій врожай. Продавці, яким постачають картоплю з Волині/Вінниці/Тернополя через Мукачево пояснюють це поганим врожаєм на Україні і підняттям цін виробниками. Інші овочі (помідори, цибуля, капуста, тощо) постачається з Херсону, за словами продавців, і ціни на них залежать від виробників. "Ми піднімаємо ціну на 20-30 копійок від оптової, тому, як бачите, заробіток у нас невеликий" - запевняють продавці.

"Система на ринках така, що подорожчання одного товару тягне за собою подорожчання наступних" - зауважує продавець продуктових товарів на ринку Бєлінського (ім'я замовчується). Іншими словами, якщо дорожчає один продукт, інші дорожчають "за компанію". "А ще, - додає продавець, - люди схильні панікувати, тому, коли містом розповсюджуються чутки про підвищення цін, виробники і постачальники автоматично збільшують оптові ціни "про всяк випадок" і для заробітку, а покупці масово закуповують товар, задля душевного спокою".

З цього можна зробити висновок, що хтось добряче заробляє на звичайній паніці і завбачливості (страхові) людей.  Виробники бояться збитків і підвищують ціни, покупці бояться "померти з голоду" і роблять конкретну виручку постачальникам.

На Зеленому ринку міста продавці "сахаються", коли бачать фотоапарат напроти своїх прилавків і поспішають запевнити, що підвищують ціни не вони самі, а їхні начальники. Продавець хлібного кіоску запитала, для чого ми фотографуємо її товар і додала, що щоранку отримує накладні на продаж хлібу з новими цінами і що втомилася вже їх переклеювати.

Найдешевші продукти можна знайти на ринку Краснодонців, де картопля продається за 3,5 гривень, цукор, олія, крупи і мука теж суттєво дешевші, ніж на інших ринках Ужгорода. Подібні ціни знаходимо також у супермаркеті "Вопак", що на Капушанській, а от в Новому "Вопаку" на Бестужева, 9 - ціни вищі. Однак продавці не падають духом і радять не піднімати паніку.
"Не буде такого страшного підвищення цін на продукти, як говорять. Все це лише чутки. В деяких регіонах країни врожай дуже хороший і продукції достатньо, щоб продавати її за нормальними цінами" - наголошують продавці, - "через декілька днів цей панічний спалах притихне і все стане на свої місця".

Покупці зазначають, що щоденне подорожчання цін їх шокує і лякає, оскільки зарплати залишаються на місці, а їсти потрібно щось кожного дня. Суперечки, роздуми та звичайні розмови на цю болючу тему зараз можна почути на будь-якому з ринків Ужгорода. "Ми проти такого відвертого знущання з народу. Йдучи з дому за продуктами, нам дійсно страшно побачити нове підвищення цін на ринку, і звичайно, ми намагаємось закупити якнайбільшу кількість продуктів  про запас. Хтозна, може через декілька днів ціни стануть позахмарними?" - обурюється покупець, жінка пенсійного віку.

Нам вдалося також поспілкуватися з жителями Волинської області, які запевнили, що врожай на картоплю цього року хороший, а ціни на неї на волинських ринках в районі 3, 0 гривень за кілограм.
Проаналізувавши отриману інформацію, можна зробити висновок, що на Закарпатті, і в Ужгороді зокрема, актуальною є проблема спекуляції.

09 вересня 2010р.

Теги: ціна, продукти, ринок

НОВИНИ: Економіка

01:18
/ 3
Розпочалася чергова спроба визнати банкрутом Солотвинський солерудник
14:34
/ 2
McDonald's знову хоче відкрити ресторан в Ужгороді. Цього року
11:08
Фермери з окупованої частини Херсонщини знаходять себе у тепличному бізнесі на Закарпатті
14:16
NSV Group і представники Італії, Німеччини та Польщі провели переговори щодо побудови на Закарпатті інтермодального логістичного центру Horonda Platform
16:30
Торік, в порівнянні з 2022-м, експорт на Закарпатті становив 69%, а імпорт – 84,5%
11:33
/ 1
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
16:43
/ 1
Прокуратура взялась за компанії групи Голден Тайл, які з грубими порушеннями придбали закарпатські родовища глин
15:03
/ 8
На аукціоні за 13,87 млн грн продають землю та адмінбудівлю колишнього "Ужгородтеплокомуненерго" в центрі Ужгорода
15:19
/ 3
"Перечинське" "Френдлі Віндтехнолоджі" програло "ужгородцям" суд за родовище андезиту біля Ужгорода, продане за 75 млн грн
10:51
/ 7
За грантами, отриманими на сади, в Україні лідирує Закарпаття
22:08
/ 20
Під велетенський деревообробний завод на Закарпатті зареєстрували індустріальний парк
21:56
У 2023-му через Закарпатську митницю експортовано товарів на майже 32 млрд грн, а імпортовано на понад 106
15:24
На Закарпатті торік зареєструвалися 7688 нових платників податків, а припинили діяльність 4720
14:30
Цьогоріч єдиного податку на Закарпатті сплачено на 17,5% більше, ніж торік
10:11
На Закарпатті надходження від туристичного збору за рік зросли на 14%
22:23
угорщина завертає вантажівки з України в "Загоні" через відсутність оформлених документів Т1
20:01
/ 7
На Закарпатті незаконно будують деревообробний завод, для роботи якого потрібно 32 тисячі лісовозів щороку, – природозахисники
20:49
Цьогоріч у зоні діяльності Закарпатської митниці товарів імпортовано утричі більше, ніж експортовано
18:32
/ 1
На Закарпатті закладуть плантацію лохини в горщиках
19:55
Виноградар з Херсонщини, господарство якого – в зоні бойових дій, консультує фермерів на Закарпатті
21:34
На Закарпатті у поточному році, в порівнянні з 2022-м, експорт товарів зменшився на 27%, імпорт – на 16,5%
18:35
Закарпаття дає українському виноградарству нове життя – виноградар з Херсонщини
09:50
34 гектари малини, лохини та полуниці: поблизу Мукачева працює релоковане ягідне підприємство
18:22
/ 1
Газорозподільне підприємство АТ "Закарпатгаз" увійшло до складу НАК "Нафтогаз України"
17:07
/ 4
Чеський залізничний оператор RegioJet підтвердив намір інвестувати у електрифікацію ділянки Чоп-Мукачево
» Всі новини