Хвороба страждання душ. Цією недугою уражена більшість молодих людейі

Про небезпечні інфекційні хвороби, усілякі травми чи вроджені вади говориться багато. Втім є недуга, поширеність якої можна без перебільшення назвати суперпандемією. Уражає вона переважно молодь.

Хвороба страждання душ. Цією недугою уражена більшість молодих людейі

За різними оцінками фахівців, страждають через неї від 50 до 90 (!) відсотків юні. Тобто свого часу на неї хворіють майже всі молоді люди. Поетично її називають "хвороба страждання душі", наукова назва – вегето-судинна дистонія (ВСД). Довідатися про загадкову недугу нам допомогла спеціаліст Ужгородської міської дитячої поліклініки, кардіоревматолог Єлизавета ФАТУЛА.

– Єлизавето Євгенівно, не¬вже хвороба справді настільки поширена?

– У підлітків вона діагностується повсюдно. Дивно, якщо у молодої людини немає вегето-судинної дистонії. У дорослих  також достатньо поширена, однак меншою мірою.

– Якщо спостерігається тବке поширення дистонії, коли її виявляють майже в усіх людей, можливо, це не хвороба, а нормальний стан людського організму?

– Частково маєте рацію (сміється). Однак, коли говорити серйозно, це однозначно слід розглядати як відхилення від норми, оскільки хвороба заважає природній життєдіяльності людини: виникають головні болі, роздратованість, біль у районі серця, плаксивість, неможливість сконцентруватися, постійна напруга. У когось симптоми більш виразні, у когось вони проявляються меншою мірою. На це також впливають особливості характеру, тому хтось може самотужки впоратися з проблемою, а комусь потрібна допомога спеціаліста. Загалом у подоланні ВСД першорядну роль відіграє спосіб життя, а не лікування.

– Тобто це соціальна хвороба...

– Однозначно. Тому й виникає недуга переважно у молодих людей. Нині, на жаль, більшість із них не дотримується жодних правил і чомусь на це мало звертається уваги. Діти починають курити, вживати алкогольні напої, пробують наркотичні речовини, невчасно лягають спати, зловживають сидінням за комп"ютером і телевізором тощо. Якщо ходять на дискотеки, то переважно в душні задимлені закриті приміщення з гучною музикою, яка дуже сильно, до речі, б"є не лише по вегетативній, а й по центральній нервовій системі. Усе це й призводить до порушень у функціонуванні організму. Якщо ситуацію виправити, то зникнуть або хоча б зменшаться й проблеми, спричинені ВСД. Також важливо звертати увагу на їжу: вона має бути натуральна, багата на мінерали й вітаміни. Однозначно шкідливим є так зване швидке харчування, газовані солодкі напої, чипси, сухарики... Обов"язковими для молодої людини, аби зберегти здоров"я, є заняття фізкультурою і спортом, перебування на свіжому повітрі.

– Чи викликається хвороба також інфекційними збудниками, чи її поява – винятково результат негативного впливу навколишнього середовища й неправильного способу життя?

– Паразитарними збудниками ВСД не викликається. Інша річ, що уражена інфекцією людина ослаблена, і це може вплинути на перебіг дистонії. Тобто інфекційна хвороба може прискорити розвиток ВСД.

– Як правило, більшість дітей хворіють і не завжди говорять про це або й батьки не все можуть помітити. Як визначити, що  проблема є і слід звернутися до лікаря?

– Кожна уважна мама чи вчителька помітить відхилення. Дитина стає сонливою, дратівливою, не встигає виконувати завдання, стає непосидючою, скаржиться на часті головні болі. Також у підлітків нерідко скаче тиск. У них природний тиск вищий, ніж у дорослих, до прикладу, в останніх показник 140/90 – це перша стадія гіпертонії, а в підлітків, старших за 12 років, – норма. У дітей більш латентна нервова система, податливі судини. Але якщо вони мають тиск 150–160 мм ртутного стовпчика, то це неможливо не помітити. До того ж починається тахікардія, тому в таких випадках, безумовно, слід звернутися до лікаря.

– А в домашніх умовах, так би мовити, самотужки, можна впоратися з цими проблемами?

– Ця хвороба багатосимптомна. Під неї може маскуватися більш серйозна недуга, яка розпочинається такими ж ознаками. Тому найперше слід звернутися до лікаря. Дитину обстежать різні спеціалісти: кардіолог, невролог, гастроентеролог – і, якщо серйозних порушень не виявлять, порекомендують оздоровчий режим дня, якого дитина має дотримуватися під наглядом батьків і вчителів.

– Є також медикаментозні засоби лікування дистонії. У яких випадках вони призначаються?

– Основний метод лікування – немедикаментозний, намагаємося уникати ліків, призначаємо різноманітні оздоровчі процедури. Однак при серйозних порушеннях, зокрема ритму серця, тиску, застосовуються препарати. Та призначити їх може лише спеціаліст.

– З чим пов"язано те, що на дистонію переважно слабують молоді люди? У дорослих вона спостерігається значно рідше. Може просто "переростають" недугу?

– Тут зв"язок із підлітковим віком, коли проходять гормональні зміни. Після завершення цього періоду перебудови організму (у хлопців остаточно у 25 років, у дівчат трохи скоріше), людина значно легше переживає недугу. Хвороба може й залишитися, та доросла людина спроможна її контролювати.

Петро Поліха, ЗІА «Простір» , "Старий Замок "Паланок"
14 липня 2010р.

Теги:

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини