Троє закарпатських митців входять до десятки найдорожчих українських художників радянського періоду

10 найдорожчих українських художників 1945-1989 років

Троє закарпатських митців входять до десятки найдорожчих українських художників радянського періоду
Один із найпопулярніших напрямків колекціонування в Україні - радянський живопис другої половини 20 століття, тобто з 1945 по 1989 роки. Якщо подивитися на статистику крадіжок у вітчизняних регіональних музеях, картини саме цього періоду крадуть найчастіше - і не випадково

Завдяки практиці формування музейних фондів, яку проводили радянський Союз художників та Держфонди, навіть невеликі регіональні музеї можуть похвалитися цікавими колекціями.

Принаймні, чи не в кожному з обласних музеїв можна побачити роботи "зірок" радянського живопису, на кшталт Сергія Шишка, Миколи Глущенка, Сергія Григор'єва, Тетяни Яблонської та інших.  

 

Можливо, саме через це маленькі музеї з хорошими колекціями стають порівняно легкою здобиччю для крадіїв - за останні 10 років пограбували 40 регіональних музеїв.

Фахівці стверджують, що продати крадену роботу неможливо. Водночас арт-дилери визнають, що картини кримінального походження таки продають - мовляв, їх купують колекціонери, що замовили крадіям дістати конкретне полотно конкретного художника з конкретного музею. Привабливість картини радянського періоду визначає насамперед ім'я її автора.

З допомогою галеристів та дилерів "Українська правда. Життя" склала топ-10 найдорожчих на українському ринку художників другої половини 20 століття (названі ціни є "естімейтами", тобто нижньою межею, з якої починається торг). Ці імена не втратили у ціні навіть у період кризи, і на думку галеристів, колекціонери цінуватимуть їх завжди.

Андрій Коцка

Народний художник СРСР, учень Ерделі. Своєрідною візитівкою художника є ряд жіночих портретів "гуцулок" та "верховинок". Його стиль впізнаваний, але в багатьох картинах повторюються однакові мотиви, що відкриває поле для продажу крадених картин або підробок. Протягом 2006-2007 років з музеїв і приватних колекцій було вкрадено декілька його робіт.

Гуцулка у червоній хустині - 8-10 тисяч доларів (квітень 2010)

Верховинка у червоній хустині - 12-17 тисяч доларів (вересень 2009)

Зараз у розшуку 4 картини Коцки: "Верховинка" (80х60, олія, полотно), "Гірське село" (60х80, олія, полотно), "Дівчина" (50х40, олія, полотно) та "Квіти у вазі" (96х105, олія, полотно).

Сергій Григор'єв

Народний художник СРСР, двічі нагороджений Сталінською премією. Його невелика робота коштуватиме від 7-8 тисяч доларів. Картини Григор'єва знаходяться переважно у столичних музеях на кшталт Національного художнього музею України чи Третьяковської галереї або в приватних колекціях. Робіт Григор'єва в розшуку немає - його картини, що зберігаються в музеях, надто впізнавані (наприклад, "Прийом у комсомол", "Обговорення двійки", "Воротар" тощо).

Молода вчителька - 8-11 тисяч доларів

 

Піонер - 11 тисяч доларів

Були прецеденти можливих підробок "під Григор'єва". Наприклад, роботу Григор'єва "Тиха заводь" у червні 2004 року його онук Іван Григор'єв назвав підробкою. За словами Івана Григор'єва, представлена робота діда дуже нагадувала пейзаж Левітана "Засохлий ставок".

Ісаак Левітан "Засохлий ставок" (1887)
Сергій Григор'єв "Тиха заводь" (1950-ті)

Федір Захаров

Народний художник УРСР. Майстер пейзажів, мариніст. Працював на півдні України - на його картинах зображена порівняно мало представлена в інших місцевість. Помер у 1994 році, тобто роботи могли бути куплені безпосередньо в нього самого, що зменшує вірогідність підробок. Картини Захарова в розшуку не значаться.

Останній сніг - 15 тисяч доларів (квітень 2009)

 

Пристань у Мисовому - 22-25 тисяч доларів (квітень 2010)

1980 рік, полотно, олія, 58 х 123 см

Тетяна Яблонська

Народний художник СРСР, учениця Кричевського. Найкращі роботи знаходяться у великих музеях - серед найвідоміших "Хліб", "Весілля", "Юність" та інші. Для неї характерна впізнавана рука та широкий спектр тем.

До того ж, Яблонська багато робіт дарувала, тому на ринку постійно з'являються нові, раніше невідомі її роботи. Після інциденту на виставці "Український живопис 1945-1989. З приватних колекцій" (2004), під час якої родина художниці висловила сумнів у справжності чотирьох робіт Яблонської, ціни на її роботи впали. З 2004 року експертизою робіт Яблонської займається лише її донька Гаяне Атаян.

Літній день - 13-17 тисяч доларів

На лісовій галявині - 20-30 тисяч доларів

Зараз у розшуку перебувають п'ять картин Яблонської: "Інтер'єр з мисником" (49х54, картон, темпера), "Красний угол" (50х61, картон, темпера), "Осіннє вікно" (60х80, полотно, олія), дві роботи з серії "Інтер'єри Полісся" (49х70, картон, темпера та 49х59, картон, темпера).

Йосип Бокшай

Художник закарпатської школи, відомий пейзажами та жанровими роботами. Працював разом із Адальбертом Ерделі. Естімейти картин на аукціонах складають від 20 тисяч доларів.

В інтернеті роботу Бокшая олією розміром 50х70 продають за 10 тисяч доларів, роботу пастеллю - від 3 тисяч доларів. Якщо стежити за аукціонними торгами, можна помітити, що картини цього художника трохи виросли в ціні.

Осінні дерева над озером Синевир - 25-30 тисяч доларів (вересень 2009)

В дорозі - 35-40 тисяч доларів (квітень 2010)

Зараз у розшуку п'ять картин Бокшая: "Ворочанська скеля на річці Уж" (95х115, полотно, олія), "Дівчина" (60х80, полотно, олія), "Мадонна з дитиною" (87х82, полотно, олія), "Невицький замок" (100х120, полотно, олія), "Поле з червоними маками" (60х80, полотно, олія).

Олексій Шовкуненко

Народний художник СРСР. Відомий насамперед як автор натюрмортів, індустріальних пейзажів олією, також відомі його акварелі. Візитівкою доробку художника є пейзажі та натюрморти з трояндами. Його робіт у розшуку немає.

Букет троянд - 30-40 тисяч доларів

1970-і роки, полотно, олія, 50 х 40 см

Валентина Цвєткова

Народний художник УРСР. Багато мандрувала. Її картини цікаві поєднанням канонів академічного радянського живопису та "екзотичної" тематики - Канни, Ніцца, Північна Африка. У розшуку її робіт немає.

Букет квітів на підвіконні - 25-30 тисяч доларів

Весняний ранок - 40-50 тисяч доларів

1961 рік, полотно, олія, 200 х 100 см

Адальберт Ерделі

Майстер західноукраїнського живопису, засновник художньої школи цього регіону, вчитель Бокшая.

З іменем Ерделі пов'язана кримінальна історія, спричинена ростом цін на роботи цього художника. У вересні 2004 року на помешкання вдови художника напали грабіжники та винесли 48 картин. Загальна вартість вкраденого - 1 мільйон доларів. І одне людське життя - під час пограбування 88-річна Магдалина Ерделі померла від серцевого нападу.

Пастушка - 45-65 тисяч доларів

1930-і роки, полотно, олія, 60 х 50 см

Сергій Шишко

Народний художник СРСР, учень Федора Кричевського. Писав переважно пейзажі Києва - довоєнного та повоєнного. Ціни на його роботи ростуть пропорційно збільшенню розміру полотна - це легко помітити з естімейтів.

Подейкують, що непогану колекцію Шишка має Дмитро Табачник. Також говорять, що цього художника на вітчизняному арт-ринку "розкрутили" свідомо.

Про це говорять зокрема співвласники аукціонного дому "Золотое сечение": "У Табачника одна з найбільших в Україні колекцій картин Шишка - він брав участь у розкрутці цього художника. Йому можна подякувати за те, що Шишко виріс у ціні".

Осінь. Аскольдова могила - 40-50 тисяч доларів

Вид на Аю-Даг - 70 тисяч доларів

Зараз у розшуку 4 картини Шишка: "Зимовий етюд" (37,5х52, полотно, олія), "Зимовий ранок" (55х45, полотно, олія), "На верховині. Карпати" (85х67,5, полотно, олія), "Осінь у Голосієві" (80х100, полотно, олія).

Микола Глущенко

Народний художник СРСР. Глущенко - один із найпопулярніших на вітчизняному ринку українських художників радянського періоду. Його цільову аудиторію складають місцеві споживачі - за межами українських кордонів можуть зацікавити лише жанрові роботи цього художника..

Ціни на Глущенка незмінно високі, їх коливання залежать зокрема від розмірів роботи, як і у випадку з Шишком. Картина "метр на півтора" коштуватиме близько 100 тисяч доларів.

Стиль Глущенка близький до французького імпресіонізму. Його роботи можуть сприйматися як альтернатива на порядок дорожчим роботам французьких імпресіоністів.

Перша зелень - 70-90 тисяч доларів

Володимирська гірка - 90-120 тисяч доларів

Зараз у розшуку три роботи Глущенка: "Баржі" (44,5х65, картон, олія), "Засніжена дорога" (70х99, полотно, олія), "Ліс" (37,5х54, полотно, олія).

Ціни на картини цієї "десятки" зумовлені насамперед іменем художника - але цікавий український живопис другої половини 20 століття не обмежується роботами лише цих авторів.

Українська правда - Життя
26 червня 2010р.

Теги: художник, Бокшай, Коцка, Ерделі

НОВИНИ: Культура

11:02
Закарпатський обласний театр драми та комедії з Хуста привезе до Ужгорода дві прем'єри
11:34
У Мукачеві стартував фестиваль дитячих театрів "Імпреза над Латорицею" (ПРОГРАМА)
16:06
Хор "Cantus" розпочинає концертний тур "Звуки небес, голоси землі"
06:47
Алло
15:00
Сьогодні в Ужгороді стартує ІІ Всеукраїнський конкурс хорового мистецтва імені Михайла Кречка
13:52
В Ужгороді в неділю зірковий склад акторів зіграє одну з кращих комедій XXI століття
11:20
/ 4
В Ужгороді розпочався IV Всеукраїнський фестиваль камерного мистецтва "Під цвітом сакури"
21:09
/ 1
Загублені у коханні
13:56
В Ужгороді вдесяте відкрили виставку-конкурс "Світ писанки"
06:00
Загадкова вісімка
10:52
Сьогодні, у четвер, в Ужгородському скансені відкриється виставка Мирослава Ясінського "Карби"
17:49
В ужгородському скансені відкриється виставка "Світ писанки"
05:49
У квітні в Ужгороді пройде VIII Міжнародний фестиваль "Музика без кордонів"
00:16
У середу в Хусті стартує IІ Всеукраїнський театральний фестиваль "FantaziaFest"
13:31
У скансені в Львові завершують масштабну реставрацію садиби з закарпатської Іршавщини
05:50
Із безодні
22:26
"Закарпатську" "Маріупольську драму" з успіхом показали в Києві
17:55
У Хусті відбулися нагородження переможців і гала-концерт ХІІІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
15:41
Відвертий щоденник чи казка для європейців: як читати "Війну з тильного боку" Андрія Любки
15:09
У Хусті відбудеться нагородження переможців та гала-концерт Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
14:25
Закарпатський облмуздрамтеатр розповів про свої найближчі події
14:26
У суботу в Хусті зіграють прем’єру вистави про Августина Волошина
15:11
Як відомі українські письменники хотіли поселитися на Закарпатті
08:20
/ 1
Обережно, любов
11:16
/ 1
Автор споруд ПАДІЮНу і "Едельвейсу" представив в Ужгороді виставку акварелей
» Всі новини