СЕЗ "Закарпаття" з 1,5 млрд. грн. податків перерахувала до бюджету 915 млн.

СЕЗ і ТПР - знову популярні теми в урядових коридорах

СЕЗ "Закарпаття" з 1,5 млрд. грн. податків перерахувала до бюджету 915 млн.

Сьогодні з вуст високих керівників новоствореного уряду дедалі частіше лунають заклики до відновлення діяльності Вільних економічних зон (ВЕЗ) і Територій пріоритетного розвитку (ТПР).

Нагадаємо, що ці території, які мали суттєві пільги зі сплати різних податків, діяли в нашій країні протягом ряду років і потім з приходом "помаранчевої" команди були закриті. Ще в 2004 році кандидат на президентський пост України Віктор Ющенко обіцяв громадськості, що у разі його приходу до влади він розбереться з цими територіями. Тоді "помаранчева" команда вважала, що СЕЗ і ТПР, більшість з яких працювали в Донецькій, Луганській та Закарпатській областях (вотчинах Партії регіонів і СДПУ (о)), користуються непомірними пільгами своїх покровителів, не перераховуючи до держбюджету практично ніяких коштів.

Проте вже останній уряд Юлії Тимошенко став усе частіше "ностальгувати" за такими зонами. І ось тепер Кабмін Миколи Азарова може втілити в життя мрії багатьох.

Так чим такі хороші і в той же час погані СЕЗ і ТПР для держави і простих громадян?

Днями голова Донецької обласної державної адміністрації Анатолій Близнюк заявив, що СЕЗ і ТПР в його рідній області забезпечували до 27% податкових надходжень. "За час роботи ВЕЗів і ТПРів в Донецькій області було оновлено 4,5% основних фондів, ці фонди дали 12% промислового виробництва на новій технології, на новому рівні, з меншими витратами", - наголошує Анатолій Близнюк.

Як вважає віце-прем'єр Андрій Клюєв, з кожною СЕЗ і ТПР потрібно було розбиратися окремо. На його думку, в Україні були такі території, які працювали дуже ефективно, і такі, які взагалі не працювали.

Якщо вірити статистиці кінця 2006 року, коли тодішнє Мінекономіки обробляло дані щодо ефективності роботи СЕЗ і ТПР, то до 1 грудня 2006 року в СЕЗах були розпочаті 169 проектів на 1,8 млрд. доларів (левова частка яких припадала на іноземні інвестиції). У ТПР було залучено в два рази більше капіталу - понад 4,6 млрд. доларів (з них близько 3 млрд. доларів іноземних інвестицій).

Як відзначає кореспонденту "Багнета" економічний експерт Андрій Сущенко, показники сплати податків в цих територіях також були абсолютно різними. "Тут я солідарний з Андрієм Клюєвим - потрібно аналізувати кожну зону в окремо і, якщо її робота неефективна, то закривати її. Зони і ТПР, що добре працюють і, відповідно, платять чималі податки в казну держави, потрібно було залишати", - вважає експерт.

За його даними, до кінця 2006 року від ТПР було зібрано близько 5,7 млрд. грн. податків і практично всі (4,25 млрд. грн.) дала ТПР "Донецьк". "Ще по одному мільярду дали ТПР в Харкові та Криму. Такі ж ТПР, як Шостка (Сумська обл.), ТПР у Чернігівській та Луганській області до бюджету практично нічого не дали. Саме ці ТПР і слід було закривати, а не ті, які несли "золоті" яйця ", - говорить експерт.

А ось у роботі СЕЗ, як відзначають експерти, були абсолютно інші показники на регіональному рівні. Найкраще працювала СЕЗ "Закарпаття", яка з усієї суми податків зон (1,5 млрд. грн.) перерахувала до бюджету 915 млн. грн. Донецькі СЕЗ за сплатою податків виявилися лише на четвертому місці, а податок на прибуток вони оплачували ще гірше. Мінімальні ж суми були сплачені СЕЗ "Порт-Крим", "Рені" і "Славутич".

Цікаво, що СЕЗ "Закарпаття" після скасування в 2005 році урядом ряду пільг для таких територій, закрила більшість своїх проектів і за рахунок решти змогла вийти на гарний прибуток і сплату податків. А от інші СЕЗ домогтися таких успіхів так і не змогли.

Експерти вважають, що вся справа тут криється у двох аспектах: хороший менеджмент регіону та ступінь депресивності території. Так, у такому депресивному регіоні, як Шостка, успіхів не спостерігалося. Інша справа - Закарпаття - добре забезпечений природними, трудовими ресурсами регіон.

І ще СЕЗ і ТПР в свій час давали роботу сотням тисяч людей. Це теж їх великий плюс. Під час економічної кризи розвиток цих територій стане "рятувальним" колом для багатьох безробітних. Однак тепер потрібно з урахуванням минулих помилок прораховувати всі негативні і позитивні сторони відкриття тієї чи іншої вільної території.

Олег Громов
30 березня 2010р.

Теги: СЕЗ, ТПР, трудові ресурси, безробітні

НОВИНИ: Економіка

01:18
/ 3
Розпочалася чергова спроба визнати банкрутом Солотвинський солерудник
14:34
/ 2
McDonald's знову хоче відкрити ресторан в Ужгороді. Цього року
11:08
Фермери з окупованої частини Херсонщини знаходять себе у тепличному бізнесі на Закарпатті
14:16
NSV Group і представники Італії, Німеччини та Польщі провели переговори щодо побудови на Закарпатті інтермодального логістичного центру Horonda Platform
16:30
Торік, в порівнянні з 2022-м, експорт на Закарпатті становив 69%, а імпорт – 84,5%
11:33
/ 1
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
16:43
/ 1
Прокуратура взялась за компанії групи Голден Тайл, які з грубими порушеннями придбали закарпатські родовища глин
15:03
/ 8
На аукціоні за 13,87 млн грн продають землю та адмінбудівлю колишнього "Ужгородтеплокомуненерго" в центрі Ужгорода
15:19
/ 3
"Перечинське" "Френдлі Віндтехнолоджі" програло "ужгородцям" суд за родовище андезиту біля Ужгорода, продане за 75 млн грн
10:51
/ 7
За грантами, отриманими на сади, в Україні лідирує Закарпаття
22:08
/ 20
Під велетенський деревообробний завод на Закарпатті зареєстрували індустріальний парк
21:56
У 2023-му через Закарпатську митницю експортовано товарів на майже 32 млрд грн, а імпортовано на понад 106
15:24
На Закарпатті торік зареєструвалися 7688 нових платників податків, а припинили діяльність 4720
14:30
Цьогоріч єдиного податку на Закарпатті сплачено на 17,5% більше, ніж торік
10:11
На Закарпатті надходження від туристичного збору за рік зросли на 14%
22:23
угорщина завертає вантажівки з України в "Загоні" через відсутність оформлених документів Т1
20:01
/ 7
На Закарпатті незаконно будують деревообробний завод, для роботи якого потрібно 32 тисячі лісовозів щороку, – природозахисники
20:49
Цьогоріч у зоні діяльності Закарпатської митниці товарів імпортовано утричі більше, ніж експортовано
18:32
/ 1
На Закарпатті закладуть плантацію лохини в горщиках
19:55
Виноградар з Херсонщини, господарство якого – в зоні бойових дій, консультує фермерів на Закарпатті
21:34
На Закарпатті у поточному році, в порівнянні з 2022-м, експорт товарів зменшився на 27%, імпорт – на 16,5%
18:35
Закарпаття дає українському виноградарству нове життя – виноградар з Херсонщини
09:50
34 гектари малини, лохини та полуниці: поблизу Мукачева працює релоковане ягідне підприємство
18:22
/ 1
Газорозподільне підприємство АТ "Закарпатгаз" увійшло до складу НАК "Нафтогаз України"
17:07
/ 4
Чеський залізничний оператор RegioJet підтвердив намір інвестувати у електрифікацію ділянки Чоп-Мукачево
» Всі новини