Далекий гість

"Прийду на Україну, буду Президентом" - каже закарпатський австралієць Павло Ледней.

Далекий гість

Із мешканцем Мельбурна, що  в Австралії, Павлом Леднеєм познайомилася на Синевирському озері під час нещодавнього  фестивалю. Сивий чоловік у чорних окулярах та джинсах, який усе підряд фотографував, виділявся серед місцевих мешканців і одразу звернув на  себе увагу. Та, як згодом з’ясувалося, 60-річний австралієць вперше в Україні, а на Міжгірщину приїхав знайомитися з родиною.

Його батько (нині покійний),  народився і жив у тутешньому  Лопушному, а мати із Великої Копані на Виноградівщині.

Приїхав не сам, а з 14-річним сином Павлом, який, ніби копіюючи батька, теж "клацав". А сюди їх привезли двоюрідна сестра Калина Кость із чоловіком Іваном. "Сестра каже, що тато за тив горов  народився" - пояснює доброю українською із присмаком закарпатської іноземець. - Тут бютифул (із англ. "чудово" - авт.). Зізнається, що батько із мамою завжди розповідали про Україну, а він мріяв її побачити. Раніше не приїжджав, бо чекав,…коли підросте син. Хотів, щоб їхав з ним сюди уже свідомим і розумів, що таке батьківщина діда.
 
У Мельбурні Павло Ледней працює вчителем географії у вищій школі, тож знайти точно, де розташоване Закарпаття, було неважко. До того ж мама із сестрою роками переписувалися. "Коли ми забирали їх із Виноградівщини від родичів (там їх налічується 30-40 - авт.), то Павло мав при собі карту, показував, на якому повороті звертати треба, - згадує пані Калина.- Ми зустрічали із великими очима і здивуванням, бо не чекали. Раніше ж треба було виклик. Моя мама була найстаршою із дітей у родині, далі був Павла батько". Тепер при приїзді рідні не було ніякої помпезності, а от коли приїжджав у 90-х його батько, то зустрічали цілим селом із музиками. "Це була сенсація",- каже жінка.

По теперішньому приїзді іноземець кинув сумки і помчав у Міжгір’я, де у лікарні лежить брат його батька, який свого часу теж мешкав в Австралії.

На запитання, чи побачив Україну такою, як уявляв, відповів: "Хіба небо таке". Далися  взнаки і проблеми при перельоті. В аеропорті Німеччини процедура оформлення зайняла всього 11 хвилин ( і так у більшості міст), а в Києві - 2,5 години. "Ми були змученими і невдоволеними. А ще чомусь по-руськи до нас зверталися. Я кажу "Не розмовляйте зі мною по-руськи!", а син заспокоював "Тату, тату!". В Україні - корупція і мафія". Але говорить, що в Австралії люблять Україну  і кажуть: "Ниє ліпша країна, ніж Україна", а ще називають її "holli land"(щаслива земля). "Коли я відпрошувався від директора школи і казав, що їду на Україну, то не було запитань, чому і для чого, а просте  "Іди!". Та й до українців в Австралії добре ставлення. "Тато прийшов сюди голий–босий, а став людиною. Бо у нас вчена голова має великі гроші, а у вас - ні. У Мельбурні маю хату, машину, добре жию", - веде далі співрозмовник. А чоловік сестри Іван Кость додає: "Там українці разом - то сила. По-окремо би пропали. Та й впродовж однієї генерації виходять на такий рівень, що інші такого не досягають, живучи там 100-200 років. Наші вписуються одразу у ті традиції". "Тут культура не добра. Знищила вас Росія. Так і запишіть, - щиро каже австралієць. - Вам треба зле викидати і думати про світові теми. У нас є різні нації, і кожен має свій голос. Я не вказую нікому, що думати, так і мене  ніхто не змушує. У деяких країнах диктатори говорять і тепер. Але вчена нація ніколи не буде це терпіти."

Йдемо довкола озера, а пан Павло розповідає про сина, як добре вчиться, про міжгірське "подь сюди", яке йому дуже запам’яталося. Фіґлює, що вивчив мову за ніч, яку проговорив із чоловіком сестри. А ще про різні тутешні страви. " Я все люблю. Мама дуже розумно казала: "Підеш на Україну, там будеш їсти". О, тут зразу годували…".

Каже, що любить випити, але в міру. "Тут люди найліпші на світі. Є щирість і любов. Я його ніколи не бачив (показує на чоловіка Калини), а він ліпший за брата. І мій син зробив багато собі товаришів. І вже хоче повернутися сюди знову", - ділиться враженнями пан Павло. Весь інший час гості пізнають природу, людей, фотографують. На прощання іноземець приголомшив реплікою: "Прийду на Україну, буду Президентом. А чому ні? Я знаю, що є добре, де дорога є".

Оксана Штефаньо, Синевир-Ужгород, "Новини Закарпаття"
24 вересня 2009р.

Теги: Синевир, Мельбурн, Австралія, Міжгірщина

Коментарі

журналіст 2009-09-25 / 03:12:00
Шановний пане Павле! Не звертайте уваги на цю глупу "сурову правду". У нас таких "правд" немного, і вони всі поміщаються в Берегівській психлікарні. А там, нажаль, є доступ до інтернету... :)

Сурова правда 2009-09-25 / 01:07:00
Шановний Павло Ледней.

Не вертайтеся уже у ту мерзку,злу Австралію.Лишайтеся у нас кідь вам ся так у нас дуже любить.А коли ся у вас кінчать гроші,тай рідні родичі вас пошлють на ...

Тай президентом у нас би хотів бути кожен.Бо у нас президент ничь неробить,а жиє си "бютифул".

pfr 2009-09-24 / 21:09:00
Оксанко, 5 (тобто 12) балів за матеріал! Супер! Молодець!

НОВИНИ: Соціо

11:03
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 6
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини