Верба як символ енергонезалежності

В Ужгороді з успіхом пройшла міжрегіональна виставка альтернативних джерел енергії

Верба як символ енергонезалежності

Учора завершила роботу міжрегіональна  виставка альтернативних джерел енергії  та технологій енергозбереження, яка проходила в Ужгороді у рамках проекту "Тиждень зеленої енергії" програми "Розвиток транскордонного співробітництва в угорсько-українському прикордонному регіоні". Організатори заходу  - український Фонд розвитку транскордонного співробітництва,  угорське  некомерційне товариство „БІО-СІЛ” та  Асоціація „Самош-Тіса-менте”.

Протягом трьох днів на Київській набережні біля Закарпатського облмуздрамтеатру фірми з України, Угорщини, Словаччини, Чехії та Австрії презентували можливості в сфері енергозбереження та використання відновлювальних джерел енергії. Мешканці  та гості  міста могли ознайомитися з принципами дії сонячних батарей, сонячних  плоских та вакуумних колекторів, теплових насосів, вітряків, біогенераторів, гідроустановок, газових та пелетних котлів, систем енергозбереження та контролю енергоносіїв, інфрачервоних технологій, відвідати презентації та лекції з питань розвитку відновлювальної енергетики та енергозбереження на Закарпатті, в Україні та сусідніх країнах, отримати корисну інформацію, поради та консультації по зменшенню витрат на освітлення та опалення приміщень, нагрівання води.

Так, ужгородська фірма "Федекс" представила плівковий електронагрівач ПЛЕН, який є військовою розробкою і вже 5 років використовується в Росії. Принцип дії ПЛЕНу (тонкої плівки, що кріпиться на стелю) аналогічний сонцю – випромінює інфрачервоні хвилі довжиною 6-15 мкм, які нагрівають приміщення і предмети в ньому, а ті у свою чергу гріють повітря. Теплове випромінювання людини знаходиться у тому ж діапазоні, що робить цю систему опалення корисною для організму людини.  Корисною вона є і для гаманця, оскільки дозволяє зекономити витрати на енергію у 5-10 разів завдяки високому ККД – 95%. Окупність становить 1,5-3 роки залежно від утеплення житла, гарантія - 25 років. Але, як розповів консультант по обладнанню Олександр, який дома має цю систему, вона практично не ламається і для нормального обігріву приміщення достатньо покрити плівкою 60-65% стелі. Вартість 1 кв.м. ПЛЕНу становить 28 у.о.

Так, ужгородська фірма

Львівський національний аграрний університет та ТОВ "Аурора еко-енергія Україна ЛТД" запропонували використовувати вітрову та  сонячну енергію за допомогою вітроелектричної установки з низьким рівнем акустичних шумів, сонячного акумулятора електроенергії та комбінованої сонячної системи.

В Ужгороді з успіхом пройшла міжрегіональна виставка альтернативних джерел енергії

Приватний підприємець Олександр Щербина представив сонячні батареї та колектори, а також матеріали для утеплення фасадів будинків львівського ТОВ "Торговий дім "Бумеранг": термоПласт, термо-сім, теплоізоляційна штукатурка, пінопласт, пресована панель з очерету.  Остання є теплоізоляцією та даховим покриттям, не горить, не тліє, не промокає  і користується популярністю в Данії та Норвегії.  За словами пана Олександра, утеплення фасаду будинку термосумішами в середньому обійдеться в 200 грн. за  1 кв.м. площі, а плоскі сонячні колектори для нагрівання води зекономлять 300-400 грн. в місяць. Окупність установки у Львові становить 2 роки.

В Ужгороді з успіхом пройшла міжрегіональна виставка альтернативних джерел енергії

Цікавою новинкою є енергетична верба - вид палива для пелетних котлів. Її вже вирощують у Львівській, Івано-Франківській, Рівненській області, Польщі та скандинавських країнах. В одній Польщі угіддя під вербовими енергогаями складають 500 тис. га. Урожай (12 тон з 1 гектару) збирають раз у 3 роки, за які верба виростає до 6 м.  Після зрізання верба відростає знов. Тому посадивши один раз, такий енергетичний гай можна використовувати протягом 25-30 років з мінімальними витратами на догляд.  Збирати  вербу можна за допомогою звичайних силосозбиральних комбайнів або ж ботворізок, оскільки діаметр рослин рідко перевищує 12 см. Сировину розмелюють на тріски і  роблять пелети для котлів.  Енергетична  верба  може  стати непоганим джерелом енергії, особливо у районах, де майже немає лісів. Одне стебло коштує 25 копійок.

Нове покоління вакуумно-трубних сонячних систем EKOENERGY презентувала київська фірма "ІКФ Сервіс". Пропоновані нею сонячні колектори для нагрівання води та опалення приміщень болгарського виробництва коштують від 1000 до 3500 євро.

В Ужгороді з успіхом пройшла міжрегіональна виставка альтернативних джерел енергії

Із встановленням герметичних склопакетів в помешканнях актуальним стає питання забезпечення повітрообміну. "Євровікна" практично герметично відгороджують приміщення від вулиці, порушуючи традиційну вентиляцію. У Європі проблема герметичних вікон давно відома, науковці навіть запровадили новий термін "синдром хворого будинку". Лабораторні дослідження доводять: в однокімнатній квартирі цегляного будинку після встановлення "євровікон" та "євродверей" повітрообмін скорочується у 15 разів (з 120 м3/год. до 8 м3/год.). Тому на  сьогодні єдиним варіантом забезпечення приміщення енергетично якісним повітрям та  вирішенням проблем зайвої вологості, пов’язаних із заміною старих вікон на герметичні склопакети,  є використання прямоточних децентралізованих систем вентиляції, з якими теж можна було ознайомитися на виставці.
 
Австрія на виставці була представлена двома компаніями "SIEGER" WERNBACHER KG" та  "Otmar Kammerhofer GmbH", остання  продає сонячні батареї різних європейських виробників, більшість серед яких австрійські. За словами проект-менеджера фірми Міхаеля  Шіллера, він задоволений приїздом в Ужгород та надіється на плідну співпрацю. За перший день виставки павільйон "Otmar Kammerhofer" відвідало 50 чоловік, тож очікує на замовлення. Поки що свого представництва в Ужгороді фірма не має, але налагодила зв’язки з Фондом розвитку транскордонного співробітництва.

Виконавчий директор угорського ТОВ „SOLAR-GEOPONT” (Ніредьгаза)  Андраш Банскі, розповідаючи на конференції про сонячні колектори для нагрівання води, зазначив що в Угорщині ці системи вже рік як офіційно можна використовувати, а в Японії це буде запроваджено тільки цього року, хоча сонячними колекторами займаються там давно. Угорські фірми, які установлюють колектори, беруть на себе і оформлення всієї необхідної для цього документації, а також практикують встановлення  систем в "розстрочку" на строк їх окупності.

Словацьке підприємство "I.C.F Consulting S.r.o" презентувало сучасний будівельний матеріал полістерол, зроблений за канадською технологією в Австрії. Як повідомили представники фірми Олівер і Івета Білушки, в Європі полістерол вже сертифікований і починає завойовувати ринок завдяки міцності, легкій вазі, хорошій теплоізоляції та строку експлуатації в 100 років.  Подружжя побудувало собі будинок із цього матеріалу три року тому і поки що нарікань ніяких нема.  Будівництво будинку із полістеролу обходиться на 35% дешевше, ніж з цегли.  1 кв.м. матеріалу коштує 30-40 євро.

Словацьке підприємство

Увагу привернув і проект „Альтернативні джерела енергії для закладів освіти та медицини міста Ужгород” (автор Михайло Кут), який представило Управління з питань інноваційних впроваджень, інвестицій та сталого розвитку міста Ужгородської  міської ради. Як повідомив начальник відділу з питань сталого розвитку та інвестицій Управління Янош Мезеї, Ужгород займає перше місце в Україні по використанню альтернативних видів палива і автономному опаленню. 75 % мешканців міста вже користується  автономним опаленням.

Організатори виставки сподіваються, що цей захід сприятиме реалізації Програми енергозбереження і розвитку альтернативних джерел енергії Закарпаття

Крім знайомства з потенціалом відновлювальних джерел енергії та технологій енергозбереження, організатори виставки сподіваються, що цей захід сприятиме реалізації Програми енергозбереження і розвитку альтернативних джерел енергії Закарпаття, яку нещодавно прийняла обласна рада.

Оксана Чужа, для "Закарпаття online". Фото автора
11 серпня 2009р.

Теги: Ужгород, виставка, альтернативний, джерело енергії

Коментарі

poli 2009-08-11 / 15:51:00
Янош Мезеї це проффесійна людина, треба ж піаритись, бо був Ванджурак на цій же посаді, Рата йому дав у тику... той пішов, на черзі цей

rasta 2009-08-11 / 10:37:00
"Як повідомив начальник Управління Янош Мезеї, Ужгород займає перше місце в Україні по використанню альтернативних видів палива і автономному опаленню". На жаль, газові котли важко назвати альтернативним видом палива. Тим паче з вересня Тимошенко планує піднімати ціну на газ для населення щоквартально на 20%. Переходимо на дрова!

НОВИНИ: Економіка

17:57
З початку року найбільший товарообіг, за інформацією Закарпатської митниці, здійснювався з Німеччиною, Італією, Угорщиною, Чехією та Словаччиною
13:40
Завершено монтаж зернових елеваторів сухого порту "Термінал Чорнотисів" на Закарпатті
01:35
Чеський приватний перевізник RegioJet готовий інвестувати в електрифікацію євроколії на ділянках Чоп-Мукачево і Чоп-Ужгород
01:18
/ 3
Розпочалася чергова спроба визнати банкрутом Солотвинський солерудник
14:34
/ 2
McDonald's знову хоче відкрити ресторан в Ужгороді. Цього року
11:08
Фермери з окупованої частини Херсонщини знаходять себе у тепличному бізнесі на Закарпатті
14:16
NSV Group і представники Італії, Німеччини та Польщі провели переговори щодо побудови на Закарпатті інтермодального логістичного центру Horonda Platform
16:30
Торік, в порівнянні з 2022-м, експорт на Закарпатті становив 69%, а імпорт – 84,5%
11:33
/ 1
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
16:43
/ 1
Прокуратура взялась за компанії групи Голден Тайл, які з грубими порушеннями придбали закарпатські родовища глин
15:03
/ 8
На аукціоні за 13,87 млн грн продають землю та адмінбудівлю колишнього "Ужгородтеплокомуненерго" в центрі Ужгорода
15:19
/ 3
"Перечинське" "Френдлі Віндтехнолоджі" програло "ужгородцям" суд за родовище андезиту біля Ужгорода, продане за 75 млн грн
10:51
/ 7
За грантами, отриманими на сади, в Україні лідирує Закарпаття
22:08
/ 20
Під велетенський деревообробний завод на Закарпатті зареєстрували індустріальний парк
21:56
У 2023-му через Закарпатську митницю експортовано товарів на майже 32 млрд грн, а імпортовано на понад 106
15:24
На Закарпатті торік зареєструвалися 7688 нових платників податків, а припинили діяльність 4720
14:30
Цьогоріч єдиного податку на Закарпатті сплачено на 17,5% більше, ніж торік
10:11
На Закарпатті надходження від туристичного збору за рік зросли на 14%
22:23
угорщина завертає вантажівки з України в "Загоні" через відсутність оформлених документів Т1
20:01
/ 7
На Закарпатті незаконно будують деревообробний завод, для роботи якого потрібно 32 тисячі лісовозів щороку, – природозахисники
20:49
Цьогоріч у зоні діяльності Закарпатської митниці товарів імпортовано утричі більше, ніж експортовано
18:32
/ 1
На Закарпатті закладуть плантацію лохини в горщиках
19:55
Виноградар з Херсонщини, господарство якого – в зоні бойових дій, консультує фермерів на Закарпатті
21:34
На Закарпатті у поточному році, в порівнянні з 2022-м, експорт товарів зменшився на 27%, імпорт – на 16,5%
18:35
Закарпаття дає українському виноградарству нове життя – виноградар з Херсонщини
» Всі новини