Верховну Раду закликають заборонити вирубування лісів в Українських Карпатах

Ряд українських громадських організацій закликають Верховну Раду України негайно ввести мораторій на вирубування лісів на території України і заборонити вивіз за кордон деревини і пиломатеріалів. Такі заходи, на їхню думку, з часом допоможуть зупинити повторення стихійних лих у регіонах, що страждають від повеней.

Верховну Раду закликають заборонити вирубування лісів в Українських Карпатах

Відповідне звернення до ВР, перших осіб країни і відповідальних чиновників підписали головний координатор Громадянської кампанії "Форум порятунку Києва" Віталій Черняховський, голова Національного екологічного центру України Ігор Сиренко, директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко, голова "Української Громади" Ігор Шевченко.

У зверненні громадські організації закликали народних депутатів України ухвалити законопроект № 3035 "Про мораторій на проведення суцільного вирубування і вивіз за кордон деревини і пиломатеріалів", який було внесено народним депутатом України від "Нашої України – Народної самооборони" Юрієм Кармазіним 1 серпня минулого року і відхилено Комітетом з питань екологічної політики, природокористування і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Законопроект припускає введення зазначених обмежень строком на 10 років. Крім того, законопроектом вводиться постійна заборона для приватних заготівників на заготівлю деревини на пні в лісах України. При цьому до вирубування для внутрішнього користування дозволяються лише пошкоджені дерева.

Громадські організації нагадали, що масштабні повені в західних областях України, зокрема й у липні 2008 року, є наслідком вирубування лісів у Карпатах. Втративши за останні 40 років значну частину лісового покриву, українські Карпати неспроможні утримувати вологу. Вода швидко стікає в долини, створюючи масштабні екологічні лиха. Більш густий ліс затримав би частину дощової води в горах, і вона не потрапила б до річки. Сусідні з Україною Польща, Словаччина і Румунія вже дали собі відповідь щодо цієї небезпеки і припинили промислове вирубування лісу в Татрах і Карпатах, зазначають автори звернення. У Швейцарських Альпах паводок, подібний карпатському, стався майже 200 років тому. З`ясувавши причину лиха, керівництво цієї країни вже тоді відмовилося від суцільного вирубування в горах.

Як зазначають в документі громадські організації, "якщо найближчим часом не припинити злочинне вирубування лісів, то вже найближчим майбутнім Україна опиниться на межі екологічної катастрофи, тим паче, що процеси в природі вже сьогодні мають незворотний характер".

Автори звернення акцентували увагу на першочерговій необхідності контролю за вирубуванням лісів на території українських Карпат, що відбувається, незважаючи на відповідну постанову Кабінету Міністрів України № 929 "Правила вирубування головного користування в гірських лісах Карпат", яку було прийнято після повеней яка набула чинності з 1 січня 2009 року. Зокрема, постанова обмежує суцільне вирубування і площу вирубуваних ділянок у Карпатах і західних областях України. Якщо за діючими в Україні правилами дозволено вирубування до 40–50% дерев на 1 га лісу, то для карпатських лісів цей показник становить не більше 30%.

"Приводом для звернення стала бездіяльність профільних комітетів щодо нелегальних деревообробних і лісопильних підприємств, злочинну роботу яких продовжують фіксувати прокуратури більшості областей України. При цьому руйнівні повені 1998, 2001 і 2008 років, які принесли рекордні економічні втрати і людські смерті, не стали поштовхом для змін у лісовій політиці держави. Сьогодні повторення повеней – це реальність, якщо якнайшвидше не заборонити бездумне вирубування лісів, які стають сировиною для приватних пилорам", – зазначають у своєму зверненні громадські організації.

Активісти навели приклади незаконного вирубування лісів, посилаючись на дані прес-служби МВС України, згідно з якими, на Закарпатті в червні цього року працівники Державної служби боротьби з економічною злочинністю викрили службових осіб одного з лісництва державного підприємства, яке заробило на незаконному вирубуванні лісу близько 1,2 млн. грн. Згадані службовці підроблювали документи і здійснили незаконне вирубування дерев породи бук і явір (всього 531 куб. м).

Разом з тим, автори звертають увагу на факти незаконного вирубування лісів у Криму і на сході України: "Ліси в інших областях вирубуються частіше, ніж у Карпатах, оскільки їх там менше, відповідно – вони цінніші".

Також супротивники вирубування лісів звертають увагу на заяву прокурора АР Крим Володимира БОЙКА, який повідомив, що в липні цього року в Криму за прокурорськими протестами було скасовано 2 лісорубних квитка на вирубування 57,8 гектара заповідника. За його словами, як правило, вирубування заповідника в Криму ведеться під виглядом санітарного очищення лісу від наслідків пожежі. Цього року відомством порушено кримінальні справи за фактами вирубування 689 дерев. Факт знищення здорових дерев під виглядом санітарного вирубування в Ялтинському гірничо-лісовому заповіднику було зафіксовано у вересні 2008 року в районі Алупки. За даними прокуратури АР Крим, збитки від роботи лісорубів обчислюються сумами від 325 тис. грн. до 1 млн. грн. на рік.

За даними Харківської міжрайонної природоохоронної прокуратури, в шести районах Харківської області минулого року вирубування дерев завдало державі збитків на більш як 1 млн. грн.

На думку громадських активістів, сьогодні необхідно прийняти загальнодержавну програму збереження лісів України, що включає розширення повноважень лісової охорони і заборону експорту круглого лісу і пиломатеріалів, що, на їхню думку, сприятиме зменшенню нелегального вирубування і стимулюватиме інвестиції в переробку лісу.

Суспільним і державним пріоритетом має стати доведення рівня лісистості до оптимального – понад 20% від загальної території країни, зараз рівень – 15%.

Громадські організації нагадують, що в квітні 2008 року уряд прийняв постанову, що забороняє зміну цільового використання лісогосподарських земель. Разом з тим вони упевнені, що створення нових лісів можливе за рахунок малопродуктивних і невживаних сільськогосподарських земель.

Звернення із зазначеними пропозиціями громадські організації направили народним депутатам України, Президенту України Віктору Ющенку, голові Верховної Ради України Володимиру Литвину, прем`єр-міністру України Юлії Тимошенко, генеральному прокурору України Олександру Медведьку і міністру охорони навколишнього природного середовища України Георгію Филипчуку.

За інформацією УНІАН
27 липня 2009р.

Теги: Карпати, заборонити вирубування лісів, повені, Верховна Рада

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
/ 1
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 6
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 5
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 21
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 30
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини