У якій країнi ми нині живемо?

Багато хто як в Україні, так і за її межами істинним днем незалежності нашої держави вважає 1 грудня. Саме цього дня 15 років тому відбувся Всеукраїнський референдум, коли майже 92% громадян сказали «так» нашій самостійності. І от саме напередодні цієї дати соціологи попросили громадян відповісти на низку запитань — чим є для них нині незалежна Україна, які суспільні проблеми їх найбільше хвилюють тощо. Відповіді, як на мене, не просто цікаві, а й навіть показові. Тож давайте поглянемо, якою відбилася наша держава в дзеркалі соціології.

У якій країнi ми нині живемо?Більше половини громадян ще не ідентифікують Україну як власну Вітчизну (у повному значенні цього терміну). Так, вiдповiдаючи на запитання «що для вас сьогоднi означає Україна?», 48,1% респондентiв вiдповiли «батькiвщина», 22,8% — «незалежна країна», 20,6% — «нацiональнi традицiї, обряди, побут», 17,4 — «частина колишнього СРСР», 13,1% — «життєва криза, безвихiдь», 21,9% — «природа, клiмат, ландшафт». Для понад третини (36,2%) опитаних Україна — це територiя, де вони живуть. Оголошуючи ці результати, директор Київського iнституту управлiння iменi Горшенiна Кость Бондаренко відзначив, що «очевидно, їм усе одно де жити, головне, щоб добре було».

Та чи добре людям живеться в нашій країні? Що їх найбільше турбує? На перше місце більшість громадян поставили навіть не добробут, а проблему корупції, розкрадання національних багатств. Про це заявили більше половини (52%) опитаних, 32% стурбовані досягненням полiтичної стабiльностi в суспiльствi, 31,3% — зменшенням злочинностi, 29,3% — впровадженням жорсткiших правил державного контролю за економiкою, 25,3% — захистом iндивiдуальних прав i свобод людини, 24,1% — зменшенням податкiв, 20,2% — iнтеграцiєю України з Росiєю, 18,9% — полiпшенням екологiчної ситуацiї, 16,4% — примиренням заходу i сходу країни, і тільки 13,3% — iнтеграцiєю до ЄС.

Як це разюче відрізняється, наприклад, від заяв Президента та деяких інших можновладців про те, що головним пріоритетом для України нині є євроатлантична інтеграція. Ці цифри також демонструють, що люди прекрасно розуміють, у якому суспільстві й у якому конкретно періоді ми живемо — в дикому капіталізмі, в період первісного нагромадження капіталу. Ось чому на національному рівні лідирують проблеми корупції, здирництва й розкрадань.

Знають люди й головну причину такої ситуації — в державі немає справжньої влади, вона в перманентній кризі, зайнята власними проблемами (переділ власності, повноважень, посад тощо). Погляньте: понад 90% опитаних стурбованi полiтичною ситуацiєю в державi. З них 63% респондентiв заявили, що стурбованi полiтичною ситуацiєю в країнi, 27,5% — окремими фактами полiтичного життя держави. Не турбує полiтичне життя лише 4,6% респондентiв. Отож, сьогодні в Українi — «найвищий рiвень полiтизацiї в Європi», — зазначив Бондаренко.

Чому ж ми такі заполітизовані? Для мене як для соціолога відповідь очевидна — ні держава, ні влада, ні політична система країни загалом не досягли ні зрілості, ні стабільності. Однак замість доведення політреформи до логічного завершення, аби стабілізувати ситуацію, що пропонують Президент, його оточення та їхня розколота партія НСНУ? Відміну політреформи! Очевидно, що їм сняться авторитарні повноваження Кучми... Між тим людей хвилює інше — цілісність держави, мир і злагода в суспільстві. Так, вiдповiдаючи на запитання «якби в Українi проводився референдум, чи погодилися б ви на вiдокремлення вiд країни територiй, що формувалися у вiдмiнних геополiтичних умовах, нiж Україна загалом (Закарпаття, Донбас, Галичина, Буковина, Крим)?», понад 80% респондентiв вiдповiли негативно. Це, безперечно, чи не єдине втішне досягнення за 16 років незалежності — громадяни України хочуть жити в єдиній, соборній державі. Можна також зробити висновок, що розпочався процес формування єдиної полiтичної нацiї, значним поштовхом до чого стали відомі події т. зв. помаранчевої революції.

До речі, в ці дні відзначалася також друга річниця Майдану. Враховуючи нинішні протестні насторої в суспільстві, соціологи запитали, «що могло б змусити вас вийти на мiтинг (новий Майдан)». Трохи менше половини — 43,3% респондентiв — вiдповiли, що збiльшення тарифiв на електроенергiю, 32,2% — гостра несправедливiсть з боку влади, 11,8% — захоплення землi, яка належить громадi мiста, села, 11,3% — пiдписання владою економiчно невигiдних для України договорiв. Не вiрять у дiєвiсть масових акцiй більше третини українців — 34,6%.

Опитування проводилося з 23 жовтня по 6 листопада 2006 року в 13 регiонах України. Загалом було опитано 2043 респонденти. Похибка вибiрки не перевищує 2,4%.

Микола РУБАНЕЦЬ, кандидат філософських наук, "Україна і світ"
02 грудня 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

17:18
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
11:22
В Ужгороді у неділю відбудеться благодійний забіг під сакурами
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
16:25
/ 11
Кабмін погодив призначення Сергія Гайдая головою Мукачівської РДА
22:16
/ 31
В Ужгороді "слуги" "протиснули" призначення керівником комунального парку "ріднозакарпатського" "опоблоківця" Молнара
» Всі новини