Геть нудьгу, або Молодь закарпатських Циганівців уперше влаштувала собі свято

..На гандбольному майданчику вирують баталії з міні-футболу. Грають команди нижнього та верхнього кінця села. «Та куди ти б'єш, мазило!» - горланить дідусь. - Низом грай, низом...». За команду «нижніх» грає його онук. Хоча «нижні» раз за разом накручують «верхніх», фінтять, та голи забивають ...гравці команди верхнього кінця села. Обабіч майданчика - десятки вболівальників.

Турнір з міні-футболу - один із видів програми свята молоді села Циганівці.
Найстаршому тенісистові - 74 роки!
«Футбольною командою, як Великі Лази, наше село Циганівці похвалитися не може. -розповідає Оксана Сусак, завідувачка місцевої загальноосвітньої початкової школи. - Та це не означає, що наша молодь не полюбляє футбол. Щонеділі на цьому майданчику точиться така боротьба, що «профі» можуть позаздрити! Грає наша молодь із задоволенням і волейбол, і настільний теніс. А оце за їхньою ініціативою та виконкому Великолазівської сільради вперше вирішили провести свято молоді, акцентуючи передусім на спортивні ігри. І воно, як бачите, вдалося!».
У програмі свята - турніри з міні-футболу, волейболу та настільного тенісу, дискотека. Учасники - вся молодь села. І тут, як мовиться, не грало роль, хто виграє. Головне - взяти участь, розвіяти нудьгу. Проте переможці без нагород не залишилися. Команду-переможницю грамотами та футбольною сіткою особисто нагородив Великолазівський сільський голова Лука Шпонтак.
Тільки-но завершились змагання з міні-футболу, як відбулось жеребкування пар із настільного тенісу. До речі, ця гра - одна з найулюбленіших у сельчан. Між іншим, найстаршому сільському тенісистові Михайлові Чігашу - 74 роки! Втім, для цієї гри вік ролі не грає. Було б тільки бажання. Чемпіоном села став Олександр Костич, друге місце - Іван Кузьма, третє - Василь Комар. А чемпіоном серед ветеранів -Михайло Чігаш.
«До мене підійшли з ініціативної групи Крістіна Тарці й Андрій Товт, - розповідає «ВУ» - Великолазівський голова Лука Шпонтак. - Так і так, мовляв, бажаємо провести в селі молодіжне спортивне свято - допоможіть! У виконкомі нашої сільради тільки вітали таку ініціативу. Бо, щиро кажучи, нині не тільки в цьому селі, а й в інших, люди стали інертні. Більше сподіваються, що хтось інший проведе за них цікавий захід, тільки - не вони. А, подивившись, як циганівці азартно та майстерно грають у футбол, ми впевнились, що у селі є цікаві молоді й перспективні футболісти. Тож, на мою думку, варто створити сільську команду, яка виступала б у районній першості.
Втім, ми над цим питанням разом із колишнім депутатом сільради Володимиром Юрійовичем Фленьком попрацюємо, й футбольна команда в Циганівцях обов'язково буде!».
Та для проведення свята потрібні кошти, а відтак - спонсори. На прохання виконкому В. Лазівської сільради, спортивні майданчики дитячого оздоровчого табору, що діє на території села, спортінвентар (і не тільки!) вкотре люб'язно надала Ужгородська територіальна профспілкова організація Львівської залізниці (голова Ярослав Афта-нас), матеріально допомогла кредитна спілка «Мрія» (голова правління Євген Бевзюк). У проведенні свята активну участь взяли депутати В. Лазівської сільради Оксана Сусак, Іван Томчаній.
Село - з неоліту
Циганівці, Що на околиці обласного центру, нічим особливим від інших навколишніх сіл не відрізняється. Хіба що яскравими краєвидами - хоч бери мольберт і пиши пейзаж! Уперше село в письмових джерелах згадується 1586 року під назвою «Ciganyoc». За легендою, його заснували за волоським правом на околиці Великих Лаз в'урочищі Новий Лаз вісім циганських сімей. Звідси й назва села та місцевого потічка. До речі, крім назви, у селі нема жодного цигана.
Та люди жили тут з незапам'ятних часів. На території Великих Лаз, в сільраду якої входять і Циганівці, археологи віднайшли останки двох поселень часів неоліту (V тисячоріччя до н.е.) та міді (IV-III тисячоріччя до н. е.) й бронзовий меч (Х-ІХ віків до н. е.)
У 1599 році в селі налічувалось 6 домогосподарств, в тому числі господарство шолтейса. Циганівці вважалися малим селом, в якому жили виключно залежні селяни. B XVI-XVII ст. село належало Невицькому домену Другетів. Джерела XVIII ст. Циганівці вважають руським селом.
Найпримітнішою історичною спорудою є місцева школа, 100-літній ювілей якої відзначили сім років тому. А до Другої світової війни Циганівці славилось далеко за межами Підкарпаття своєю лікувальною купіллю, в якій оздоровлювались багаті пацієнти з Будапешта, Праги, Відня. А ті, хто не міг сюди потрапити, наби-
рали воду й оздоровлювались удома. На базі цієї мінеральної води й нині діє оздоровча лікарня (щоправда, тільки влітку).
Молоді в селі вистачає. Останнім часом, на відміну від попередніх років, більшість із них залишається в селі. «І це радує, - провадить далі пані Оксана. - А з іншого боку, у вільний від навчання та роботи час наша молодь нудьгує. Будинку культури в нас нема - куди подітися? Нема, на жаль, ані гуртків за інтересами чи вокальних ансамблів. Добре, хоч бібліотека є. Останній раз у селі ми святкували сім років тому, коли відзначали 100-літній ювілей школи».
І раптом культурний вибух -сільське свято молоді! Втім, скільки можна нудьгувати? З пані Оксаною ми поспішали на волейбольний майданчик. Там вирували пристрасті. А в спортзалі готувались до дискотеки. Гуляти, так гуляти!

Дьордь Кадар, Ужгородський район
29 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

22:39
/ 1
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 1
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 3
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 1
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
11:22
В Ужгороді у неділю відбудеться благодійний забіг під сакурами
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
» Всі новини