Голова Закарпатської ОДА прокоментував ситуацію навколо Української алергологічної лікарні

Солотвинський солерудник – одне з найбільших багатств краю і одна з найбільших його проблем. Аварійні ситуації на солеруднику, затоплення нижніх горизонтів шахт і численні провали земної поверхні все більше набувають обрисів техногенної катастрофи. Під загрозою і селище, і шахта, і унікальні алергологічні лікарні – всеукраїнська та обласна.

Олег Гаваші
Олег Гаваші

Якщо остання наразі працює повноцінно, то підземні відділення Української алергологічної, що діють на базі шахти № 9, закриті для хворих із червня 2007 року. Цього вівторка понад сотня пацієнтів цієї лікарні перекрили міжнародну автотрасу Мукачево – Рогатин з вимогою відновити спуск хворих у підземні відділення всеукраїнської лікарні. Прокоментував ситуацію, що склалася у Солотвині, Олег Гаваші, голова Закарпатської облдержадміністрації.
– Олеже Олодаровичу, то чому хворих не лікують у підземних відділеннях алергологічної лікарні?
– Почну з того, що мені дійсно шкода людей, для яких Солотвинські шахти реальний шанс здолати таку важку недугу, як астма. На жаль, вони стали заручниками як стихійних сил природи, так і безвідповідальності посадовців із високих київських кабінетів.
Як відомо, ситуація на Солотвинському солеруднику ускладнилася після катастрофічних паводків 1998-го та 2001-го років. Аварійні ситуації на шахті почастішали з осені 2004 року. Активізувались і провали земної поверхні у зоні гірничого відводу солерудника. Так, останнє карстове провалля сталося 1 лютого 2008 року – утворилася `воронка` діаметром 30-40 метрів і обсягом близько 10 тисяч кубічних метрів.
Все це пов’язано з тим, що шахти затоплюють підземні води – вони розмивають сіль і земля провалюється. В результаті солерудник вже майже півтора року не працює. Небезпечним стало не лише перебування у підземній, але й у наземній частинах шахти. Щогодини в горизонти шахти № 9 прибуває 500-600 кубічних метрів води. Навіть при працюючих насосах рівень води тут за добу піднімається на 10 сантиметрів. Вчені, які більше півроку працюють на солеруднику, не можуть встановити конкретної причини, звідки береться ця вода.
При цьому саме в шахті № 9 розміщені підземні відділення Української алергологічної лікарні. Ще 15 червня минулого року Державною інспекцією об’єктів підвищеної небезпеки, гірничого нагляду та охорони надр було видано припис про заборону та спуск у підземні відділення цієї лікарні. Загалом інспекцією видано з десяток таких приписів! Відтоді у шахту № 9 не спускали хворих. Однак лікування продовжувалось: в середньому 90 пацієнтів всеукраїнської лікарні спускали у другу зміну в підземні відділення обласної алергологічної лікарні, що працює на базі шахти № 8. І проблем не виникало. Однак цього місяця Міністерство охорони здоров’я, у безпосередньому віданні якого ця лікарня, незважаючи на приписи, почало видавати більше путівок. Їх продаж наразі здійснюють і приватні компанії, що розташовані безпосередньо в Солотвині.
Звичайно, ті, хто видав ці путівки, – далеко, але хтось же буде відповідати, якщо станеться лихо з людьми. Адже існує реальна загроза життю людей. Аварійний вихід із підземного відділення, яке, до речі, знаходиться на глибині 300 метрів, з січня 2007-го року заборонений до експлуатації. Вентиляційний стовбур, по якому хочуть спускати хворих, підтоплений на 53 метри. Тобто у соляній ропі знаходяться основні деталі спускового механізму. Ніхто не може гарантувати, що клітка з людьми не обірветься будь-якої миті. Винних тоді знайдуть легко і, швидше всього, тут, в області. Ціна життя не може бути платою за халатність дій тих людей, котрі попри заборони намагаються заробити на лікарні. Це ж, до речі, стосується і Солотвинських озер, розбудову та експлуатацію яких, за результатами наукових геофізичних досліджень, заборонено ще у 2005 році.
– Що робить облдержадміністрація для розв’язання конфлікту?
– Незважаючи на те, що Українська алергологічна лікарня перебуває у віданні Міністерства охорони здоров’я, а Солотвинський солерудник – у підпорядкуванні Міагрополітики, обласна влада не може залишатись осторонь, адже ці об’єкти розміщені на нашій території. Ми неодноразово зверталась в центральні органи влади з проханням виділити необхідні кошти для ліквідації наслідків аварійної ситуації на солеруднику: із 2002-го року було направлено 60 листів і урядових телеграм. Однак Кабмін так і не виділив необхідні кошти. Цього року уряд виділив лише 15 мільйонів гривень із необхідних 28 мільйонів на ліквідацію наслідків затоплення шахти № 9 та аварійного ствола шахти №8 Солотвинського солерудника. Кабінетом Міністрів не було враховано пропозиції обласної влади збільшити фінансування цих потреб. Без відповіді залишається і звернення до уряду депутатів обласної ради, які у червні на виїзній сесії просили Кабмін визнати ситуацію на Солотвинському солеруднику надзвичайною державного рівня.
Загалом фінансове становище підприємства погіршується щомісяця – шахтарям боргують понад 3 мільйони гривень. Під час виїзної сесії депутати облради звернулися з проханням до уряду розробити комплексну державну програму „Солотвино“, у якій були б передбачені заходи зокрема і по відселенню мешканців селища, що проживають в аварійній зоні. Ця програма мала б дати відповідь і на питання про подальшу долю підземних відділень алергологічних лікарень.
Наразі на базі восьмої шахти в стабільному режимі працює обласна алергологічна лікарня. Приватні санаторії, що в Солотвині, та Міністерство охорони здоров’я, без погодження з обласною лікарнею видавши цього місяця таку кількість путівок, штучно створили конфліктну ситуацію і нічого не роблять для її розв’язання. Місцева влада зі свого боку не може допустити, щоб сталася трагедія.

Мукачево.net
11 липня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

22:39
/ 1
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 1
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 3
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 1
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
11:22
В Ужгороді у неділю відбудеться благодійний забіг під сакурами
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
» Всі новини