Шкільний бум на Закарпатті

Чи не в кожному закарпатському селі ще донедавна доводилося бачити такі собі невигадані пам'ятники радянської доби - порослі бур'яном фундаменти недобудованих шкіл, лікарських амбулаторій, дитячих садочків тощо, які вже впродовж десятиліть цікавили лише місцевих дітлахів та навколишніх жаб. Сьогодні ситуація дещо змінилася, і на місці радянських довгобудів почали один за одним виростати об'єкти соціальної інфраструктури, в першу чергу - школи.

Шкільний бум на Закарпатті

Більшість сільських середніх навчальних закладів побудовані ще в 50-60 роках минулого століття, як то кажуть, «народним способом». Зрозуміло, що через такий час будівлі стали вже малопридатними до експлуатації, а тому в багатьох селах доволі гостро постало питання будівництва нових шкіл. Подібна ситуація склалася і в селі Луково, що на Іршавщині. Стара школа, побудована ще у 1950-х роках із вальок, фактично розвалюється на очах, а тому для сільського голови Михайла Фанти нова школа стала, як мовиться, лакмусовим папірцем на цій посаді. «Ще балотуючись на голову села, моєю головною обіцянкою було будівництво нової школи, — каже сільський бирув. — Опісля зробив усе можливе і неможливе, аби зрушити це питання з мертвої точки: побував у всіх районних та обласних інстанціях, писав листи ще тодішньому Президенту Л.Кучмі та нинішньому В.Ющенку, усім прем'єрам, які були за цей час у нашій державі. І, з Божою поміччю, нам вдалося затвердити проект нового навчального закладу, будівництво якого проводиться за рахунок субвенцій із Державного бюджету».
Сьогодні в Лукові вже звели стіни нової двоповерхової школи, яка складається з трьох корпусів, завершується монтаж покрівлі. Та все ж будівельні роботи ведуться з перебоями, адже все впирається у фінансування, а через відомі політичні перипетії, які сьогодні відбуваються в Україні (остаточно не затверджені зміни до Держбюджету), введення в експлуатацію Луківської школи може бути перенесене з 2009 на 2010 рік. Принаймні цьогоріч, за словами сільського голови, гроші на будівництво ще не надходили. Та все ж селяни не засмучуються, адже школу вони чекали десятиліттями і сьогодні є свідками того, як крок за кроком їхня мрія втілюється у життя. «Надзвичайно велику допомогу нам надає районна та обласна адміністрації, — каже Михайло Фанта. — Адже частина коштів надходить із місцевого бюджету, а тому хочу висловити щиру подяку голові Закарпатської ОДА Олегу Гаваші, першому заступнику- Івану Балозі, які не забувають про такі невеликі села, як наше, і всіляко допомагають нам у вирішенні проблем, зокрема і соціальних. Навряд чи Луково дочекалося б нової школи, якби не підтримка на обласному рівні».
Загалом зведення шкіл на Закарпатті відбувається масштабно - у процесі будівництва знаходиться близько 20 навчальних закладів. Лише минулого року було введено в експлуатацію 14 шкіл, цьогоріч планується ще 5: у селах Визниця Мукачівського (на 300 учнів), Неліпино Свалявського (450), Горонда Мукачівського (157), Сокирниця Хустського (524), Суха Іршавського (150) районів. Однак вчасне завершення цих об'єктів, знову ж таки, залежить від фінансування, а цьогоріч в область на освіту з Держбюджету надійшов лише один невеликий транш, у липні чекають на другий. Зрозуміло, що школа — це не лише голі стіни, необхідне матеріальне забезпечення. Цим піклується вже обласна влада, яка кожну новобудову забезпечує меблями, комп'ютерами та технічним обладнанням, при потребі організується довезення учнів до навчального закладу. За словами начальника відділу технічного нагляду за будівництвом та ремонтом управління освіти Закарпатської ОДА Йосипа Райхеля, цьогоріч, переважно
за кошти обласного бюджету, закуплено 10 шкільних автобусів, планується закупівля меблів на суму понад мільйон гривень, обладнання кабінетів фізики, біології, хімії та математики (3,5 млн. грн.), комп'ютерів (2 млн. грн.) тощо.
Зрозуміло, що за такої сприятливої ситуації в районах області бажаючих будувати нові школи є дуже багато, однак при затвердженні чи незатвердженні того чи іншого проекту, за словами Йосипа Райхеля, враховується необхідність даного навчального закладу в конкретному населеному пункті: проводиться аналіз наповнення школи учнями, оцінюється матеріальна база старої школи, показники народжуваності тощо. «Приміром, в селі Оріховиця виявили бажання будувати нову школу. Однак нині там навчається всього 7 учнів і тенденції до збільшення школярів немає. Водночас поруч знаходиться новозбудована Доманинська школа, організовано підвезення учнів шкільним автобусом. А тому наша пропозиція в даному випадку — організувати на базі Оріховецької ЗОШ початкову школу та навчальний центр, аби охопити дітей дозвіллям в післяурочний час. Подібним чином ми діємо і в інших районах області», - каже Йосип Антонович.

Андрій Ганусич, Іршавський район
03 липня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини