120 років тому закарпатське Ділове визнали центром Європи

У селі Ділове Рахівського району Закарпаття розташований географічний центр Європи. 1887 року тут установили кам’яний стовпчик, на якому латиною написали: ”Постійне, точне, вічне місце.

Туристи з Мукачева фотографуються біля центру Європи — поблизу села Ділове Рахівського району на Закарпатті
Туристи з Мукачева фотографуються біля центру Європи — поблизу села Ділове Рахівського району на Закарпатті

Дуже точно, зі спеціальним приладом, виготовленим в Австро-Угорщині, за шкалою меридіанів та паралелей, встановлений центр Європи. Рік 1887”.

Село розташоване за 190 км від Ужгорода та 140 км — від Івано-Франківська. З Ужгорода мікроавтобуси їздять сюди 10 разів на день. Перший рейс із автовокзалу — о 6.30, останній — о 14.20. Тривалість поїздки — 5,5 год.

Ділове стоїть за 50 м від українсько-румунського кордону. На протилежному березі річки Тиси — румунське село Вишівська Долина Сигетського округу. Жителі двох сусідніх країн перегукуються між собою через річку.

— До війни село називали Трибушанами, — зустрічає сільський голова Ділового Людмила Романюк, 52 роки. — Бо тут жили три брати Бушани. А Діловим згодом назвали, бо в селі мешкали ділові люди.

У ХІХ ст. у Трибушанах добували залізну руду в скелях гори Довгарунь. Середньовічні штольні збереглися дотепер. 1861-го Калман Каган, єврей із румунського містечка Сигет, збудував ще й склодувний завод. Приїхали поляки, чехи, німці, словаки, італійці. Вони прокладали для Австро-Угорщини залізничну колію в горах.

— Інженери прорахували, що саме біля Трибушан має бути центр Європи, — каже Романюк. — Вчені Віденської цісарсько-королівської академії наук підтвердили, що тут перетинаються уявні лінії між Лісабоном і Уралом, Кавказом і Північним морем, землею Франца-Йосипа та Босфором.

Приблизно двометровий стовпчик розташований обіч дороги Мукачеве—Рогатин. Тут завжди повно туристів. Приїздять фотографуватися наречені з довколишніх сіл. Неподалік є музей-колиба. В ній туристи зупиняються, щоб пообідати гуцульськими стравами. Власник закладу Василь Шорбан зібрав сотні стародавніх прасок, ключів, горнят, одягу. Поряд будує готель. Поки що туристи зупиняються на нічліг за 18 км — у райцентрі Рахів або за 8 км — у селі Костилівка, де є кілька сільських зелених садиб.

Людмила Романюк розповідає, за переписом 1935-го в центрі Європи жили 1000 українців, майже 300 євреїв, 200 угорців, 60 чехів і 70 осіб інших національностей. Нащадки іноземців — Корадіні, Манфреді, Монтеглоні, Бізі — мешкають тут дотепер.

У селі є чотири церкви. Стоїть дерев’яний храм Успення Пресвятої Богородиці, збудований 1750-го. Селяни склалися грошима й поновили нещодавно фасад будівлі. У Діловому є ще мармуровий кар’єр.

— Облицювальними плитами з нього прикрашали київське метро. А крошивом 1986-го посипали Чорнобильську АЕС, коли там сталася аварія. Мармур добре поглинає радіонукліди, — каже війт.

У середині минулого століття в урочищі Сауляк біля Ділового російський геолог Глиномедов знайшов золото. Родовище розробляють великобританці та австралійці.

— Це — найбільша жила золота в Україні, — показує Лариса вул. Марка Бараболі, яка веде до золоторудника. — Через місяць геологи збираються відкрити тут збагачувальну фабрику.

У селі є пекарня, де хліб випікають на вугіллі, дві аптеки, філія Ощадбанку, прикордонна застава, амбулаторія, лісівництво. Тут починається пішохідний та автомобільний туристичні маршрути на гору Піп-Іван. Перед тим, як податися в гори, треба зареєструватися на прикордонній заставі, бо за горою — вже румунська територія. На протилежному березі Тиси розкинулося румунське село Бистрий. Обидва населені пункти невдовзі з’єднає міст. Його будують румуни.

Сніжана Русин, "Газета по-українськи"
12 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

pfr 2008-06-23 / 11:24:00
Краще повернутися до теми: раджу знайти в інтернеті німецький документальний фільм Die Mitte (2004) - там хлопці об’їздили всі так звані "центри європи", які є у різних країнах - 14 чи скільки там...

Свій 2008-06-22 / 13:20:00
Богдань більше подобалось, дівки найвитриваліші на терені від Германії до Тихого океану і фатьови найрогульніші.

SmoothCriminal 2008-06-17 / 13:29:00
Ніхто нічого вам не забороняє. Бисідуйте, доки вам язык не потерпне... Але заодно і признайтеся, що бисіда сама по собі не затребувана громадськістю.

(Хочу бачити, як у вакансіях вказуватимуть "Бажано знання русинської бисіди" на високооплачувану роботу). Чому не вкладаєте гроші у телепередачі, у газети, у книги? А ті одиниці, що виходять у світ, — роздаєте за безцінь, та все одно не розходиться..? Правильно, тому що "американтоші", яких серед наших земляків вдосталь і мають гроші ложили товстелезний болт на ваше лжерусинство.

Бо якби на вашу бисіду був би попит, то вже би давно хтось на тому заробляв гроші. А викидати гроші впусту ніхто не збирається.




І ще, ви правильно зауважили, що "відкоремитися вам нико не дасть", тому залиште цю ідейку до кращих часів, а самі спрямуйте свою енергію на щось добре і корисне.

Patriot 2008-06-17 / 00:00:00
Я до твого газдiвcтва не захожу не маву дякы. Исе Сталiн нас роздiлыв,i приєднав наш край до Украiны,а типиришнi вашi правителi,великi "демократи", продовжyвyть його полiтику.Не давуть нам право хоснувати нашу бисiду.Удокремитися нам нико не дасть,хот дякуву ти аж ти не проти.У 1991 78% проголосувало за авономiю нашого краю,но до лем уже тритiй презтдент глухий...

евген 2008-06-16 / 18:20:00
Так, мабуть я не туди зайшов пане patriot, але чому статтi на сайтi написанi як ви кажете"малоруською", а вашоi русинськоi нiде не видно? А особисто я Украiнець, а не Русин, i цим пишаюся, бо моя вiтчизна- УКРАIНА. I при цьому я не проти- вiддiляйтеся, будуйте свою русинську державу! А до мого рiдного подвiр^я зась!

Patriot 2008-06-14 / 22:52:00
Слухай неборе Eвгенe, ти не туди попав, бо туйки приказувуть по русинськи а не по украйинськи ни коти не указує "польско-угорський суржик".Калiча, ти майже нигда не чув а ни польську, а ни мадярськy.Менi твою украйинську (малоруську)задар не треба.У мене є моя русинська.А про Шухевича звiдай твойих братiв з того боку Карпат-галичан.Туйка вiн чести не має.А китьись зайшов сюда, то вже хоть лишив бись твою гадку про центр Европи.Но,а угрожати не треба бо йсе не файно i ми русини исе не любиме.Майся фест.

евген 2008-06-14 / 19:28:00
Вчiть украiнську мову, а вже потiм розмiщуйте своi коментарi, панове захiдноукраiнцi, а свiй польско-угорський суржик не показуйте нiкому, бо скоро почнемо давати по пицi тим, хто возвеличуе Шушкевича, а розмовляти рiдною мовою не вмiе! Берiть свою улюблену ЮВТ i ВВЮ i геть у ЕВРОПУ( якщо ви там комусь потрiбнi)

Кусi 2008-06-13 / 22:52:00
Пiсля приеднання Туреччини ??? до Евросоюзу знайдеться обовязково якийсь "географ" котрий визначить, що Центр Европи знаходиться в Тбiлici. Якщо переписують iсторiю, то чому не можна змiнити i прописку Центру Европи ? Тепер брехуни в мантiях i в пошанi.

Новый 2008-06-13 / 18:15:00
Гей, пане старый, обарґументуйте, кидь маєте, што повісти, чом сьме "дурні"????

Я лем указав на тото же до 1945 года на Пудкарпатю, украйинцюв по офіціялным переписам не было... Тото историчный факт. Нашто ображати людий? Ищи "дурныма" называти...

xy 2008-06-13 / 13:35:00
Nikoly ne znaem, de kinchajetsja istyorija i de pochinaetjsa mif. I navpaky!

xy 2008-06-13 / 13:31:00
Mify pidtrymujutj ljudej i natsiju!

SL_3000 2008-06-13 / 10:24:00
Уже всім давно відомо, що це не Центр Європи, а всього лише одна з декількох географічних точок, які позначила собі Австро-Угорська імперія.



То скільки вже можна писати про гарний міф як про абсолютну правду?..

Старий 2008-06-13 / 08:11:00
Х і Новый - ДУРНІ

X 2008-06-12 / 21:03:00
Uttitj utkitj jih tepr bilshistj na Zakarpatti po ukrainsjkomu perepysu - iz paljcja...Jazyk jiv sja ne obertatj upovisty pravdu:rusyny

Новый 2008-06-12 / 20:37:00
Людмила Романюк розповідає, за переписом 1935-го в центрі Європи жили 1000 українців, майже 300 євреїв, 200 угорців, 60 чехів і 70 осіб інших національностей.



А удкі у Дїловому у 1935 украйинцї?????

X 2008-06-12 / 20:05:00
Uzhe davno vshytki znavutj azh centr Evropy nahodytjsja v Prybaltyci.

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 5
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 21
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини