Кому заважає пам'ятник угорцям у Карпатах?

Як уже повідомляло "Закарпаття online", під час свого недавнього візиту на Закарпаття президент України Віктор Ющенко оголосив про встановлення пам'ятника на Верецькому перевалі до 1100-річчя приходу угорців у Карпатську низовину.

Кому заважає пам'ятник угорцям у Карпатах?

Судячи з коментарів Віктора Ющенка та президента Угорщини Ласло Шойома, сторони вирішили зробити "культурний обмін": Україна сприятиме встановленню пам'ятника угорцям на Верецькому перевалі, а Угорщина встановить у Будапешті монумент жертвам українського голодомору.

Інформаційні агентства у своїх повідомленнях подали вирішення цього питання як доконаний факт. Але напередодні приїзду Ласло Шойома на Закарпаття обласна рада питання про погодження встановлення пам'ятника угорцям провалила.

Політика

Небажання обласної ради давати згоду на встановлення пам’ятника тисячу сотій річниці приходу з Уралу племен угрів на територію нинішнього Закарпаття оглядачі схильні мотивувати політичними причинами.

У 1896 році (тоді Закарпаття входило до складу Австро-Угорщини), коли угорці відзначали 1000-річчя свого приходу за Карпати, подібний пам'ятник уже був встановлений на Верецькому перевалi, однак простояв він менше п’ятдесяти років.

У кінці Другої світової війни угорські війська, відступаючи під натиском Червоної Армії, завбачливо демонтували його. Наступні 50 років питання про пам'ятник не порушувалося, однак після розпаду СРСР Всесвітня спілка угорців знову поставила його на порядок денний. Це одразу викликало гарячі дискусії аж до повного несприйняття у таборі низки політичних сил в Україні.

Кому заважають угри?

Причин, що збурили інтелігенцію, було дві. По-перше, дехто вважає, що встановлення пам'ятника на місці, де колись починалася Велика Угорщина, — це прояв угорського шовінізму. Підклали дров до багаття й публікації в ЗМІ про те, що монумент вінчатиме героїчний для угорців птах Турул, якого багато хто сприймає як символ угорської державності.

Ось як це коментує фахівець з історії Закарпаття, професор Сергій Федака:

"Історичних передумов для цього немає. По-перше, не є точно доведено, що мадяри в десятому-наприкінці дев’ятого століття проходили саме через Верецький перевал.

Більшість істориків вважають, що вони йшли через Трансильванію і далі у Панонію, а звідти вже повернули на Закарпаття – раз.

Другий момент. Вперше подібний пам’ятник був встановлений наприкінці 19-го століття на кордоні між тодішньою Угорщиною й іншими державами, і тоді це сприймалося як позначення кордону Угорщини. І якби це зараз відновити – це б дещо виглядало як територіальна претензія між сусідніми державами, а це неприйнятно".


Брак інформації

Утім, якщо спробувати детально розібратися в проблемах, що виникли навколо встановлення пам'ятника, виявиться, що гарячі дискусії певною мірою інспіровані штучно через брак достовірної інформації.

Hi Турула, ні інших символів угорської державності в проекті пам'ятника не передбачено. Монумент, проект якого вже розроблено, складатиметься з 7-метрової каплиці у формі пірамідальної семикутної зірки (число cім має символічне значення — за кількістю племен, які сформували основу угорської нації), зображення якої можна зустріти у фольклорі чи не вcix етносів, що населяють Карпати, а також символічних воріт, що відчиняються зі сходу на захід.

Написів чи лозунгів, які несли б ідеологічне забарвлення, на каплиці не буде, запланована лише інформаційна табличка з зазначенням, якій події присвячено пам'ятник.

Обурення

Ця спроба поставити пам’ятник події є не першою. Зініційована вона була спілкою угорської інтелігенції Закарпаття ще в 1996 році. Дипломатичні переговори про це тривали останні 5 років. Останнє рішення облради – не встановлювати пам'ятник, - схоже, обурило закарпатських угорців. Цю колізію, вони вважають, потрібно вирішувати виключно у юридичному полі.

Говорить голова Партії угорців України Міклош Ковач: "Якщо дозріє політична воля до того, що припинять цю ганьбу, коли ігнорується право однієї з національних меншин вшанувати свою національну історію… Це справа держави і владних органів. Не настільки заради угорців, які, до речі, є і громадянами України, а перш за все заради того, щоб Україну можна було серйозно сприймати як правову державу".

Вирішувати питання, що провокують гарячі дискусії про історію непростих стосунків із сусідами, Україні доводиться не вперше. Згадати хоча б відкриття цвинтаря "Орлят" у Львові, на якому поховані польські вояки, що загинули під час українсько-польської війни 1918 року.

Попри величезні зусилля двох країн, спрямовані на врегулювання цього питання, навіть після досягнення компромісу залишилося чимало таких, хто вважає відкриття цвинтаря "Орлят" національним приниженням України.

Олександр Попович, Бі-Бі-Сі, Ужгород
07 лютого 2008р.

Теги:

Коментарі

Іван Форгів 2008-02-07 / 21:14:00
Категорично ПРОТИ хай спочатку посталять на Уралі потім в Поволжі і на Дону потім на дніпрі ,а потім в РИМІ куда хотіли дойти!!!

xy 2008-02-07 / 11:01:00
Pane Redaktore! Budytye bolee vnimatelny: v materiále napisano, shto ne budet nikakovo Turula, a k materialu prilozheno foto ptitsy?! K stati ne pervyj raz!

НОВИНИ: Політика

20:41
/ 1
Захищаючи Україну від московської орди, поліг Ярослав Багрій з Камʼянського Берегівського району
10:49
Жителю Сюрте на Ужгородщині, що переправляв "ухилянтів" до Словаччини, повідомили про підозру та "запобіжно" присудили домашній арешт
10:57
В Ужгороді "безправний" водій незаконно обладнав свій Opel проблисковими маячками
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 24
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
11:14
У Глибокому на Ужгородщині, поки господар поїхав до Ужгорода, в його дворі вигоріла надвірна споруда
11:00
Закарпатські поліцейські зібрали зібрали 2,5 млн грн і закупили 133 FPV-дрони для штурмової бригади "Лють"
19:56
/ 6
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
» Всі новини