На Закарпатській митниці штучно гальмується експорт горіхів

На українських митницях на кордоні затримуються вантажі українських експортерів волоського горіха до Європейського Союзу. Затримка триває від кількох тижнів до місяця.

На Закарпатській митниці штучно гальмується експорт горіхів

Ситуація в усіх випадках виглядає майже однаково. Вантаж успішно пройшов фітосанітарну пробу, але після позитивного висновку митники на підставі листа СБУ повторно взяли зразки на аналіз. З проблемою зіткнулися низка найбільших експортерів волоського горіха з різних регіонів України. «Лише у грудні у компаній заблокований горіх на суму понад 1 мільйон доларів. Це загальна вартість контрактів за тим обсягом горіху, який зараз перебуває на різних митницях країни», – повідомила Аліса Юрченко, спеціальний кореспондент програми «Наші гроші», під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. Журналіст неодноразово знімала сюжети про горіховий бізнес та його утиски з боку СБУ.

2 машини компанії ТОВ «Натсі» з вантажем на суму 123 тисячі доларів, призначеним для литовської та двох білоруських компаній, на Закарпатській митниці затримують вже більше місяця. Компанія подала документи для митного оформлення 14-15 листопада, маючи на той час фітосанітарний сертифікат. На митниці горіхи знову взяли на аналіз за іншими характеристиками. Аналогічна ситуація склалася у багатьох компаній-експортерів. Кожен день зволікання коштує підприємцям величезних штрафів за контрактами і загрожує закриттям бізнесу. У компанії ТОВ «Примед» з 16 листопада на митниці заблокували 100 тонн вантажу на суму 700 тисяч євро. «Ми кожен день несемо збитки. Ми втратили вже більше 2 мільйонів гривень. Замість того, щоб сплатити податок державі, ми сплачуємо штрафні санкції європейським покупцям», – обурюється Ніна Мельниченко з київської компанії-експортера волоського горіха ТОВ «Примед». У товариства «ТОРРО» з Івано-Франківська на митниці затримують 18 тонн горіху на суму 50 тисяч доларів. За словами Олега Осипова, директора товариства, кожен день затримки коштує 150 євро. Підприємці стверджують, що звернення у будь-які державні установи завершуються тим, що їх направляють до СБУ, де «не дають жодної відповіді». Збитків зазнають також іноземні партнери. «Нам як імпортерам незрозуміла ситуація, яка склалася в Україні. Ми працюємо з підприємствами, які багато років працюють на ринку», – зазначає Вірмантас Вільражунас, представник литовської компанії РАСРНА. Компанія зі свого боку намагалася вирішити проблему, надавши спеціальну довідку про те, що не має жодних претензій до українських партнерів і не потребує зазначених експертиз, а також зверталась до відповідних установ в Україні, проте «ніяких зрушень не відбулося». Пан Вільражунас додав, що така ситуація виглядає занадто дивно, зважаючи на те, що саме розпочинає діяти Угода про асоціацію з ЄС, і що якщо проблему не вирішать, компанія підніматиме питання навіть на рівні уряду Литви.

За результатами спілкування журналіста Аліси Юрченко з працівниками митниці, до усіх вантажів «немає жодних питань, окрім того, що є інформація від СБУ, через яку ми не можемо випускати цей горіх». У СБУ пояснили, що інциденти не є тиском на бізнес, а пов’язаний «з боротьбою з корупцією у фітосанітарній службі і на митниці». «З листів, які СБУ шле на митницю, зрозуміло, що вони посилаються на певне кримінальне провадження стосовно невстановлених осіб з ДФС», – додала Аліса Юрченко. За словами Івана Крічфалушія з ТОВ «Натсі», йдеться про кримінальне провадження, яке зареєстровано 14.11. 2015 року і розслідується прокуратурою міста Києва. Відповідний лист від СБУ, що зобов’язує митників брати додаткові проби товарів, надійшов на митницю 16 грудня 2015 року. За інформацією українських експортерів горіху та Аліси Юрченко, всі листи ініційовані представниками Головного Управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ. Підприємці переконані, що зазначене кримінальне провадження є не більш ніж приводом для тиску на бізнес. «Нас спонукають дати хабаря СБУ», – констатує Олег Осипов.

Інфоіндустрія

31 грудня 2017р.

Теги: горіх, експорт, митниця

Коментарі

*** 2018-02-24 / 13:36:58
Цукор,мед,муку,олію,рибу,молоко,ягоди,горіхи:МОЖЕ ДОСИТЬ ВИВОЗИТИ!!!

Gobi 2018-01-01 / 17:25:02
Сбушникам просто треба бабло

Byby 2018-01-01 / 03:32:14
Подайте в суд на гройсманна.

НОВИНИ: Економіка

09:47
У закарпатському Чопі розпочато будівництво перевантажувального зернового комплексу
04:19
Чи все те золото, що блищить, або Міфи про золоті рудники Закарпаття
11:02
Цьогоріч на Закарпатті держава має намір продати "Електроавтоматику", "Керамнадра" та "Липчанблок"
06:01
/ 3
Мадярський вузол
03:19
/ 2
Весь експорт українських лиж в ЄС забезпечила мукачівська "донька" австрійської Fischer
06:49
SKODA KAROQ: новий кросовер чеської марки вже доступний до замовлення
21:50
Сингапурське підприємство Flextronics запускає в Мукачеві нову виробничу лінію на 250 робочих місць
07:48
Торік через АЧС Закарпаття втратило майже 40% індустріального поголів’я свиней
06:38
Титул "Бізнес-леді" Словаччини завоювала закарпатка
10:04
У Мукачеві Flex завершив будівництво першої будівлі нового заводу з лиття пластмаси
19:12
Тютюнництво на Закарпатті оживає через потреби в нелегальній сировині
07:26
Майно закарпатського виноробного підприємства Cotnar продадуть з молотка за борги
17:54
Nafta і Cub Energy намір пробурити свою першу свердловину на Ужгородській газовій площі в 2018 році
05:40
/ 2
На закарпатському "Єврокарі" випустили перші авто для патрульної поліції
09:13
Найбільші імпортні поставки на Закарпаття з початку року надходили з Китаю, Німеччини, Угорщини, Чехії та Італії
11:12
Імпорт легкових автомобілів на Закарпатті впродовж 2017 року зріс у 2,6 рази
09:43
У Мукачеві надходження до бюджету зросли на 94 млн.
15:54
/ 1
На Закарпатті скоротилися обсяги промислового виробництва
11:56
/ 1
За 9 місяців на Закарпатті набудували на 514 мільйонів гривень
11:33
В Мукачеві фіксується ріст місцевих податків на 57%
09:40
/ 1
На Закарпатті за 9 місяців послугами пасажирського транспорту скористалися 29 мільйонів пасажирів
01:54
У 2017-му Закарпаття збільшило експорт товарів до країн ЄС на 1,3% (ІНФОГРАФІКА)
14:20
Закарпатські власники елітних авто сплатили понад 1,2 млн грн транспортного податку
11:46
В Мукачеві найбільший рівень доходів на особу населення в області
10:01
/ 1
Закарпаття у п'ятірці рейтингу областей з найкращим бізнес-кліматом
» Всі новини