Пригодницький туризм як інструмент для місцевої економіки: ЄС ділиться з Україною унікальною ідеєю

Дуже своєрідний вид туризму для сімейних мандрів і неординарного дозвілля практикує Словаччина, а віднедавна і Україна, слідами словацьких партнерів: пригодницький туризм. В Євросоюзі його розглядають як інструмент для розвитку місцевої економіки, для створення дієвих мереж між підприємствами, громадськими організаціями, місцевими громадами.

Пригодницький туризм як інструмент для місцевої економіки: ЄС ділиться з Україною унікальною ідеєю

Таке казкове королівство організували у східній Словаччині (Кошицький край) місцеві ентузіасти. Свого часу ідею запозичили з Чехії, а сьогодні активно діляться з українцями, зокрема громадською організацією «Асоціація студентів-економістів Закарпаття». 

Загалом в Євросюзі туристичний бізнес дає понад 5 % сукупного ВВП країн-членів. 

Угода про Асоціацію між Україною та Євросоюзом у галузі економічного і галузевого співробітництва передбачає співпрацю сторін у галузі туризму з метою зміцнення розвитку конкурентоспроможної туристичної галузі як генератора економічного зростання і стимулювання економіки, зайнятості та валютних надходжень. Така співпраця на двосторонньому, регіональному та європейському рівнях повинна ґрунтуватися наповазі самобутності та інтересів місцевих громад, особливо у сільській місцевості,важливості культурної спадщини,чіткій взаємодія між туризмом та захистом навколишнього середовища. 

У такому контексті чудовою нагодою стає саме вже згаданий пригодницький туризм, у рамках якого співпраця між Україною та одним із членів ЄС (а саме Словаччиною) триває на основі проекту «ANTIC – розвинене створення мереж шляхом міжнародного співробітництва», що фінансується з фондів програми ЕЕА Гранти / Норвезький Фінансовий Механізм та державного бюджету Словаччини. 

Загальною метою проекту є зменшення існуючих бар'єрів у сфері транскордонного спіробітництва. Проект спрямовано на створення надійних «інформаційних дверей», що забезпечить системний та сталий рух інформації про економічне, соціальне та культурне життя країни - транскордонного партнера. Проект також має на меті висвітлювати культурну інформацію, яка базується на оповіданнях (фотографіях, літературі та мистецтві) та будувати тривале партнерство й інформаційну мережу серед різних зацікавлених сторін, які раніше не брали участі в транскордонному розвитку. Проект сфокусовано однаково на висвітлення внутрішніх та транскордонних питань. 

Окремим конкретним інструментом для забезпечення таких цілей є сільський туризм. Так, «Королівство» у Словаччині об'єднує кільканадцять цікавих локацій на території одразу кількох сіл. Про них навіть написано захоплюючі казки (автор - Славомир Сабо), що вийшли окремими книгами, мають своїх казкових героїв і надихають дітей та їх батьків на подорожі описаними в казках місцями. Ними не тільки можна мандрувати, а й складати план цієї подорожі та відмічати відвідані пункти у спеціальному паспорті подорожувальника. Усе це – проект словацької організації АЛМА – Центр відновлення і охорони народної архітектури та традицій Гемера. «Казкові локації», обрані активістами організації, базуються на місцевих традиціях і переказах, тож мають і просвітницьку та краєзнавчу функцію. 

Як розповіла одна з натхненників проекту Сільвія Папайова, ідею втілювали так, щоб максимально зацікавити дітей, а також їх батьків. Йшлося також про те, щоб це не був «маршрут одного дня», навпаки, є чимало можливостей повертатися знову і знову, щоб відвідати все нові і нові локації, дізнатися щоразу нову інформацію, незабутньо провести час та поповнити новими відмітками свій паспорт – все як у дорослому житті.

У словацькому селі Яблоньов над Турньов сюжет вже згаданих казок відтворили у реальному казковому містечку – тут збудували чудернацької напівкруглої форми будиночок, де гостей приймають герої казок (костюмовані аніматори) людського зросту – Їжачок та Равлик.

Тут тривають різноманітні активності, свята, майстер-класи. Привівши дітей на одне з них, батьки мають змогу відпочити у тутешній локації для дорослих – винному підвалі з дегустаціями місцевого вина. Підвал дбайливо відновили за історичним зразком, як він існував на цьому ж місці ще у XVII столітті. Над підвалом – приміщення для ночівлі, тож за власним бажанням можна обрати й кількаденну програму розваг. Поруч – реконструйоване середньовічне приміщення, що колись служило зерносховищем. Тепер тут готують традиційні словацькі страви з печі. До слова, Ужгородський прес-клуб вже розповідав про те, як нове життя у колишнє зерносховище вдихнули на Закарпатті, також з туристичною метою. 

«Наприклад, наші Татри або національний парк «Словацький рай» знають всі, а ми намагаємося популяризувати свій край, що можливо не є таким відомим, але не менш цікавим. Цей шлях може пригодитися й українським регіонам, які є поблизу відомих курортів і в той же час обділені увагою туристів. Можливо, така цікава ідея та креативна програма може зіграти вирішальну роль й стати поштовхом до процвітання туризму у вас», - ділиться Сільвія Папайова. 

«Торік у нас на 27 % зріс внутрішній туризм і на 38 % зросла кількість туристів з-за кордону, - каже вона. – Для нас це добрий знак, що ми на правильному шляху. Думаю, наші гості цінують не лише наші програми, а головна суть навіть не в ідеї казкового королівства. До всього, що ми робимо, ми додаємо турботу і любов до нашої землі, до традицій нашої бабусі, бо ми не можемо втратити те, що ми любимо. А туристична галузь лише допомагає нам зберегти своє багатство та допомогти нашим гостям відчути на смак атмосферу сільської місцевості». 

Захопившись такою ідеєю, українські партнери організації АЛМА реалізували на Закарпатті згаданий міжнародний проект «ANTIC – розвинене створення мереж шляхом міжнародного співробітництва». За прикладом Словаччини, було обрано 4 села на Ужгородщині, які увійшли до маршрутів місцевого Казкового королівства – Середнє, Андріївка, Холмок, Часлівці. Автор казок - Славомир Сабо – особисто побував у цих селах, спілкувався зі старожилами, вивчав місцевість та написав казочки, базуючись на місцевому колориті і краєзнавстві. Наразі у с. Часлівці діє казкова канцелярія королівства Їжачка Ярика. 

Механізм казкового королівства тут побудовано так, щоб кожна дитина знайшла себе – чи в іграх, чи у вправах з розвитку моторики, чи в історичному краєзнавстві, - розповіла менеджер проекту Леся Носенко. 

На Закарпатті ідея розпочала втілюватися 2 роки тому, двічі на місяць тут проводять ознайомчі візити і різноманітні майстер-класи, щоб більше сімей дізналися про можливості такого різновиду туризму. 

Як пояснила Олеся Носенко, зміст ідеї у тому, що дитина займається своєю програмою, а для батьків є свої цікаві заняття, зокрема спорт. Так, у Часлівцях також завдяки міжнародному проекту діє сучасний спортзал із обладнаними душевими та роздягальнями. «Ми вже ліпили, куховарили з Їжачком, готували новорічні прикраси тощо, - каже Олеся Носенко. - Фактично Їжачок є гідом по нашому краю, традиціях, можливостях. Прочитавши казочку, дитина розуміє, що є ще багато цікавого для подальших відкриттів. Сподіваємося і надалі розвивати казкове королівство, адже досвід Словаччини і Чехії показує, що така ідея викликає значне зацікавлення у сімей, що дбають про змістовне дозвілля». 

 
Ганна Твердохліб, Ужгородський прес-клуб 
Матеріал підготовано в рамках проекту «Просування реформ в регіони» Програма Європейського Союзу «Підтримка громадянського суспільства в Україні»
19 грудня 2017р.

Теги: туризм, інструмент, ідея

НОВИНИ: Соціо

17:06
В Ужгороді на час видалення самосівів по вул. Гойди обмежать рух транспорту
16:15
На виїзді з Чопа побудують розв’язку з круговим рухом
15:18
20-річчя підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО в УжНУ відзначили низкою подій
14:59
На Великдень курсуватиме додатковий поїзд Ужгород-Харків
14:44
/ 1
Представники територіальних громад Закарпаття знайомилися з досвідом діяльності першої в області об’єднаної громади
14:16
/ 1
На Закарпатті планують "акційно" заліснити понад 2,5 тисячі гектарів земель лісового фонду
14:08
В Ужгороді відпрацювали можливу аварійну ситуацію із "розгерметизацією" хлору на складі водоканалу
14:00
Закарпаття – у п’ятірці лідерів в країні за показниками експорту товарів
12:25
Мукачево долучилося до пілотного проекту ProZorro.Продажі
10:58
На фестивалі "Угочанська лоза 2018" на Виноградівщині знову відбудеться відкрита дегустація конкурсних вин
10:50
/ 3
Військові офіцери проводять патріотичне виховання в школах Закарпаття
10:49
На Тячівщині відновлюють берегоукріплення дамби річки Тересва
10:23
/ 1
В Ужгороді на підтримку Години Землі вимкнуть декоративну підсвітку бюджетних закладів
09:43
У Мукачеві визначили переможців конкурсу "Воскресни, писанко!"
05:01
Сифіліс на Закарпатті поширюють цигани і... заробітчани
17:50
/ 2
В Ужгороді відбулися громадські слухання з обговорення містобудівної документації
17:38
/ 1
В Ужгороді визначили переможців обласного етапу Всеукраїнського конкурсу "Учитель року 2018"
17:14
Із 1 квітня на Закарпатті стартує місячник добровільної здачі зброї
17:07
/ 2
Списки боржників оприлюднив ужгородський Водоканал
16:26
Партнери з УжНУ та Карлового університету в Празі погодили продовження співпраці за програмою ERASMUS+
15:06
На Закарпатті розпочали перерахунок військових пенсій
14:48
/ 1
У Мукачеві з’явився унікальний для Закарпаття центр розвитку дитини
14:40
Ужгород у квітні збере фахівців туристичної галузі та правників на Міжнародній конференції "Туристичний LEVEL UP"
13:43
/ 1
Із Днем поезії бібліотекарі в Ужгороді вітали листівками з віршами українських поетів
13:14
У зв’язку із переходом на "літній час" зміниться розклад руху приміських поїздів на Закарпатті
» Всі новини