Чи є в угорських селах на Закарпатті українська влада?

І це теж Україна. Мешканці цього регіону нашої держави взагалі не знають української

Чи є в угорських селах на Закарпатті українська влада?

Щойно я потрапила в село Попове Берегівського району Закарпатської області, як телефон задзеленчав -- прийшло повідомлення: "Вітаємо в Угорщині!" Дивуюсь -- та ж як в Угорщині, як то українські землі?!

Іду вулицею -- а люди, як прийнято в маленьких містечках та селищах, вітаються. Чи то "Ціа", чи "Сіа" -- не розберу. Відповідаю на їх угорський "привіт" голосним "Дай Боже щастя!", а попівці дивляться на мене здивовано та й кліпають очима, ніби вперше таке вітання чують.

Бейло Нодь, землевпорядник Попівської сільської ради, пояснює мені: "У нашому селі понад 800 жителів. Але тих, хто знає й розуміє українську, можна на пальцях рук перелічити".

Біля сільської ради, як і біля школи та інших державних установ, поруч майорять два прапори -- український та угорський. Богослужіння в місцевій реформаторській церкві проводиться угорською, навчання в школі та в дитсадку -- теж. Українську в школах вчать, але нарівні з англійською, як іноземну.

"Після закінчення середньої школи учні вступають в угорські університети, а дехто -- в німецькі, -- розповідає Єва Горват, секретар сільської ради сусіднього села Шом. -- В українські не йдуть, бо їм важко скласти ЗНО з української мови нарівні з українцями. Я мама школяра, і бачу, що одного-двох уроків з української мови та літератури недостатньо для високого бала, ще й практики зовсім нема. Між собою та вдома зі своїми сім’ями усі спілкуються угорською. 90% населення нашого села — угорі. Українські сім’ї заселились лише в 2002 році після повені".

У Шомі і церква, і школа, і дитсадок -- все угорською. Та до Шомівської сільської ради належить ще одне село -- Каштаново, де проживає понад 270 українців, ходять до храму УПЦ Київського Патріархату. З українських навчальних закладів є лише початкова школа...

При вступі в угорські виші місцеві легко складають вступні екзамени й навіть проходять за рейтингом на бюджетну форму навчання, отримують стипендію. Ці слова підтверджує й Бейло Нодь із села Попове. Додає: діти навчаються по всій Європі, а також їдуть на заробітки, аж до Англії. Щоправда, є й такі, що по закінченні середньої школи залишаються працювати у рідному селі.

Угорські закарпатці переїжджати з українських етнічних земель за кордон не збираються. Та й навіщо? Їм і тут добре. Їх ніхто не утискає, не забороняє їхню мову, релігію, звичаї та традиції. Живуть собі, наче в Бога за пазухою, ще й угорський уряд всіляко їх підтримує. Золота табличка при вході в Попівську сільську раду сповіщає: "Модернізацію будівлі здійснено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Угорщини у 2012 році". Місцевим підприємцям тут угорці дають кошти для розвитку свого бізнесу. Така допомога сягає 200 тисяч гривень. Одна з умов договору -- укладач повинен прожити на території Закарпаття не менше як п’ять років. Тож угорський уряд активно розвиває українські села з угорським населенням, наче свої.

...Мені було трохи дивно і, водночас, приємно бачити, як угорська влада піклується про своїх громадян, не залежно від того, де вони живуть. Але чи є на цих землях українська влада? Після поїздок цими землями у мене на це питання немає ствердної відповіді.

Анна Пука, Експрес

15 липня 2017р.

Теги: Попово, угорці, Угорщина

Коментарі

русин 2017-07-19 / 00:40:35


Коментар видалено. Тут територія України. Адмін


Andras 2017-07-18 / 10:42:57


Латиніка. Продублюйте коментар кириличним письмом. Коментар видалено. Адмін


ІВАН 2017-07-17 / 22:20:35
На здоровя. Сміяимся це дуже корисно для здоровя, за єдиним винятком: коли без причини, бо це, як відомо, свідчить про нездорвя, ... - психічне.

István-Івану 2017-07-17 / 22:15:53
Спасибо за анекдот. давно не смеялся столько...

ІВАН - Іштвану 2017-07-17 / 21:40:57
Ти такі прості елементарні запитання, що аж дивно, бо відповідь є відомою всім. Дивно, невже ти її не знаєш? Звичайно місцеві закарпатські українці!

István 2017-07-17 / 20:45:06
Іван, ти можешь казати точно, хто були корінними закарпатцями?

МѢСТНЫЙ 2017-07-17 / 16:20:45
На одной из соседних веток 100% четко была указана причина - в том смысле, что венгры берут ровно столько, сколько им позволяют.
От себя добавлю: да не только венгры. Полностью согласен с Олегом, Берегово.

ІВАН 2017-07-16 / 21:35:00
Ну дійсно Istvánнку - ти зїхав з глуду! Та будь-який галичанин , чи волинянин, полтавець, є національно устократ ближчим закарпацеві ніж будь-який мадяр. Стосується це всіх націй до речі. Терреотично так би мало бути і у мадярів. Гадаю, національно будь-який мадяр є ближчим національно іншому мадярови, ніж українець.

ІВАН 2017-07-16 / 21:28:20
Для корінних закарпатців мешканці Дебрецена та всякі інші мадяри є встократ чужішими ніж галичани. Особливо це стосується заброд- на кштал а ля István. Ну це точно чужерідні тіла. Які не шанують корінних закарпатців, нашу мову, культуру, традиції, намагаються тут керувати, навязувати своє та ще чомусь по-дурному гадаючи, що вони у чомусь "вищі" за нас і ми (так вони впевнені) у це зобовязані вірити.

István 2017-07-16 / 20:33:18
Галічані - інородне тіло в Закарпатті. Вони ведуть себе точно так, як москалі - приїзджають, і відразу хотать перетворити все на свій смак. Такого не буде. Закарпаття як однорідний організм - виштовхує з себе усіх інорондих.

ІВАН 2017-07-16 / 18:09:13
Взагалі-то із "прийманням" азіатів європейцями останні завжди мали проблему. Ті просяться, моляться, їх європейці приймають до себе, як то було в Закарпатті тисячу років тому з уграми, а ті відтак починають "качати свої права". Останній приклад - сирійці, які вже "сідають" господарям на голову, а угри і до сьогодні не заспокояться - ну не хочуть жити нормально, все качають свою азіатчину, намагаючись "сісти наголову" тим, хто їх приютив.

ІВАН 2017-07-16 / 17:52:59
Istvánкові: Слухайте, а звідки така у вас така люта, за суттю нацистська ненависть до "галицьких переселенців"? У мене, до речі такого нема до "переселенців із Ханти-Мансії"? Для мене - закарпатця - галичани є "наші", а вихідці із Ханти-мансі, може і добрі, але не "наші". Хоча я до вас: - чужаків, вихідців від за пару тисяч км. від нашого рідного Закарпаття відношуся добре (так само, як і до азербайджанців чи грузинів, що живуть у нас), а ви моїх одноплемінників ненавидите, ображаєте. То виходить так: "пусти свиню пуд стіл, а вона лізе на стіл!"

István 2017-07-16 / 17:38:39
Але факт "Така допомога сягає 200 тисяч гривень. Одна з умов договору -- укладач повинен прожити на території Закарпаття не менше як п’ять років." чуть запізнює процес, не біда? А до поки галіцькі заселенці по-тихоньку вилазять собі в Чехію та в Польщу.
В результаті більше місця залишається угорцям вести свій бізнес... :)

ІВАН 2017-07-16 / 14:52:14
Враховуючи поведінку та антиукраїнську політику КМКС та мадярських партій - еміграцію угорського населення із Закарпаття, на превеликий жаль, змушені визнати позитивним явищем для корінних жителів краю - менше буде у цих антиукраїнських партій соціальної бази для діяльності, менше буде загроз сепаратизму та антидержавної ірриденти. Ще раз - на жаль!

István 2017-07-16 / 09:38:01
А проУкраїно писав взагалі, а не про Закарпаття

Іштвану 2017-07-16 / 09:05:28
Абсолютна неправда! Із закарпатських сіл нема масової міграції за кордон, як це спостерігається в мадярських селах області.

Олег, Берегово 2017-07-15 / 23:18:24
А чи є українська влада на Волині та Поліссі, так званому "Бурштиновому басейні"? А чи є українська влада в Бесарабії? Як там з українською владою на звільненому Донбасі, скільки сепарських мерів посадили? (Чи тільки бідна Неля Штепа за всіх віддувається?)

Подорожуючий 2017-07-15 / 21:05:34
Якраз про це хотів і сказати ..
Іштван опередив ...

István 2017-07-15 / 19:10:05
виїзд українців з країні в даний час більш інтенсивнішій у співвідношенн процентів, ніж угорців Закарпаття.

Олег 2017-07-15 / 10:13:03
Ще рік 10 і на Закарпатті взагалі не залишется Угорців,молодь виїжджає массово.Фінансуючи підприємців це не зупинять.

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 5
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини