Закарпатці демонструють зневіру щодо бажання владних інститутів боротися з корупцією

Громадяни вважають проблему корупції в повсякденному житті однією з найнагальніших для України (94,4%), а корумпованість органів влади як окремий випадок, на думку українців, практично не поступається їй за серйозністю (93,8%). Остання хвиля дослідження 2015 р. демонструє зростання корумпованості державного сектору за оцінкою населення, хоча цей висновок не має підтвердження на реальному досвіді.

Закарпатці демонструють зневіру щодо бажання владних інститутів боротися з корупцією

Цьому сприяє, зокрема, інформаційний супровід корупційних викриттів у ЗМІ.

Утім, у Закарпатській області частка жителів, які вказують на зростання рівня корупції, скоротилася. Якщо у 2011 році 46,7% опитаних відзначили збільшення корупції в регіоні, то у 2015 році її помічають 41,8% усіх респондентів. Водночас фактично не змінилась за чисельністю група, яка вважає, що рівень корупції знизився. Дещо більше (44,4% у 2015 році проти 33,5% у 2011 році) опитаних закарпатців вважають, що рівень корупції лишився незмінним.

У 2015 році з проявами корупціїз позиції учасника або спостерігача принаймні раз на рік стикалися 71,4% жителів Закарпатської області. Подібний досвід має 65,5% населення всієї країни.

Загалом українці вважають надто корумпованими 42,8% усіх основних галузей та інституцій. Лише у трьох сферах зафіксоване незначне скорочення корумпованості в сприйнятті громадян, а саме: надання медичних і комунальних послуг, соціальної допомоги для населення. Найбільш відчутним у сприйнятті населення стало посилення корупції в таких структурах, як прокуратура та митниця, хоча традиційно контактує з цими сферами не більше 3,5% населення. 

Найбільш корумпованими галузями жителі Закарпатської області вважають судову систему (83,8%), медицину (79,9%), працівників ВНЗ (76%), міліції (73,3%) та ДАІ (72,1%).

За результатами опитування громадської думки, практика вимагання хабара неістотно, а використання особистих зв’язків – помітно зросли за останній період і дещо перевищують загальнонаціональний рівень.Водночас жителі регіону стали рідше вдаватися до добровільного хабарництва. 

Так, 43,3% мешканців Закарпаття вважають, що корупція ніколи не може бути виправдана. А частка жителів області, яка не згодна виправдовувати корупцію, близька до рівня по Україні загалом (65,1% і 64,9%, відповідно). 

Закарпатці демонструють падіння довіри до всіх органів влади, окрім уряду та Верховної Ради, до яких рівень довіри не змінився. Попри загалом невисокий рівень довіри до інститутів влади, населення регіону, як і України в цілому, здебільшого продовжує розглядати вище керівництво держави як найбільш відповідальні за боротьбу з корупцією. Зокрема, 72,3% опитаних вважають боротьбу з корупцією обов’язком Президента. 

Водночас населення Закарпатської області демонструє зневіру щодо бажання всіх владних інститутів боротися з корупцією. Найбільше прагнення протидії корупції закарпатціпомічають з боку Президента – 14,2% та місцевої влади – 12,8%.

Дослідження зафіксувало певні зрушення в питаннях, пов’язаних із громадянською активністю.Серед жителів Закарпатського регіону зросла чисельність людей, які вважають себе відповідальними за боротьбу з корупцією, і наразі складає 31,1% опитаних. У середньому по країні такої думки дотримується 37,4% громадян. Утім, рівень готовності до боротьби з корупцією в Закарпатській області (53,2% опитаних) помітно вищий, аніж по країні в цілому (36,7% опитаних).

Усе ж практика подання скарги до органів влади або до правоохоронних органів у зв’язку з випадком корупції залишається малопоширеною серед мешканців усіх без виключення регіонів країни – лише 2% українців намагались захистити свої права перед чиновником. Таким чином, спостерігаємо певні зміни у свідомості громадян, які, однак, поки що не втілилися у їхній поведінці.

Валентин Волошин, благодійний фонд «Європейський дім»:

Серед закарпатців існує високий рівень толерування корупції. Це не є темою про яку соромно говорити. Чому так, цікаво було б дослідити. Якщо брати регіон, то напевне вплинули часті зміни держав, часті зміни влади «над головою», зрештою, відірваність закарпатця від влади. Все це призвело до того, що люди постійно шукають як простіше вирішувати питання, прагматично, у вузькому колі людей яким довіряють.

Дмитро Іванчулинець, Закарпатський окружний адміністративний суду:

Тема важлива і заперечувати дослідження важко. Закарпатський адміністративний окружний суд намагається через відкритість судових засідань демонструвати неупередженість судового процесу. Однак, відчуваємо що для формування позитивного іміджу не вистачає тісної взаємодії зі ЗМІ, адже останні можуть доносити інформацію про якісні зміни в судах України сьогодні. 

Іван Пайда, «ОСББ»:

Бути нестерпним до корупції. Цього ми повинні вчити дітей від садочків. Які є права у людини, що вона може -зі школи. Щоб знали права і готові були відстоювати їх. Я часто їду через кордон і в мене ніхто досі не просив хабаря. Я при цьому нічого не порушую. Іншими словами, якщо я чесний – то я не буду давати хабаря, і в мене його навряд чи попросять. Якщо в людини є знання як відстоювати права, йому навряд чи запропонують дати хабар.

Мирослава Лендьел, Ужгородський національний університет:

Дуже цікаве дослідження, вражають результати. Багато громадян розуміють що таке корупція, але в Закарпатській області високі показники тих хто готові звертати на неї увагу і несприяти корупції. Якщо згадати 90 роки, наприклад,практику давання хабарів працівникам ДАІ, то про неї не говорили ЗМІ, що це є корупція. Сьогодні всі публічно визнають що корупція - основна проблема України. І це добре. Більше того, зараз створюється мережа органів, які повинні боротися з корупцією. Приймаються відповідні нормативно правові акти. Справедливо, виховання повинно бути на рівні шкільного віку. Нам потрібно вчити цьому наших дітей, вчити бути нетерпимим до корупції. Адже людина навіть своєю поведінкою налаштовує чи буде зиск з неї. От ця поведінка,неприйнятності корупційної практики нам потрібна. 

Довідка

Дослідження «Стан корупції в Україні. Порівняльний аналіз загальнонаціональних досліджень: 2007, 2009, 2011 та 2015» проведене Київським міжнародним інститутом соціології в координації з Лейк Ресеч Партнерс та Каракоюн Стретеджіз в рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що фінансується Агентством США з Міжнародного Розвитку (USAID) та здійснюється Pact, Inc. в Україні. Масштабне загальнонаціональне дослідження громадської думки про стан корупції в Україні було проведене протягом липня – жовтня 2015 року. Вибірка є репрезентативною для дорослого населення (віком 18 років і старшим) України в цілому, а також для кожної області України. Дослідження проводились за випадковою багатоступінчастою вибіркою з квотним відбором на останньому етапі.

 

ГО ОПОРА

26 лютого 2016р.

Теги: корупція, хабарництво, боротьба

Коментарі

Святослав 2016-02-26 / 15:33:17
Титанична робота проведена, висновки колосальни, спасиби Вам, треба втилювати в життя!

Янко 2016-02-26 / 14:30:00
Прокурор Закарпаття особисто координує боротьбу з корупцією і контрабандою

НОВИНИ: Соціо

11:03
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 4
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини