В інформаційному просторі поширили чергову провокацію, зорієнтовану на угорців Закарпаття

Після нещодавнього пробного торпедування теми створення окремого угорського округу, на Закарпатті зроблено чергову спробу розхитати основи угорсько-українського добросусідства в регіоні. На ряді специфічних угорськомовних спільнот у соціальній мережі Фейсбук і з’явилася провокативна заява, що також має на меті порушити баланс інтересів і гармонію співіснування, що склалися в краї.

В інформаційному просторі поширили чергову провокацію, зорієнтовану на угорців Закарпаття

Заяву написано угорською мовою, а тому сумніватися в тому, на кого вона розрахована, не доводиться. Підписаний від імені «закарпатських угорських патріотів», матеріал розпочинається з недвозначного заголовку – «Хай закінчаться репресії закарпатських угорців!», який визначає всю подальшу суть публікації. Тих, хто засумнівався в тому, чи правильно він розуміє посил, що його від початку намагалися вкласти у вуха і голови закарпатських угорців автори послання, остаточно зорієнтовує перше речення тексту, яке безапеляційно стверджує, що «Український уряд робить все можливе для знищення угорської меншини». Для тих, хто мислить критично, після цього стає очевидним, що «наступні факти», що на них вибудовують фабулу цієї епістолярії її автори, не мають на меті об’єктивність, а грубо і безцеремонно поціляють в одну із найвразливіших ділянок світосприйняття угорців Закарпаття – національні почуття.

«Ми і вони», «дискриміновані угорці і українці-націоналісти», «чужа, ворожа Україна і рідна, материнська Угорщина» – ця поняттєва біполярність, вибудувана на примітивному антагонізмі, пронизує текст від початку до кінця, не залишаючи місця для конструктиву, здатності чути і розуміти, а значить – шукати точки дотику.

Розпочинаючи з того, що «на референдумі у 1991 році на Закарпатті проголосували за створення угорського автономного округу», який, однак, «ніколи не було створено» (тоді як, що суттєво,  «Крим став автономною Республікою»), автори тексту послідовно підводять до результатів місцевих виборів  2015 року, на яких завдяки «об'єднанню зусиль ТУКЗ та ДСУУ, угорці отримали дуже хороші результати». Саме вони дали  можливість «12 грудня на засіданні Товариства прикордонних самоврядувань Закарпаття» говорити «про можливість створення району з більшістю угорського населення в рамках проведення адміністративної реформи». Однак «вже наступного дня, за вказівкою місцевого та центрального керівництва, в українських ЗМІ оприлюднені статті, які критикують цю ідею. Окрім цього, до сьогоднішнього дня не створено угорський освітній район, питання якого на порядку денному з початку 2000-х років».

«В Україні важка економічна ситуація, високі ціни, низькі зарплати. Закарпатські угорці виживають тільки завдяки допомозі Угорщини. Тільки у 2015 році угорський уряд та кілька самоврядувань надали допомогу у сумі понад 100 мільйонів форинтів», провадять далі автори заяви.

«Нам забороняють навчати наших дітей рідною мовою. Наші діти не мають права в Україні навіть складати ЗНО на угорській!» – стверджуть вони. І далі «логічно» просять «угорський уряд сприяти у відкритті чим більшої кількості навчальних закладів, починаючи від дитсадків і кінчаючи вузами, де навчання велося б на мові наших предків».

«Закарпатських угорців мобілізують на військову службу до зони військових дій, хоча ця війна почалась через політику українських націоналістів. Крім того, націоналісти намагаються розхитати ситуацію і на Закарпатті. Прикладом цього є минулорічні події в м. Мукачево. Ми не бажаємо бути жертовними вівцями і тому створюємо Громадські варти для охорони наших сімей та домівок!», – конкретизують свої наміри заявники.

І «від імені всіх закарпатських угорських організацій» звертаються «до Президента та Прем'єр-міністра Угорщини, угорських парламентських партій, щоб вони зробили все можливе для відновлення автономії Закарпаття та приєднання майбутнього угорського району до Угорщини».

«Якщо вони не зроблять конкретні кроки, будемо вимушені перейти до більш радикальних дій», – попереджають анонімні «закарпатські угорські патріоти». І завершують свій текст гаслом, що недвозначно засвідчує їх бачення приналежності територій України, заселених етнічними угорцями – «Хай живе Велика Угорщина!».

У цьому контексті можна було б зайнятися безперспективними спробами ідентифікації авторів цієї заяви. Але насправді не має жодного значення, належать вони до російських або угорських спецслужб, керованих Кремлем ультра-націоналістів з угорського "Jobbik"-а  чи є приватною ініціативою якогось націонал-радикала, що сховався за щойно створеним профілем «Роберт Славич». В останнє, втім, не віриться взагалі – надто вже акцентовано і  фахово вибудувано цю текстову провокацію і надто послідовно вона тиражувалася в інформаційному просторі.

Насправді ж принциповим і суттєвим у цьому контексті є інше.  Перша публікація звернення з’явилася на одному з закарпатських ресурсів і була ширше розтиражована у вже згаданих спільнотах у Фейсбуку ще 6 лютого. При чому, більшість спільнот, де його було поширено, мають чималу кількість підписників, що вимірюється тисячами. Серед яких десятки, якщо не сотні, закарпатських угорців. А отже, залишитися непоміченою в угорському середовищі Закарпаття воно не могло. Однак попри все ця очевидна провокація не отримала належної публічної оцінки з боку як політичних провідників закарпатських угорців, їх представників у верхівці обласної влади, так і в консульських установах Угорщини на Закарпатті. Не затаврували її саме як провокацію і ЗМІ, що представляють інтереси угорської спільноти на Закарпатті.

Не кваліфікували, не заперечили – значить погодилися? А отже, небезпечна  мова українсько-угорської ворожнечі, риторика протиставлення, судячи з усього, влаштовує деяких закарпатських угорських політиків, що за підтримки держави Угорщина тихо, але послідовно працюють на ментальний відкол угорської громади Закарпаття від українського контексту. Не віддаючи собі повноцінного звіту в тому, що з такої іскри, якщо її вчасно не загасити, може розгорітися полум’я великої біди. Яку вже маємо можливість спостерігати на Донбасі з безпечної відстані свого західного розташування.

Наразі безпечної...

11 лютого 2016р.

Теги: угорці, провокація, ворожнеча

Коментарі

Місцянин. 2016-02-11 / 15:16:52
Це чистої води провокація сепаратистів,які поволі розхитують обстановку в нас на Закарпатті.В першу чергу це підпільно діюча організація Йоббік,яку СБУ яко-би заборонив але всі її прихильники і члени,не понесли ніякого покарання,більше того надалі продовжують активну працю проти цілосності України,далі немаловажну роль в сепаратиських настроях граж Розгулов,своїми призовними сепаратисько-комуністичними статтями до віокремлення
Закарпаття від України.Але саме більше дивує те що ні влада ні спеціально відведені органи на цей сепаратизм не реагуть,тобто ми повторюємо історію Криму і Донбасу,ми самі своїм бездіянням,підходим до провалля сепаратистів,комуняків і всілякого роду нечисті для якої війна як мати рідна,шлях до наживи, а наші людські життя їх зовсім не цікавлять.

Степан Крук 2016-02-11 / 08:49:54
Провокація вищого гатунку! Зрозуміло, що це є "гібридне творіння" в найгірших кримлівських традиціях. Інша справа: чи потрібна ця конфронтація самим закарпатським угорцям? Гадаю, що ні! Тут вбачається широке поле для діяльності СБУ. З іншого боку, реформи та децентралізація вирішують всі проблеми закарпатських угорців та повністю задовільняють їх потреби. Той, хто сіє міжнаціональну неприязнь пожне великі проблеми!

НОВИНИ: Політика

04:38
Угорщина вимагає від Києва відкласти реалізацію закону про освіту до 2023 року
04:14
Клімкін про зустріч з Сійярто: він "навіть не торкався" питання місії ОБСЄ на Закарпатті
03:58
/ 4
Глава МЗС Угорщини вже проти відновлення Україною військової частини в українському Берегові
03:35
/ 17
У Будапешті кваліфікували провокацію з розбитим склом "угорських" авто в Берегові як "антиугорський прояв"
21:54
/ 1
Закарпаття відвідав префект Марамуреша Васіле Молдован
15:43
/ 3
Клімкін: Угорщина впритул наблизилася до червоної лінії
15:15
/ 2
Клімкін попросив у силовиків уваги для Закарпаття
10:51
/ 11
Мін'юст позивається до Закарпатської ОДА через призначення заступником Москаля нелюстрованого Мікуліна
17:55
/ 28
Закарпатського нардепа Пацкана обрано головою Рахункової палати України
04:30
/ 1
Кремль призначив екс-радника Януковича "відповідальним" за розхитування ситуації на Закарпатті Угорщиною - ІС
17:15
/ 22
На Закарпатті націоналісти "Свободи" та "Карпатської Січі" відмежувалися від можливих провокацій щодо угорців
16:34
/ 7
Угорський виклик: несиметрична відповідь України
12:43
/ 7
Через можливі провокації на Закарпатті поліція переходить на посилений режим, а угорцям не радять відвідувати область 16-18 березня
16:24
/ 2
Москаль поскаржився на, начебто, відсутність голосів в облраді на децентралізацію і блокує її в суді
22:41
/ 1
Віце-прем'єр Розенко: Підстав для введення місії ОБСЄ на Закарпатті немає
17:35
/ 1
В ОБСЄ заявили, що ситуація на Закарпатті спокійна
07:59
/ 13
Два будинки під новий офіс угорського товариства в Ужгороді були придбані в 2017-му, ще до підпалу та вибуху (ДОКУМЕНТИ)
18:59
/ 5
В ОБСЄ заявили, що немає окремої місії на Закарпатті, вони моніторять ситуацію з Івано-Франківська
17:57
/ 13
Сійярто повідомив про відкриття постійної місії ОБСЄ на Закарпатті, влада області не в курсі
18:04
/ 11
Зброя, котру віз через КПВВ Рубан, могла бути призначена для дестабілізації Закарпаття – Казанський
04:48
/ 18
Новий офіс в KMKSZ в Ужгороді появився ще до вибуху в дотеперішньому
18:57
/ 9
"Іх там нєт" по-польськи: як Польща Карпатську Україну дестабілізувала
17:46
/ 8
Очільник МЗС Угорщини Сійярто вже каже про місію ОБСЄ на Закарпатті як про доконаний факт
16:50
/ 9
Україна у час війни та Закарпаття як полігон для ворожих спецслужб
06:28
/ 15
Закарпатські нардепи звернулися до Порошенка та Гройсмана через проблеми з децентралізацією на Закарпатті
» Всі новини