Росіяни стали краще ставитися до Заходу, а їх терпіння вистачить на рік-півтора

У росіян поліпшується ставлення до США і ЄС, при цьому сприйняття України не змінюється.

Про це свідчать результати опитування, проведеного Левада-центром.

Так, продовжує знижуватися негативне сприйняття росіянами США (65% у січні 2016 проти 81% в січні 2015), зберігаючи при цьому високі "посткримські" показники негативізму.

До Євросоюзу росіяни також стали краще ставитися. Згідно з опитуванням, в січні 2015 року до ЄС негативно ставився 71% росіян, а в січні цього року таких стало менше - 58%.

При цьому ставлення до України фактично не змінюється. За рік сприйняття росіянами України покращилося всього на 5% - з 64% тих, хто ставилися до України погано в січні 2015 року до 59% в січні цього року.

Терпіння росіян в кризу вистачить ще на рік-півтора, після цього є ризик початку масових протестів.

Про це заявила професор Вищої школи економіки Наталія Тихонова на конференції Левада-центру в четвер.

Найбільше економічна криза зачепила дві категорії росіян, підкреслила Тихонова: це найбільш освічене і благополучне населення Москви та Петербурга, а також жителі малих сіл і селищ.

За її словами, вплив кризи на дві категорії був різним. У Москві та Петербурзі 28% населення підробляють на додатковій роботі, але для багатьох така можливість зникла. Це змусило людей відмовитися від закордонних поїздок, хорошого харчування і так далі.

Середній клас як і раніше вважає, що може собі дозволити, але вже не демонструє ні кар'єрних досягнень, ні придбання нерухомості, зазначається в доповіді.

У селах, за даними Тихонової, люди страждають від масових звільнень, невиплат зарплат, експлуатації праці з боку роботодавців; частка безробітних за 2015 рік у селах зросла вдвічі. В середньому тривалість робочого тижня за рік у сільській місцевості збільшилась на чотири години, але це не принесло додаткового доходу.

Люди збільшують робоче навантаження під страхом звільнення і, на відміну від жителів великих міст, їм нікуди подітися, зазначає професор.

Благополучне населення, доходи якого становлять не менше двох прожиткових мінімумів, становить лише 25% по країні. Серед бідних росіян 12% дуже різко скотилися в крайню бідність, тобто позбулися роботи і соціального статусу.

На думку Тихонова, росіяни поки не демонструють різкий протест по відношенню до влади, оскільки вважають, що нинішня економічна ситуація залежить від зовнішніх факторів, а влада "завжди погана".

По-друге, високий рівень життя і активна участь у суспільних процесах не входять в основні ціннісні орієнтири більшості росіян, зазначила автор дослідження.

Приблизно для 40% росіян головним у житті є хороші друзі, щаслива родина, наявність окремої квартири і можливість "чесно прожити своє життя". Такі життєві цілі, як можливість "стати багатою людиною" і "впливати на те, що відбувається в суспільстві", ставлять перед собою відповідно тільки 2% і 5% опитаних.

Росіяни вважають, що "ще можна потерпіти", поки криза змушує їх "обмежитися" в споживанні, але не змінює їхнього життєвого укладу.

Але через рік-півтора може значно впасти рейтинг довіри до влади, а латентне невдоволення росіян своїм становищем зросте, що може призвести до хвилі протестних дій, вважає Тихонова.

Коли у населення зміцнюється відчуття, що так жити не можна, навіть незначний, на перший погляд привід може призвести до бурхливої реакції, додала вона. Якщо зараз протести носять епізодичний характер, то через рік вони можуть піти хвилею.

Ситуація ускладнюється тим, що з 2011 року російське суспільство перебуває у фазі біфуркації, коли неможливо прогнозувати, як будуть розвиватися події, говорить Тихонова.

"Хто міг очікувати Криму, України, Сирії, відмови від індексації пенсій пенсіонерам?" – нагадала вона.

На думку автора доповіді, в такій ситуації важко передбачити, які влада буде приймати рішення далі в кризовій ситуації. Непопулярні кроки можуть накластися на важкий психологічний стан.

Оскільки зараз йде підготовка виборів до Держдуми, потім — виборів президента в 2018 році, влада буде всіляко намагатися гасити протестні настрої, прогнозує автор дослідження.

Опитування проведено 22 – 25 січня 2016 року за репрезентативною всеросійською вибіркою міського і сільського населення серед 1600/800 осіб віком 18 років і старше в 137 населених пунктах 48 регіонів країни.

Дослідження проводиться вдома у респондента методом особистого інтерв'ю. Розподіл відповідей наводиться у відсотках від загального числа опитаних разом з даними попередніх опитувань. Статистична похибка даних цих досліджень не перевищує 3,4%/4,1%.

04 лютого 2016р.

Теги: Росія, опитування

НОВИНИ: Різне

15:18
/ 1
Косметичний ремонт у помешканні - як підготуватися, щоб все пройшло як і годиться
14:40
Поляки розблокували всі пункти пропуску на кордоні з Україною – ДПСУ
13:08
Чи потрібен вугільний фільтр для води
20:07
Якими бувають стаканчики
16:56
Як доглядати за біговими кросівками: поради та трюки
16:30
Як купити вуличний ліхтар: особливості вибору якісного приладу
16:56
Як готувати спаржу правильно: кілька хороших порад
01:16
Європарламент вважає, що угорщина "не зможе надійно виконувати" свою роль на чолі Ради ЄС
22:23
Як доглядати за алюмінієвою велосипедною рамою?
21:28
Європарламент закликав не вважати "перевибори" путіна легітимними і висловив жаль з приводу вітання орбана
18:09
5 ключових факторів, які варто врахувати при виборі кондиціонера для дому
16:55
Як дізнатись реальну вартість власної нерухомості в Україні
16:39
Роль вітаміну C у зміцненні імунної системи вагітних жінок
10:57
Тример зуботехнічний - секрет досконалого протезування
10:44
Сенат США проголосував за виділення допомоги Україні
13:34
Підкремлівські "мантри": сійярто пообіцяв блокувати гроші на зброю Україні через "полювання" на угорські компанії
12:29
Підкремлівські "мантри": сійярто каже, що ЄС "готується до світової війни" поставками зброї в Україну
11:47
Чому так важливо підтримувати чистоту в офісному приміщенні?
14:39
Що таке PPC (Pay per Click)
21:28
ДЦВ — додатковий захист для автовласників: чи варте воно того?
14:38
Як правильно вибрати упаковку для різних видів квітів - троянди, лілії, тюльпани
13:47
Переваги та особливості сучасних воріт
00:13
Яким має бути універсальний похідний ніж пішого мисливця та туриста?
23:49
Палата представників підтримала конфіскацію заморожених активів рф для України
21:58
У Конгресі США підтримали допомогу Україні
» Всі новини