Модингування, або Комп'ютерні скульптури — новітнє мистецтво

Як пригадаємо, скільки часу доводиться працювати за комп’ютером, то мурашки біжать по шкірі, а дивитися на сірий, депресивно нудний персональний комп'ютер, що стоїть у кімнаті, деколи просто болісно. Вже не кажучи про подальшу роботу з ним. «Як же зробити так, щоб комп'ютер стимулював та підносив настрій, давав силу і натхнення для роботи? Треба щось спробувати змінити в ньому й починати це вже тепер!»

Напевно, подібні думки переслідували першу людину, що зародила новітнє мистецтво модингування. Цей чоловік і створив передумови для праці над персональним комп'ютером з одночасним наміром і спрямуванням своїх зусиль, щоб змінити його з усіх можливих точок зору в естетично ліпший бік.

Отже, модингування — це вдосконалення комп'ютера та всіх можливих його запчастин шляхом внесення новітньої техніки для поліпшення «розумових» можливостей комп'ютера чи візуального декоративного збагачення його зовнішності. Слово «модинг» походить від англійського «modify» (модифікувати, змінювати). Взагалі-то модингування можна вважати мистецтвом, а з'явилося воно не так вже й давно. Це, певна річ, пояснюється залежністю цього мистецтва від розвитку комп'ютерної техніки, яка, більш-менш надійно зафіксувавшись у житті, дала можливість для модингування дизайнерським шляхом.

Особливістю модингування є те, що воно доступне кожній звичайній людині, яка любить комп'ютери не лише на професійному, але й на любительському рівні в звичайних домашніх умовах. Поява й розвиток дизайнерського образотворчо-фігурного модингування пояснюється великою кількістю гравців у комп'ютерні ігри та іншого роду комп'ютеро-любителів, що просто закохані в зелені мікросхеми та гудіння вентиляторів системного блоку.

Піднявшись достатньо високо, дане мистецтво було помічене й оцінене. Були проведені численні конкурси на найгарніший комп'ютер та оригінальні задуми його видозміни по всьому світі. На сьогодні існують навіть фірми, що вдосконалююють та модифікують ваш комп'ютер, поки він сповна не втішить вас своїм зовнішнім виглядом. Ось так і вигулькнув на широку сцену наш модинг — новітнє мистецтво.

А все-таки, як конкретно виглядає замодингований комп'ютер, та які ідеї можна втілювати? На це питання можна відповісти, навівши за приклад роботи учасників конкурсу «Дизайн ПК в інтер'єрі сучасного цифрового дому».

Це — найпопулярніший конкурс з модингування в СНД. Проводиться він у Києві, зазвичай у Палаці спорту, де модери з країн Співдружності можуть представити свої роботи, а найкращі з них відзначаються призами — потужними запчастинами для комп'ютерів фірм «Інтел» та «Самсунг». Організатори кажуть, що роботи з кожним роком все більш якісні, а особливо багатим на оригінальність був конкурс 2005-го року. Відбувся він 16-18 грудня. Тут можна було побачити чудові роботи модерів з України та Росії. В десятку найкращих увійшли Арсеній Герасименко (Кременчук), Оксана Лисенко (Киш), Олександр Бушков (Харків), Артем Железняк (Луцьк), Денис Ільян (Санкт-Петербург), Павло Рафалович (Алупка), Артем Новіков (Харків), Олександр Колєсніков (Москва) та перший призер Валерій Жук з Первомайська. Призерів відібрали за ідеї втілення форми та техніку виконання, бо, наприклад, якщо ідея оригінальна, а втілена грубо та недбало, то останнє зменшувало шанси перемогти.

Перших чотирьох лідерів можна описати. Четверте місце отримав комп'ютер, умонтований у барабан пральної машини. Таким чином барабан замінив звичний корпус. Також у ньому була застосована неонова підсвітка та акрилова бокова частина. У барабані були прорізані отвори для CD-ROM а. Третє місце посів проект у японському стилі з живим мініатюрним деревцем у стилі «бонсай» згори. Також він приваблював умонтованими лампами з приємним світлом, що робили системний блок комп'ютера справжнім декоративним джерелом світла, оздобленим шторками, які вносили елемент домашнього затишку. Другим місцем відзначили ідею зміни корпуса на більш надійний. Це була така собі металева скриня, що зачинялася й затягувалася двома пасками. Вона була поставлена на гарні сталеві ніжки, оздоблені візерунками. Цей блок був названий «Age Reincarnation» за властивість скрині довго зберігати свій вміст. Також використовувалася блакитна неонова підсвітка, всі електричні шнури були «одягнені» в тканину.

Перше місце дістав «Вергілій». Щоб уявити цю роботу, треба намалювати в уяві корпус системного блока, але не простий, а виготовлений з дерева у стилі «ретро» та сюрреалізму з елементами hi-tech.

Такий витвір мистецтва виготовлявся Валерієм Жуком півтора місяці.

Виглядає він дуже старовинно, а на комп'ютер зовсім... не схожий.

ЯК ВИКОНАТИ МОДИНГ НА СВОЄМУ КОМП'ЮТЕРІ

Для обробки звичайних корпусів найпопулярнішим інструментом є флекс та дрель з насадкою, а якщо захочеш аж надто чітких декоративних малюнків і вирізів, то звертайся до спеціалізованих фірм, які зроблять їх лазерним шляхом.

— Тож зробивши вирізи на боковинах, — радить молодий майстер-старшокласник з Ужгорода Максим Матвієнко, — прикрутіть натомість прозору акрилову стінку чи пластмасову, а середину блока оздобте кольоровими неоновими лампами, які будуть світити вам на радість та втіху.

Ці ж лампи можна встановити у клавіатуру, після чого вона світи-теметься, як нічне небо.

Я знайомий з ужгородським модером Матвієнком давно. А в цій справі він має дворічний стаж. Комп'ютер Максима з боків прозорий та вкритий символами східних бойових мистецтв, а темряву розріджує при включенні червоними, синіми й жовтими ламповими вогнями.

Нині хлопець займається втіленням вельми оригінальної ідеї обробки звичайної клавіатури, яка в традиційному вигляді Максимові набридла, як гірка редька. Тепер він спрямував на її видозміну весь свій мистецький хист. У майбутньому Матвієнко планує відкрити фірму з дизайнерського моделювання комп'ютерних деталей.

Що ж, будемо сподіватися на перемоги ужгородця на популярних конкурсах. Вони, віриться, не за горами.

Назар Зубач
29 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
» Всі новини