На Закарпатті безплідна кожна п’ята родина. Медицина здатна допомогти в 90% випадків

Більше 20% родин у світі не мають дітей, в Україні – так само. В 40% випадків причина проблеми – стан здоров’я жінки, стільки ж відсотків припадає на чоловіче безпліддя, причому останнє щороку збільшується. Решта випадків включають як жіночий, так і чоловічий фактори, а також інші, рідкісні, форми безпліддя. Причому мало хто знає, що в переважній більшості випадків сучасна медицина здатна допомогти. Про все це – розмова з доктором медичних наук, професором кафедри акушерства та гінекології УжНУ Іваном Хащею.

На Закарпатті безплідна кожна п’ята родина. Медицина здатна допомогти в 90% випадків

Підставою для візиту до лікаря є єдиний для всіх родин показник – відсутність вагітності при регулярному статевому житті без використання контрацептивних засобів протягом принаймні одного року. «Я би не радив шукати винних і з’ясовувати, хто крайній, це ж не вихід із ситуації, – розповідає Іван Іванович. –  Безпліддя – це проблема сімейної пари, тому на перший прийом до лікаря треба йти обом – і дружині, й чоловікові. Тим більше, що сучасна медицина здатна допомогти в 90% випадків. Звісно, кожен із них – індивідуальний, тож тривалість і вартість лікування можуть виявитися якими завгодно».

На жаль, значна кількість чоловіків і досі зберігає позицію «невтручання», мовби безпліддя – це виключно жіноча проблема. Саме в таких випадках чоловік заспокоює себе тим, що не маючи явних проблем із потенцією, він не може бути причиною відсутності дітей. Насправді, це зовсім не так. Нерідко досить слабка потенція поєднується з чудовою фертильністю сперми і навпаки. Сюди ж можна додати й інші порушення діяльності репродуктивної системи чоловіка через, приміром, простатит, різні інфекції, генетичні порушення тощо.

У списку причин жіночого безпліддя – ановуляція, порушення прохідності маткових труб, ендометріоз, міома матки, аномалії розвитку та анатомічні дефекти статевих органів, хромосомні аномалії, полікістоз яєчників, передчасне «виснаження» яєчників тощо.

Буває, розповідає лікар, важко встановити істинну причину безпліддя в подружньої пари, тоді мова йде про безпліддя нез’ясованого походження. Звісно, до списку негативних чинників можна віднести вік бажаючих стати батьками, їхній спосіб життя. Не останню роль відіграють і психогенні причини – приміром, важко зосередитися на бажанні мати дитину, коли з голови не виходить думка про непогашений кредит.

Лікарі переконують: безпліддя можна лікувати, і часто – успішно. За словами Івана Хащі, неможливо допомогти тільки 10% пацієнтів – через тяжкі аномалії розвитку статевої системи та генетичні розлади.

Безпліддя – не остаточний вирок

У сучасній медицині є досить багато способів вирішення проб¬леми. Основним вважається екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ), поширеним методом лікування безпліддя є й ІКСІ або більш інноваційний ІМСІ, що означає безпосереднє введення сперматозоїда в яйцеклітину. Є ще й програма сурогатного материнства для жінок з уродженою або набутою відсутністю матки. Але в будь-якому випадку перш, ніж зважуватися на той чи інший метод лікування безпліддя, треба остаточно визначити його причину. «Більшість із вищенаведених програм нині широко використовують в Україні, – говорить Іван Іванович. – Принаймі 70% пацієнтам можемо допомогти в наших умовах, іншим – рекомендуємо провідні клініки України або зарубіжжя».

Аби вирішити проблему, для початку, як було сказано вище, необхідне спільне обстеження. Для жінки – це обов’язкова оцінка стану її яєчників, матки та маткових труб, різні гормональні дослідження, аналізи на сечостатеві інфекції та венеричні захворювання. У чоловіків основну роль грає спермограма.

Допомога – і в Ужгороді

«Причому, якщо нашим жінкам досі доводилося їздити в сусідні обласні центри, в Київ чи за кордон, то зараз провести всі необхідні обстеження, усунути певні проблеми можна вже й в Ужгороді, – підкреслює Іван Іванович. – Так, до прикладу, на базі ужгородської клініки «Асклепій» сьогодні за допомогою новітнього обладнання є можливість провести лапароскопію. Для чого? Фактично, лапароскопія – це операція, під час якої в черевну порожнину пацієнтки вводять інструмент, оснащений оптикою. Завдяки цьому безпосередньо можна побачити всі внутрішні статеві органи жінки й отримати вичерпну інформацію про їхній стан. У випадках діагностичної лапароскопії, коли єдиною її метою є встановлення причини та характеру безпліддя, достатньо одного маленького розрізу (5-7 мм). У тих випадках, коли крім діагностичних цілей ставиться завдання хірургічного втручання на трубах або яєчниках, робиться один-два додаткових розрізи по 5-7 мм – проблема вирішується, і жінка може завагітніти. Що важливо, такі втручання є малотравматичними, їх називають «операцією одного дня» – у переважній більшості випадків за кілька годин після проведення втручання жінка встає й іде додому. Також закарпатські медики освоїли  гістероскопію – процедуру, яка також дозволяє лікарю оглянути порожнину матки (тонка трубка, що вставляється в шийку матки) і також за необхідності провести оперативне втручання».

Тож безпліддя вилікувати можна, і тепер для цього не потрібно їздити «в світи» й шукати там допомоги. Вирішують подібні проблеми часто і в рідному Закарпатті, а дома, як кажуть, і стіни допомагають…

Людмила Орос, Роман Шляхта, "Закарпатська правда"

22 червня 2014р.

Теги: безпліддя

НОВИНИ: Світське життя

20:09
/ 7
Стоянка первісних людей в закарпатському Королеві виявилася найстарішим людським поселенням Європи – 1,4 млн років
00:03
Мукачівець Сергій Кузьма здав 24,4 літри крові протягом 20 років
11:05
Вина Срібної Землі. Як на Закарпатті малі винороби просувають свій продукт
18:21
/ 2
Родина з Нижньої Апші зробила вирощування тюльпанів сімейним бізнесом
19:27
Через COVID та війну равликовий бізнес на Закарпатті вимирає
10:20
"Винна мануфактура Штифко": винороб з освітою фізика відроджує виноградарські традиції на Закарпатті
17:31
Залізничник з Мукачева виготовляє металеві мініскульптури на підтримку ЗСУ
15:06
"Вина Срібної Землі": як на Закарпатті відроджують виноробську славу
15:02
/ 1
Кореєць Сонгджін, який 10 років жив в Ужгороді, переклав "Червону руту" на рідну мову
10:52
/ 7
Ужгородець відтворив старовинний струнний інструмент із фрески Горянської ротонди
10:18
Ужгородка виростила двометрові чорнобривці і потрапила до Книги рекордів
22:42
106-річний ужгородець Микола Деревляник сам готує, прибирає та пере одяг руками
20:46
На Закарпатті ветеранів війни та членів їх сімей професійно адаптують за кошти держави
10:17
Медик з Мукачева Валентин Вракін рятує поранених на передовій
14:11
На Закарпатті почали готувати собак-терапевтів для психологічної підтримки ветеранів
17:44
В Ужгороді волонтерки готують їжу для поранених військових, які лікуються в медзакладах
11:32
/ 2
На Рахівщині виготовляють морозиво із пива та сидру та варять варення із гострого перцю
10:57
У нацпраку "Синевир" на Закарпатті встановили фотозону з "портретом" хранительки лісу – Мавки
10:55
В Ужгороді виготовляють натуральну косметику із квітів і трав
11:34
Школяр із Донеччини вигуляв в Ужгороді службового собаку Нацгвардії й отримав у винагороду шкільне приладдя
11:27
Волонтери в Ясінях на Рахівщині шиють маскувальні сітки для бійців на передовій
17:52
Спортсмен із Мукачева Богдан Черепаня став чемпіоном України з бойового самбо
19:00
Дитячі табори відпочинку, квест-екскурсії, туристичні походи: активно й насичено проводять літо на Закарпатті "Щасливі діти"
15:11
/ 2
На Закарпатті врятували лелеку з поламаним крилом
10:39
Вихідець із Лисичанська заснував в Ужгороді першу роликову школу
» Всі новини