“Громада у Румунії – жива, зберігає культуру, мову, гуртується”, – Михайло Ратушний (ВІДЕО)

У час, коли громадян України намагаються поділити політичними, мовними чи культурними питаннями, українці закордону залишаються єдиними і бережуть свою мову та традиції.

“Громада у Румунії – жива, зберігає культуру, мову, гуртується”, – Михайло Ратушний (ВІДЕО)

Яскравий приклад цьому – українці Румунії. Про це – у сюжеті кореспондента телекомпанії TV-4.

- Мій батько помер, мама мала дві дівчинки, 1 і 5 років. Мого тата нема. Моя сестра померла, коли їй було 5 років, – каже пані Вероніка – румунка з українським корінням. Живе серед природи. Української майже не знає.

Таких, як батьки пані Вероніки у Румунії – чимало. Найдавнішим і найчисельнішим українським населенням там є не діаспора, а автохтонні українці повітів Марамуреш і Сучава, які проживають на цих територіях століттями, кажуть історики. Доказом цього є церкви, які в тих місцях діяли ще в XIV столітті, а також – українські назви сіл.

- Ще одна група українців у Тульчі, у гирлі Дунаю. Туди переселилися козаки, коли була Бесарабія. Турки їм дозволили, бо то було вільне місце, – розповідає голова Союзу українців Румунії Степан Бучута. – До 1921 року там був курінь у Дунавцях. І наймолодші українці в західній частині Румунії, які переселилися з Закарпаття в 1905-1907 роках.

На Мараморщині, яку ще називають Мараморощина, Мармарощина і Марамуреш, проживають 60% українців Румунії. Навіть наймолодші їхні групи відсвяткували 100-річчя свого проживання на цих землях. За цей час одне село розросталося в кілька. І тепер у них – практично самі українці.

Українці добре бережуть власні традиції. Навіть краще, ніж румуни румунські, жартують там. На свята, а їх місцеві влаштовують часто, одягають національні костюми, аби і молодь не забувала. За це їх і шанують. Українці – третя за чисельність нацменшина після угорців і ромів та є серед 19 нацменшин, які мають представників у румунському парламенті.

- Ми маємо право мати депутатів у парламенті. У багатьох державах не існує цього. І хоча в європейських державах не існує, але в нас, у Румунії ми маємо представника в парламенті. А головне нас фінансує уряд Румунії. Через державний секретаріат уряду фінансують наші організації меншин, не тільки Союз українців, а й інші 18 нацменшин, які є в Румунії, – каже Степан Бучута.

Завдяки цьому фінансуванню Союз українців Румунії має можливість утримувати офіси, купувати костюми для національного ансамблю і навіть авто для артистів. Кажуть, дуже хочуть жити без кордонів з Україною, щоб і самим частіше сюди їздити, і до себе українські колективи запрошувати. Відкриті кордони та мости через Тису – то вже клопіт чиновників. Над цим активно працюють обидві сторони, каже губернатор Мараморщини.

До речі, проблемами і потребами українців Румунії активно цікавиться і Українська Всесвітня Координаційна Рада. Останній візит голову УВКР Михайла Ратушного тішить.

- Ситуація хороша. Громада є, жива, зберігає свою культуру, духовність, освіту, мову, гуртується. Це ми відвідали тільки одну територію, яка  дуже близько до Франківщини, Закарпаття, Хуста, Тячева. А є ще українців доволі багато, які живуть у районі Сучави. Ми знаємо, що є невелика громада в самому Бухаресті. Багато українських студентів навчаються в Бухарестському університеті за обміном, – каже голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Михайло Ратушний.

От тільки етнічні та культурні кордони між країнами не завжди співпадають із сучасними державними. І по обидва боки Тиси часом трапляються однакові назви села, ніби й одного, тільки одна частина належить Румунії, інша – Україні.

 

13 квітня 2014р.

Теги: Мараморош, Румунія

Коментарі

DR:Tivodar. Lakatos 2014-04-24 / 12:09:29
Jak urozenec Solotvina kozen rik jem vady eden raz u Sighei tai sluhaju nasu V.Boskovsku movu epen tak movljat jak moi stari
rodicsi is V.Bocskova.
Jak bulo bi faino jak u Malomu Tjacsovi dorobulu bu polovunu mosta. Moz vidkrutu zbir pidpusiv, urozenci Maramures pivnicsnoi
Europi tilku za, Ja to vam harantuju

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини