Можливість зачепитися за Угорщину молоді закарпатці вбачають у вступові до тамтешніх вузів

На українсько-угорському кордоні мої шляхи часто перетинаються з юнаками та дівчатами, які студіюють в Угорщині. У кожного є своя мрія, але найчастіше - це бажання отримати угорський диплом, знайти собі там роботу, а потім переїхати на постійне місце проживання. Можливість зачепитися будь-якою ціною за Угорщину стимулює студента до кращих результатів у навчанні.

Про педагогічний інститут в Ніредьгазі знають багато закарпатців. Це недалеко, всього близько півтори години їзди потягом чи автомобілем. З Ніредьгазького залізничного вокзалу добиратися теж треба на «вісімці», ну зовсім як в Ужгороді. Зразу згадався переповнений студентами та викладачами автобус. Тут те ж саме, різниця лиш в тім, що викладачів в автобусі майже не зустрінеш, бо вони добираються на роботу переважно на власному авто.

У студентському містечку все дбайливо доглянуто. Видно руку справжнього господаря. Зупиняюся біля дивовижної форми фонтану, з глибини якого лунає тиха музика. Стара будівля гармонійно поєднується з сучасно спроектованим новим корпусом, в якому розташовані бібліотека, комп'ютерний зал, великий конференц-зал та інші канцелярії. Поряд з навчальною частиною - гуртожитки, які нещодавно було модернізовано.

Потік студентів несе мене по коридору. У центральному корпусі біля самого входу ви можете зняти собі певну суму грошей з банкомату, якщо готівку забули вдома. Купити квиток на потяг - теж не проблема, оскільки каса поряд. Поштове відділення для зручності теж розташоване в фойє.

Вже з самого ранку туди-сюди снують жінки в коротких чистих халатиках, розносячи по кафедрах
випрасувані рушнички для викладачів. Не стрималася, щоб не зазирнути до студентського WC (бо вчительський окремо). Яка ж тоді має бути туалетна кімната для педагогів, коли і ця тягне на професорський рівень! Згадалася моя нещодавня студентська пора у тенетах рідного Ужгородського університету, а з нею і жіноча вбиральня на філфаці. Від диму та смороду можна було впасти, а в самому туалеті на підлозі - вічний потоп, хоча в кранах води не було ніколи...

Стіни коридору завішані різного роду рекламою від роботи до житла. Тут безліч різних послуг, тому студентів та викладачів вистачає. П'ють каву, їдять гарячі хот-доги, поміж тим роблять ксерокопії книжок, бо підручники тут дорогі. Поряд є і книгарня, де можна відразу купити бажану книгу, якщо вона вам по кишені.

На першому поверсі розташовані кабінети російськоїмови, а ось і стенд про... Висоцького. Раптом біля кавового апарату помічаю знайоме обличчя і мимоволі вітаюся, звертаючись до свого колишнього викладача кафедри російської мови УжНУ. Той, впізнавши мене, жартує, що вже і сам забув як його по батькові, бо студенти звертаються до нього «пане вчителю». По секрету сказав, що угорські викладачі дуже суворі до своїх студентів і ставлять надзвичайно високі вимоги. Наразі в інституті ця кафедра активно працює, видає свої підручники, словники, проводить зустрічі, наукові конференції.

Закарпатці в основному приїжджають сюди вивчати мови, як рідні, так і іноземні. Найбільшою популярністю серед колишніх закарпатських випускників користується англійська мова. Довелося почути думку однієї викладачки англійської мови про те, що студенти з України мають найкращу підготовку, відчувається сильна школа. До речі, більшість викладачів англійської мови - іде в минулому викладачі російської.

За новими світовими стандартами, студенти дістають не тільки оцінки за свої знання, але і кількість кредитів, здобутих за вибрані предмети. «Провалений» предмет можна повторити в інших семестрах. Тут існує така собі навчальна Інтернет-система «Netrun». Тобто в кожного студента є свій файл, з усіма даними про нього та його успіхи. Спілкуватися з викладачем можна через Інтернет. А ще розпорядок уроків та заявку на екзамен студенти складають самі, також в системі онлайн. Але, як зауважили деякі студенти, це не завжди досконала система, є свої організаційні проблеми. Якщо ж студент забув зареєструватися на наступний семестр і вибрати предмети, його автоматично відраховують з поточного курсу, тож, аби продовжити навчання, йому потрібно буде відновлюватися.
Таміла Пелехач, Ніредьгаза
02 серпня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
/ 1
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 7
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 5
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 21
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 30
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини