В Ужгороді презентували монументальну працю про Карпатську Україну (ФОТО, ВІДЕО)

11 жовтня в Ужгороді відбулася презентація науково-документального видання «Карпатська Україна: епоха в добі». Книжка – перша із проекту (задумана як тритомник) закарпатця Станіслава Аржевітіна, дослідника, доктора економічних наук, депутата двох скликань ВРУ.

В Ужгороді презентували монументальну працю про Карпатську Україну (ФОТО, ВІДЕО)

Михайло Делеган, голова Закарпатської організації Національної спілки краєзнавців України, розповів: «За рік святкуватимемо 75-річчя Карпатської України. Істинні шанувальники української державності повинні думати про відзначення цієї дати вже зараз. Цьому присвячений і вихід книги Станіслава Аржевітіна. Ця книга служитиме вагомим вкладом у формування свідомості думок як інтелігенції, так і підростаючого покоління, вміння ними об’єктивно оцінювати історичні події, ставитись з подією до тих, хто творив українську державність і продовжує це робити.

М. Делеган відзначив європейський підхід до самого процесу підготовки книги. Тут зібрано документи, які раніше не публікувалися. Зроблена спроба на основі документів охарактеризувати життя і діяльність діячів світового рівня та головного діяча історичних подій – простої людини.

«Автор не просто говорить, а дає читачу можливість оцінити документи. Разом з тим, крім документальних матеріалів, є величезна кількість свідчень від живих свідків тих часів. У радянські часи не було прийнято використовувати такі метожди досліджень і подачі матеріалів читачам», - каже фахівець.

Станіслав Аржевітін зауважив: «Сподіваюся, моя книга стане невеличким поштовхом для підготовки до відзначення річниці Карпатської України. Також я відкрив музей Карпатської України у Колочаві з акцентом на тих її діячів, які є вихідцями саме з Міжгірщини, включно з Президентом Карпатської України Августином Волошином».

Також автор зауважив: «Саме закарпатська спроба проголошення незалежної держави є найбільш легітимною (маю на увазі до 1991 року). Не хочу применшувати роль інших, але говорю виключно про юридичний фактор».

Щодо назви книги автор пояснив: «Я хотів показати, що для того, щоб відбулася ця епоха, ця одна доба, закарпатцям потрібно було пройти не одне століття. Хронологічні рамки моєї книги зачіпають не одну сотню років. Не применшуючи роль братів з того боку Карпат, я показав через діяльність громадських організацій, політичну свідомість, що Карпатська Україна – це не запозичена ідея, не імпорт, а самобутній феномен Закарпаття». 

Автор мав можливість працювати з особистими архівами та таємними документами. Висвітлив також роль і місце закарпатської еміграції. «Як банкір, я не міг оминути тему грошово-кредитної системи тих часів. Мені прикро, що багато учасників подій карпатської України – самі теж банкіри – не подбали про власну грошову одиницю держави. Але ж тривали бойові дії… Зрозуміло, не було часу», - каже С. Аржевітін.

У повному обсязі подано карну справу Августина Волошина. Висновки – за читачами, - каже автор. «Думаю, кількасот фотокарток, поданих тут – теж хороший матеріал, який навіть не потрібно коментувати. А все у комплексі, сподіваюся, є хорошим додатком до скарбниці досліджень про Карпатську Україну», - додав С. Аржевітін.

Сергій Федака, професор, доктор історичних наук зауважив, що презентація книги сьогодні, 11 жовтня, невипадкова. Саме цього дня, але 75 років тому у Празі було прийнято рішення про перший автономний уряд Карпатської України. З 11 жовтня почалася «епопея», яка тривала 5 місяців. «Книжка «Карпатська Україна: епоха в добі» складається з трьох частин, - додав Сергій Федака, -  1 частина – про передумови українського феномену, 2-га частина – власне події Карпатської України, особливо детально подані факти про ніч з 13 на 14 березня, які інші науковці майже оминають. Третя частина книжки – про тих,хто причетний до історичних подій Карпатської України.

Василь Густі, голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України додав, що саме цієї книги не вистачало серед тих численних видань, присвячених подіям карпатської України. « Це цілюще, глибоке, невичерпне джерело», - сказав про науково-документальне видання Василь Густі.

Цього ж дня відбулася презентація книжки для студентів УжНУ, для поціновувачів в Ужгородському замку, а також покладання квітів до могили дружини Августина Волошина, - повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському прес-клубі.

11 жовтня 2013р.

Теги: Карпатська Україна, Аржевітін

Коментарі

абрам 2013-10-13 / 00:24:14
Тобі має бути по барабану ти ж безграмотний

мойша 2013-10-12 / 20:47:37
а на якому язику ця книга на івріті чи ідиші ! ???

НОВИНИ: Соціо

22:15
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
11:22
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Лях з Чумальова Буштинської громади
09:25
У Боздоському парку Ужгорода можна побачити "живих" казкових велетнів
20:07
/ 9
Прем'єр Шмигаль в Ужгороді "запустив" будівництво євроколії до Чопа
21:26
/ 1
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощалися з Юрієм Лущаєм, що переїхав з сім'єю з Краматорська і поліг на рідній Донеччині
15:56
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Міланом Бабілою
15:34
В Ужгороді відкрили скульптурку режисеру "Тіней забутих предків" Параджанову
11:23
/ 1
Нижньоворітська громада провела у останню земну дорогу Героя Віктора Петриканина
23:00
/ 12
Ексміністр внутрішніх справ Аваков офіційно став власником 900 га плантацій фундука на Закарпатті
11:40
Зарічанську громаду сколихнула звістка про смерть Героя з Вільхівки Михайла Матіки
» Всі новини