На Закарпатті дозріли плоди "хлібного дерева" (ФОТО)

"Хлібним деревом" називають їстівний каштан. У нашому ж краї за нього кажуть ґестині (від угорського "gesztenye” – каштан).

На Закарпатті дозріли плоди "хлібного дерева" (ФОТО)

Батьківщиною каштану європейського (Castanea sativa) вважається Мала Азія з якої він і потрапив до Європи. В Україні їстівний каштан з’явився у XVI столітті. Найбільш поширеним є в Криму, на Прикарпатті та Закарпатті.

Закарпатці добре знають про варені каштани, які є смачною та, що важливо, поживною стравою. Помірковано континентальний клімат області є сприятливим для цього виду дерева.

«Їстівний каштан є родичем не кінського каштана, який є більш декоративною рослиною, а родичем бука. Тому він росте у букових, дубових насадженнях, - розповідає Ольга Савчен, вчитель біології Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ст. №8. - У нас в Ужгороді їстівний каштан є у Ботанічному саду УжНУ та на околицях міста, зокрема в селі Андріївка Ужгородського району. У високогірних районах вони не дуже зустрічаються, здебільшого поширені у Виноградівському, Берегівському, Хустському, Іршавському, Великоберезнянському».

Каштан полюбляє високі температури, може нормально проживати і в посушливих умовах завдяки добре розвиненій кореневій системі, добре себе почуває на піщаних, кам’янистих, досить неродючих ґрунтах. Однак страждає від заморозків навесні та восени.

Плоди каштану – горіхи, що знаходяться в колючій плюсці у кількості від 1 до 3 штук, мають блискучу, переважно голу, шкірно-деревнисту оболонку коричневого кольору. Свіжі плоди багаті на вітаміни, зокрема вітамін С, вітаміни групи В, макроелементи: калій, кальцій, натрій, магній. Містять дубильні речовини. Лікувальні властивості має листя їстівного каштану – з них роблять відвари, примочки, настоянки.

Горіхи дуже смачні: їх вживають у їжу у вареному, смаженому і печеному вигляді. Недарма дерево називають «хлібним», оскільки з плодів виробляють борошно, випікають хлібо-булочні вироби, круасани. Страви з каштанів набули популярності у європейській кухні, хоча раніше вважалося, що це їжа бідняків.

Пані Ольга каже, що це одне з небагатьох дерев, яке можна назвати безвідходним, адже використовуються як плоди, так і деревина, яку застосовують у кораблебудуванні.

На Закарпатті плоди благородного каштану дозрівають у кінці вересня – на початку жовтня. На місцевих ринках придбати каштани з року в рік можна за помірною ціною.

Кілька порад з висаджування їстівного каштану

Висаджувати деревце їстівного каштану можна восени та навесні. Для отримання саджанців та проростків потрібно посадити їх плоди у ґрунт не глибше, як на 3 – 5 см. Ця рослина любить багато сонця і вологи. Посадки культур каштана їстівного ведуть 1 – 2-річними саджанцями сумісно з іншими породами. Його слід розміщувати, як і горіхи, на відстані не менше 10 м в рядах і міжряддях. При створенні плодових плантацій каштана лісові породи до посадок не включають, а в міжряддя вводять плодові і ягідні чагарники. Розміщення дерев у цьому випадку може бути 12X12, 16X16 і 20X20 м. У виробничих умовах при створенні лісових культур однорічні саджанці висаджують через 1 м з розрахунку 2,5 тис. рослин на 1 га. Каштан їстівний надзвичайно чутливий до прополок і підпушування, енергія росту його знижується із зменшенням кількості доглядів за ґрунтом. Якщо від доглядів взагалі відмовитися, то в перший же вегетаційний період у саджанців засихають 5 (7) зав'язей. Пліска колюча з плодами 3,5 – 5,5 см у діаметрі.

Плодоносити дерево каштану починає з 25 – 30 років за умови росту на волі, та з 40 – 60 років – за умови росту в насадженні. Бажано прикрити від морозу посадку опалим листям. Для посадки годяться лише свіжі, а не висушені каштани.

Ольга Палош, Зелене Закарпаття

30 вересня 2013р.

Теги: каштан, ґестині

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 5
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини