Виявляється, закарпатська ожина походить з Америки

Кінець літа – сезон дозрівання лісової ожини. Плоди цього куща в Америці та Європі без перебільшення називають королевою ягід.

Виявляється, закарпатська ожина походить з Америки

Спеціалісти кажуть, що ожина входить до переліку тих небагатьох рослин, які не вбирають радіацію. Тому її не боязко давати куштувати навіть маленьким діткам.

Батьківщиною ожини вважається Північна Америка, саме там одомашнили цю культуру: перші згадки про ожину як про садову рослину в американській сільськогосподарської періодиці зустрічаються ще у 1829 році. У другій половині XIX століття ожину стали культивувати і в європейських країнах. Хоча і в наших краях цей кущ росте здавна та «почувається як удома». Через невибагливість до погодних та природніх умов ожина добре прижилася в Україні та на Закарпатті зокрема. Полюбляє рости на вирубаних лісових галявинах, схилах, у заростях.

Невибаглива рослина росте практично на будь-якому грунті, але плодоносить краще на легких, дренажних, удобрених ділянках. Ожина любить світло.

Збирати ожину не так і легко, часто навіть і скафандр не допомагає захиститися від її подряпин. Її також часто ототожнюють з їжаком. До речі, від цієї тварини пішла назва куща «ожина».

Як би не було важко, але люди масово збирають плоди цього дикого куща. Адже всі знають, що декілька годин «муки» обертається цілим роком без недуг. Лікар Мирослава Попович розповідає, що про цілющі властивості ожин знали навіть ще більше двох тисяч років тому. «Найбільше вітамінів мають свіжі плоди або заморожені, – каже лікар. – Ожина відома своїми цілющими властивостями: заспокійливими, протизапальними, кровоочисними, відновлювальними та іншими. Дуже багато ліків виготовляють на основі ожини, їх використовують і при низькому гемоглобіні, і порушеннях нервової системи, і проблемах зі шлунком та внутрішніх органів, а також дуже добре діє при захворюваннях ротової порожнини». Втім, селекціонери уже давно вивели чимало сортів ожини без шипів. Вона прикрашає не один город закарпатців, а також забезпечує вітамінами їх у домашніх умовах».

Сучасні дослідження американських учених довели, що ожина здатна зупиняти розвиток ракових клітин, а захисні властивості у кілька разів вище, ніж у малини та інших ягід. «Ожина багата на вітамін А, тіамін (вітамін В1), рибофлавін (вітамін В2), ніацин, вітамін С, кальцій, фосфор, залізо, натрій і калій та інші вітаміни й мікроелементи».

Ягоди ожини здатні знижувати температуру тіла, тому при застуді та грипі вони особливо корисні. «Якщо б людина могла замість таблеток з’їсти трохи ягід ожини або випити настій із її гілок, то при цьому не пошкоджувалися б внутрішні органи, - зазначає пані Мирослава. - Вживання свіжих ягід покращує мозковий кровообіг, пам'ять і процеси мислення. Ще ожина нормалізує роботу кишечника. Стиглі ягоди мають послаблюючу дію, недостиглі – навпаки».

Збирати плоди ожини краще рано-вранці. Похід у цей період доби є особливо корисним. По-перше, прогулянка на свіжому повітрі, по-друге, запас вітамінів забезпечено, по-третє, відмовити собі у спогляданні сходу сонця – це злочин щодо себе.

Ольга Білей, Зелене Закарпаття

14 серпня 2013р.

Теги: ожина

Коментарі

Небіолог 2013-08-15 / 13:17:44
В Північній Америці виведено неколючий (пагони гладкі, без колючок) сорт ожини. Цей сорт добре приживається і плодоносить і у нас, ягоди більші і мають дещо інший смак і аромат, ніж сорти дикоростучої, європейської ожини...

G.S. 2013-08-15 / 08:09:34
От Вінету з апачами і знав про цілющі властивості.

Ігор Баран 2013-08-15 / 01:05:02
Якщо походить із північної Америки, то звідки інфа, що про цілющі властивості знали 2000 років тому ?

НОВИНИ: Соціо

11:03
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 2
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини