У фонді "Відродження" кажуть, що криміногенність серед ромів значно нижча від середньої по Україні

Рівень злочинності в ромських громадах значно нижчий від середнього по Україні – всупереч поширеному стереотипу. Про це 31 липня під час круглого столу в Офісі Омбудсмана заявив експерт Олег Мартиненко, коментуючи результати дослідження “Моніторинг дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів”. Дослідження провели експерти та представники громадських організацій за підтримки програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.

У фонді "Відродження" кажуть, що криміногенність серед ромів значно нижча від середньої по Україні
“У свідомості більшості пересічних громадян давно існує стереотипне сприйняття ромів як асоціальної групи населення. Але давайте оперувати фактами та державною статистикою. Наприклад, порівняймо кількість злочинів, які вчинили роми, з загальним показником по Україні. Аналіз такого порівняння в Закарпатській, Одеській, Полтавській і Черкаській областях, де проживають численні ромські громади, засвідчив: коефіцієнт кримінальної активності ромів у 2,5 рази нижчий від загального рівня злочинності по Україні”, – наголосив Олег Мартиненко. 

У ході дослідження також було проаналізовано тексти судових рішень (на предмет зазначення етнічної приналежності підсудних) і державну статистику.

Результати аналізу прокоментувала Наталя Козаренко, регіональний координатор зі зв’язків із громадськістю Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Херсонській області: “Лише в матеріалах по кримінальних справах Єдиного державного реєстру судових рішень (ЄДРСР), який працює з 2006 року, слово “циган” містилося в 1066 вироках. Аналіз текстів вироків показав, що національність “ром”, “циган” уп’ятеро частіше згадують, ніж, наприклад, національність “українець”. І жодного разу згадування національності не було зумовлено об’єктивними причинами”.

Окремим компонентом моніторингу було соціологічне дослідження, в ході якого виявилося, що 51% ромів, що взяли участь у ньому, міліція відвідувала за місцем проживання, 35% було піддано необґрунтованому обшуку, а 66% правоохоронці зупиняли в громадських місцях для перевірки документів. 

Коментуючи ці дані, Марія Колоколова, експертка Харківського інституту соціальних досліджень, зазначила: “Роми абсолютно не довіряють міліції, навіть бояться її, адже постійно відчувають до себе упереджене ставлення та часто стають жертвами порушення прав. Міліція, зі свого боку, стигматизує цю етнічну меншину, вважаючи, що вона потребує більш пильного ставлення, ніж населення в цілому, через що проводить незаконні обшуки, огляди житла й автомобілів, зупиняє на вулиці для перевірки документів, затримує для фотографування та дактилоскопування”.

Учасники заходу також говорили про наслідки, які дискримінація за національною ознакою може мати для кожного громадянина України. Як наголосила Ольга Жмурко, директор програми “Рома України" Міжнародного фонду “Відродження”, результати проведеного моніторингу мають комплексне значення – як у питанні захисту прав ромської національної меншини, чим фонд займається вже понад 15 років, так і в більш широкому контексті – захисті прав людини й запобігання дискримінації за національною ознакою. За її словами, сьогодні перехожого можуть необґрунтовано обшукати через те, що він ром або схожий на нього, а завтра підозрілою для правоохоронних органів може виявитися людина з будь-якою іншою ознакою. 
 

Контакти:
“Рома України”
Ольга Жмурко 
(044) 461 95 00
zhmurko@irf.kiev.ua

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

31 липня 2013р.

Теги: циган, ром,

Коментарі

Слов’янин 2013-07-31 / 21:01:11
Ліберасти знищили поняття "національність" і в Європі, і в Україні. Яке моральне право на цьому космополітичному тлі вони мають виділяти якихось "ромів", а насправді - генетично злодійську спільноту? А втім, "благодійний" фонд "Відродження" ще не був помічений у підтримці конструктивних спільнот та державотворчих націй.

Копча 2013-07-31 / 19:59:31
..... (це все матюки)... 3,14здець поясніть мені як ці мудаки провели дослідження на предмет саме циганської злочинності якщо у країні роль національності зведена нанівець. Тепер ми усі громадяни України.
ПРИКЛАД
Єдиний державний реєстр судових рішень. № рішення 25965322 Берегівський районний суд Закарпатської області.
ВИРОК
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець та мешканець АДРЕСА_1, з середньою освітою, громадянин України, одружений, непрацючий, раніше не судимий.
??? Ну і хто він за національністю? Якщо у суді був присутній перекладач (вказано в вироку) то підсудний явно не володіє державною мовою.

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 5
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини