Молодь на Закарпатті почала розділяти віру і церкву

Прихожани на Закарпатті молодшають: раніше приходили частіше люди літнього віку, тепер з кожним роком все більше молоді, каже отець Владислав (Ігнатишин), священик греко-католицького Хресто-Воздвиженського собору в Ужгороді. Тим часом, за даними всеукраїнського опитування, проведеного Інститутом Горшеніна, тільки трохи більше як 4% українців від 15 до 21 року відвідують церкву.

Молодь на Закарпатті почала розділяти віру і церкву

Старшокласниця однієї з ужгородських  шкіл Христина ходить до церкви на кожну недільну службу разом з мамою або сама. Каже, що робить це з дитинства: «Тому що вірю в Бога. Тому що традиція вже склалася: батьки ходять до церкви, бабусі й дідусі ходили. Можливо, через це і я ходжу».

Двадцятитрирічна Ніна Клюса розповідає, що почала ходити до церкви у студентські роки, тому що відчула у цьому внутрішню потребу. Сильно набожною себе, однак, не вважає, і відвідує храм раз або двічі на місяць, а також на свята. Зауважує, що для неї поняття віри і церкви не є тотожними: віра – це віра, а церква – тільки соціальний інститут.

«Багато таких норм церковних, те, що вони проповідують, я не розділяю і не підтримую, – говорить дівчина. – Ходити до церкви почала у свідомому віці, коли зрозуміла, що це мені приносить задоволення».

Ведучий на радіо «Тиса-FM» Олександр Кіпа розповів Радіо Свобода, що раніше він ходив до церкви на свята, а тепер не ходить взагалі – принципово. Хлопець переконаний: для того, щоб вірити в Бога, священик не потрібен, а те, що сьогодні можна знайти у стінах храмів, із вірою пов’язано мало.

«Я церкви дуже не люблю, – зізнається він. – У мене була історія одного разу, коли я сказав, що категорично відмовляюся заходити коли-небудь у церкву. Це було кілька років тому на Великдень, ми з батьками чекали, поки освятять паску. Йшов священик, а за ним ішли такі дідусі, що збирають пожертви для церкви. І коли вони підійшли, один із цих дідусів гукнув: хто ще не заплатив за освячення паски, давайте гроші. І все, я сказав, що більше не прийду в церкву, бо не можу давати гроші за те, щоб вірити в Бога».

Молоді священики краще розуміють молодь – отець Владислав

Останнім часом кількість молодих людей, що ходять до церкви, зростає, вважає отець Владислав (Ігнатишин), священик греко-католицького Хресто-Воздвиженського собору в Ужгороді. За його спостереженнями, якщо раніше середній вік прихожан у його парафії становив 40–45 років, то тепер це – 32–36 років. І ця тенденція стосується не тільки вірян, зауважує отець Владислав.

«Навіть якщо взяти загальний вік служителів нашої помісної церкви, то він складає трохи більше тридцяти років, тобто у нас більше молодих священиків. А раз так, то зростає імовірність залучати і розуміти молодь», – зазначає священик.

За його словами, відродження церкви добре впливає на молодь. Він розповів про нещодавній футбольний матч між семінаристами з Ужгорода і Львова. Сміється: «Підходить потім до мене суддя і вражено каже: вперше бачу футболістів, що не матюкаються».

 

Анастасія Москвичова, Радіо Свобода

04 травня 2013р.

Теги: віра, церква

Коментарі

Слов’янин 2013-05-12 / 03:15:18
Можна по-різному ставитись до християнства. Але переважна частина українців є християнами. Якщо у людей відняти будь-яку віру - почнеться хаос. Гаркавуваті хазяї гаркавуватого Радіо Свобода - саме це мають на меті. Їм не потрібна стабільна Україна, як і не потрібні інші стабільні європейські народи.

SpaceMan 2013-05-08 / 13:24:50
І ще. Якщо є віра, то людина розуміє що Церква Христова, а не просто соціальна організація. Якщо не розуміє, то складно сказати чи є віра... Чи зможе людина пояснити свою віру і ін...

Хоча молодь можна ще зрозуміти: десь не довчились, десь негативний приклад погано вплинув на молоді ідеалістичні уми...
Важко коли багато дорослих ніби ходять в Церкву а пояснити віру не можуть, живуть так би просто по традиції... як по інерції...

SpaceMan 2013-05-08 / 13:20:41
Щось не до кінця розумію, що "хоче повідомити" нам стаття.
Якось все сумбурно.... Два свідчення молодих людей. Одне негативне, одне якось наполовину лише позитивне, а в кінці статті ствердження що кількість молоді зростає...

Причому порівнюються динамічна статистика (зі слів священика із Закарпаття (де може бути одна статистика) з офіційною всеукраїнською статистикою... (нединамічною, а загальною)...

До речі серед церковної молоді можна було знайти море позитивних свідчень про те, що їх віра формується в Церкві.

Може якесь більш детальне і обгрунтованіше дослідження на майбутнє запланувати? Мені і справді цікаво було б дізнатись порівняльну статистику динаміки молоді в Церквах Закарпаття з такою динамікою в Україні. Таклж свідчення молоді, яка справді активна ав Церкві (наприклад під час однієї з прощ дитячих та молодіжних взяти інтерв’ю хоча б десятка дітей і десятка підлітків та юнаків).

НОВИНИ: Соціо

23:58
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 7
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
» Всі новини